c

Rosną nowe obiekty w oczyszczalni ścieków w Nałęczowie

Press release 20.04.2012 13:00 CET

Trwają prace modernizacyjne miejskiej oczyszczalni ścieków w Nałęczowie realizowane przez OBI Rzeszów. Wartość podpisanego w październiku 2011 roku kontraktu to prawie 16 mln złotych netto. Jest to największa inwestycja w historii tego miasta.

Realizacja kontraktu potrwa do 31 października 2013 roku. Zakres prac obejmuje wykonanie robót rozbiórkowych i budowlanych w zakresie obiektów kubaturowych oraz sieci uzbrojenia terenu, a także zmianę technologii oczyszczania ścieków z technologii złóż biologicznych na wysokoefektywny proces osadu czynnego, powiązany ze zwiększeniem przepustowości obiektu.

Na budowie praca wre

- W chwili obecnej stopniowo wyburzamy i rozbieramy obiekty starej oczyszczalni i zastępujemy je nowymi, które przejmują funkcje oczyszczania ścieków. Proces oczyszczania ścieków nie został przerwany – mówi Mariusz Bochenek, Menadżer Projektu, Skanska. - Wyburzyliśmy już stary budynek administracyjny i wybudowaliśmy część nowego. Zlikwidowaliśmy także stare poletka osadowe i na ich miejscu wznosimy nowy reaktor – właśnie trwa zbrojenie ścian. Zakończyliśmy również roboty budowlane na komorach stabilizacji tlenowej osadu. Została wylana płyta denna pod przyszłą rozdzielnię elektryczną. W najbliższym czasie planujemy wyburzenie zbiorników Imhoffa, które zostaną zastąpione komorami predenifikacji
i defosfatacji – dodaje Mariusz Bochenek.

Rzeka Bystra i podmokły grunt

Pracujemy w trudnych warunkach gruntowych. Nowa oczyszczalnia powstaje na terenie strej, usytuowanej na gruntach podmokłych i bagiennych, sąsiadujących z rzeką Bystrą, Wymaga to zastosowania systemu palowania i umacniania gruntu.

- Przykładowo, w miejscu obydwu przeznaczonych do rozbiórki zraszaczy biologicznych powstaną osadniki wtórne, które zostaną posadowione na 64 palach. Szczególnym wyzwaniem dla całego zespołu jest realizacja robót z zachowaniem ciągłości pracy oczyszczalni. Obecny obiekt powstał w latach 60-tych ubiegłego stulecia i przed rozpoczęciem prac związanych z przebudową i modernizacją był już bardzo wyeksploatowany – mówi Mariusz Bochenek.

Będzie oczyszczalnia z prawdziwego zdarzenia

Słynący z czystego powietrza i wysokiej jakości leczniczych wód Nałęczów miał starą, bardzo wyeksploatowaną oczyszczalnię. W przypadku poważniejszej awarii w tym właśnie obiekcie miastu groziłaby nawet katastrofa ekologiczna. Przebudowa i modernizacja oczyszczalni pozwoli zapobiec takiej sytuacji i w znacznej mierze przyczyni się do ochrony naturalnego bogactwa jakim są nałęczowskie wody mineralne.

Realizacja tej skomplikowanej i ważnej dla kurortu inwestycji przebiega zgodnie z procedurą FIDIC, czyli ogólnoeuropejskim systemem nadzoru nad wykonywaniem dużych obiektów, w szczególności związanych z ochroną środowiska.

Największa inwestycja w historii miasta

Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Nałęczowie jest największą inwestycją w historii tego miasta. Realizacja tego projektu pozwoli nie tylko na osiągnięcie wymaganych przez UE parametrów oczyszczania ścieków i poprawę stanu środowiska naturalnego, ale również na ochronę zasobów wód nałęczowskich wykorzystywanych przez lokalne uzdrowisko oraz producentów wód mineralnych i leczniczych. Projekt jest dofinansowywany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013. Zamawiającym jest Gmina Nałęczów.

Firma z doświadczeniem

Nasza firma ma długoletnie doświadczenie w budowie i modernizacji oczyszczalni ścieków. Dotychczas rozbudowaliśmy i zmodernizowaliśmy oczyszczalnie w Przemyślu, Jeleniej Górze, Tychach, Myślenicach i Baranowie Sandomierskim oraz wybudowaliśmy oczyszczalnie w Mielcu, Zagórzu i Izabelinie. Rozbudowaliśmy również przemysłową oczyszczalnię ścieków dla browaru Carlsberg w Brzesku, a w Tarnobrzegu odbudowaliśmy oczyszczalnię ścieków zniszczoną w trakcie powodzi w 2010 roku. Obecnie modernizujemy oczyszczalnię ścieków „Południe” w Nowym Dworze Mazowieckim oraz oczyszczalnię ścieków w Ostrowcu Świętokrzyskim. Budujemy także nową oczyszczalnię w Opocznie.

Skanska w regionie

Przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Nałęczowie to kolejna inwestycja realizowana przez Skanska na terenie województwa lubelskiego. W Lublinie realizujemy obecnie przebudowę Akademickiego Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”. Prowadzimy również prace związane z budową hali magazynowej wraz z infrastrukturą dla ROTO Frank w Lubartowie, modernizujemy linię kolejową nr 30 między Lublinem a Lubartowem,
a w Świdniku pod Lublinem realizujemy kontrakt związany z budową infrastruktury lotniska. W Puławach wybudowaliśmy hipermarket „Tesco” i halę handlową „Leroy Merlin”, a w Lublinie zrealizowaliśmy osiedle mieszkaniowe „Słoneczny Dom”. W Dęblinie wyremontowaliśmy ogrodzenie lotniska wojskowego, a w Elizówce koło Lublina wybudowaliśmy halę handlowo – magazynową dla Lubelskiego Rynku Hurtowego.