c

Lotnisko w Bydgoszczy będzie mieć nową drogę startową

Press release 06.09.2012 07:00 CET

Dwa miesiące potrwa remont nawierzchni drogi startowej Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Kontrakt o wartości prawie 8 mln zł netto zostanie wykonany przez Skanska. Prace zaczną się w pierwszym tygodniu września.

podpisanie umowy

Prace modernizacyjne obejmą ponad trzydziestoletnią nawierzchnię betonową oraz bitumiczną drogi startowej o całkowitej długości 2,5 km i szerokości 60 m.

Remont nawierzchni bitumicznej drogi startowej będzie polegał na wymianie warstwy ścieralnej, naprawie spękań oraz wzmocnieniu całości nawierzchni geosyntetykami.

W części betonowej będziemy musieli dokonać naprawy istniejących spękań nawierzchni, wymienić 100% szczelin dylatacyjnych i naprawić wykruszenia powierzchni płyt betonowych – mówi Marek Antoniak, Menadżer Projektu, Skanska. - Zajmiemy się też wymianą uszkodzonych płyt oraz likwidacją złuszczeń i odprysków.

Powierzchnia zostanie zabezpieczona środkiem hydrofobowym chroniącym przed wilgocią. Prace obejmą również wykonanie oznakowania poziomego drogi startowej.

W pierwszej kolejności sfrezowana zostanie nawierzchnia bitumiczna i naprawione spękania przez zalanie – mówi Sławomir Jułga, Inżynier Projektu, Skanska. – Następnie oczyścimy i skropimy nawierzchnię, ułożymy geosiatkę wzmacniającą i nową warstwę bitumiczną o grubości 5 cm. Podczas robót pracować będą jednocześnie m.in. 4 frezarki, 5 szczotek i 8 walców. W prace zaangażowanych będzie ponad 100 osób.

Nocne wyzwanie

Prace będą wykonywane bez wyłączenia drogi startowej z eksploatacji. Będzie to dla nas duże wyzwanie – mówi Przemysław Moszczak, Kierownik Budowy, Skanska. – Prace przy rewitalizacji nawierzchni będziemy prowadzić w nocy, w godzinach dostosowanych do rozkładu lotów.

W związku z tym przygotowujemy harmonogram realizacji prac oraz informacje dla inwestora o planie zakończeń kolejnych etapów robót razem z malowaniem nawierzchni. Będziemy ją wymieniać etapami. Pas zostanie podzielony na 16 odcinków po 30 m szerokości. W 8 godzin będziemy chcieli wykonać frezowanie z naprawą spękań, wzmocnieniem sitkami i ułożeniem nowej masy bitumicznej oraz malowaniem.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Państwa.

Skanska dla lotnictwa

Skanska od wielu lat modernizuje i remontuje lotniska na terenie całej Polski. Realizowaliśmy prace na lotniskach w Porcie Lotniczym w Gdańsku – Rębiechowie, terminalu Cargo na lotnisku Okęcie w Warszawie oraz rozbudowaliśmy i wyremontowaliśmy płytę postojową samolotów i wykonaliśmy plac manewrowy na końcu drogi startowej na poznańskim lotnisku Ławica. Wykonaliśmy również płytę postojową, płaszczyznę do odladzania samolotów oraz nowoczesny terminal w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka. Mamy na swoim koncie również prace związane z rozbudową największych polskich lotnisk wojskowych w Krzesinach, Łasku, Powidzu i Mirosławcu.