c

Most w Iławie ma już konstrukcję łukową

Press release 20.08.2012 16:00 CET

Zakończył się montaż stalowej konstrukcji łukowej mostu nad przesmykiem między jeziorami w Iławie w ciągu drogi krajowej nr 16. Montaż, przeprowadzony przy użyciu specjalnie sprowadzonego do tego celu dźwigu, trwał dwa dni. Inwestycję realizuje firma Skanska.

most w Iławie

Nowy most powstaje w ciągu drogi krajowej  nr 16 na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wartość inwestycji to ponad 7 mln zł netto. Budowa obiektu rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku.

– Zakończyliśmy właśnie montaż konstrukcji stalowej łukowej nowego mostu. To kluczowy etap dla całego projektu – mówi Piotr Kęsikowski, Menadżer Projektu, Skanska. – W chwili obecnej płyta ustroju nośnego jest już zabetonowana i podwieszona na łukach. Przełożyliśmy również wszystkie media z tymczasowej kładki na nowy most. Teraz przystępujemy do robót drogowych. Do pierwszej połowy października planujemy przełożyć ruch samochodowy z objazdu na nowy obiekt.

Oprócz budowy obiektu zakres inwestycji obejmuje również rozbiórkę starego mostu oraz wzmocnienie nasypów na dojazdach.

Nowy most będzie dłuższy o 12 metrów i szerszy o 6,5 metrów od starego, a jego niweleta zostanie podniesiona na tyle, że skończą się uciążliwości w żegludze pomiędzy Małym i Dużym Jeziorakiem. 

Pokoloruj most

 - Co ciekawe, przed przystąpieniem do realizacja projektu kolorystyka mostu nie była znana ani nam, ani inwestorowi – dodaje Piotr Kęsikowski. - Urząd Miasta Iławy oraz olsztyński oddział GDDKiA rozpisały konkurs plastyczny „Pokoloruj most”, którego celem było zaproponowanie barw obiektu. Wygrała gimnazjalistka z Iławy i zgodnie z jej koncepcją łuki mostu będą czerwone, przyczółki niebieskie, a mury oporowe żółte. Malowanie obiektu zakończymy w połowie września.

Skanska w Iławie

Skanska w Iławie obecna jest od listopada 2003 roku, kiedy to gdański Oddział rozpoczął budowę wschodniej obwodnicy miasta, ukończoną trzy lata później. W Iławie zrealizowaliśmy również m.in.: budowę obwodnicy północnej, przebudowę drogi krajowej nr 16 na ulicy Niepodległości wraz z remontem skrzyżowania ulic Niepodległości, Kościuszki, Królowej Jadwigi i Jagiellończyka, przebudowę ulicy Królowej Jadwigi od ulicy Niepodległości oraz skrzyżowania ulicy Królowej Jadwigi i ulicy Sobieskiego.

W ostatnim czasie zakończyliśmy zagospodarowanie terenów wokół jeziora Jeziorak i rz. Iławki oraz budowę toru wioślarskiego na Jezioraku.  

Pobierz