c

Silna pozycja spółki biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej – podsumowanie roku 2020

Press release 09.02.2021 10:00 CET

Największy deweloper biurowy w Europie sprzedał cztery budynki za ponad 265 mln euro, wynajął ponad 135 tys. mkw. i ukończył siedem budynków w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech. Skanska utrzymuje swoją silną pozycję na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma udowadnia swą skuteczność biznesową pomimo światowej pandemii COVID-19. Spółka chce kontynuować realizację strategicznego celu, jakim jest budowanie i dostarczanie klientom ponadczasowych, zrównoważonych, zdrowych i bezpiecznych budynków biurowych.

Skanska_Generation Park Z_fot. Rafał Tomczyk

Spółka biurowa Skanska realizuje innowacyjne i zrównoważone projekty biurowe na dwóch europejskich rynkach: w Europie Środkowo-Wschodniej i w krajach nordyckich. Skanska w CEE sprzedała europejskim inwestorom cztery biurowce za 265 mln euro, ukończyła siedem budynków, których łączna powierzchnia wynosi ponad 150 tys. mkw. i wynajęła ponad 135 tys. mkw. Deweloper podpisał m.in. umowę najmu z grupą PZU na 47 tys. mkw. w warszawskim budynku Generation Park Y i z grupą Allegro na 26 tys. mkw. w poznańskim budynku Nowy Rynek. Obecnie deweloper ma w budowie ponad 170 tys. mkw. powierzchni biurowej w sześciu budynkach w CEE. Budowa trzech z nich została rozpoczęta w 2020 roku, a jeden właśnie został rozpoczęty w Rumunii.

Polska utrzymuje najmocniejszą pozycję w CEE

Według JLL łączny wolumen inwestycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wyniósł ponad 9,7 mld euro, co oznacza prawie 32% spadek w porównaniu z rokiem 2019. Mimo pandemii Polska utrzymała swoją wiodącą pozycję, odpowiadając za 57% łącznego wolumenu inwestycji w CEE (5,6 mld euro). Oznacza to 30% spadek w stosunku do 2019 roku, ale jest to wciąż trzeci największy wolumen inwestycji w historii.

Pandemia to jedno z największych wyzwań w historii, z którym przyszło nam się zmierzyć. Dziś szczególnie ważne jest, by działać i funkcjonować na tyle normalnie, na ile to tylko możliwe – dlatego taką dumą napawają mnie nasze wyniki biznesowe za rok 2020mówi Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezes i CEO spółki biurowej Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Sprzedaż czterech biurowców w CEE oraz nasz wynik wynajmu w tym dwie duże umowy: z grupą PZU w Warszawie i grupą Allegro w Poznaniu, świadczą o wyjątkowej jakości naszych projektów, zaufaniu naszych partnerów biznesowych i zaangażowaniu wszystkich pracowników Skanska. W tym roku będziemy kontynuować budowę obecnych i nowych projektów w taki sposób, żeby były maksymalnie bezpieczne, zdrowe i zrównoważone. Głęboko wierzę, że poczyniliśmy w tej mierze ważne kroki, wdrażając kompleksowy program dotyczący powrotu do biur o nazwie „Care for Life Office Concept” i dostosowując nasze przestrzenie do aktualnie panujących warunków. Świadczy o tym przyznanie ośmiu naszym projektom certyfikacji WELL Health-Safety Rating – dodaje Katarzyna Zawodna-Bijoch.

Odpowiedź Skanska na pandemię

Pandemia nieodwracalnie zmieniła sposób wykonywania pracy – tzw. home office zostanie z nami na dłużej. Obecna sytuacja pandemiczna przyczyniła się także do ewolucji roli jaką pełni biuro. Wzrosła jego rola jako miejsca do budowania ducha zespołu, rozwijania kultury organizacyjnej oraz wzmacniania wartości firmowych. Oczywiście by móc wypełniać te cele konieczne jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w budynkach biurowych. Przygotowany przez Skanska program „Care for Life Office Concept” traktuje bezpieczeństwo epidemiologiczne wielowątkowo, od szybkich działań w już istniejących biurach, poprzez wytyczne aranżacyjne dla nowo planowanych powierzchni, po rozwiązania systemowe, możliwe do zaadresowania podczas realizacji budynku. W ramach wspominanego programu wprowadzono także konsultacje w zakresie wymagań dot. planowania przestrzeni biurowych w celu zapewnienia odpowiedniego dystansu fizycznego, rozwiązania bezdotykowe oparte na aplikacji „Connected by Skanska”, plany sanityzacji i dezynfekcji czy zarządzanie jakością powietrza w biurze. Biura Skanska oferują między innymi wirtualną recepcję, pozwalającą na wejście do budynku z wykorzystaniem kodu QR, jak również posiadają rozwiązania zapewniające stały dopływ świeżego powietrza do biur oraz wysokiej jakości filtry powietrza wewnątrz budynku.

W grudniu ubiegłego roku osiem inwestycji Skanska z regionu CEE otrzymało certyfikat WELL Health-Safety Rating. Weryfikuje on jakość nieruchomości pod względem bezpieczeństwa i higieny jest przyznawany przez International WELL Building Institute (IWBI). Certyfikat WELL Health-Safety Rating to poparta dowodami naukowymi, zweryfikowana przez niezależne instytucje ocena jakościowa budynków w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego. Skoncentrowana jest wokół standardów operacyjnych, norm bezpieczeństwa, zaangażowania interesariuszy i planów awaryjnych w obszarze przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusów. Nowy standard ma wspierać właścicieli i zarządzających budynkami w podejmowaniu niezbędnych działań, których celem jest zdrowie i bezpieczeństwo najemców, gości i innych osób przebywających w budynkach biurowych.

Skanska nadal skupia się na zrównoważonym rozwoju

Dla Skanska celem strategicznym jest dbanie o życie i bezpieczeństwo ludzi. Równocześnie firma nie rezygnuje ze swoich ambitnych celów środowiskowych. Do 2045 roku ma osiągnąć neutralność emisyjną, a do 2030 zminimalizuje emisje CO2 o połowę.

Spółka biurowa Skanska w CEE certyfikowała już ponad 800 tys. mkw. powierzchni biurowej w systemie LEED Core&Shell, oraz więcej niż 45 000 mkw. biur w WELL Core&Shell. W zeszłym roku firma zaczęła projektować pierwszy budynek biurowy w CEE neutralny klimatycznie – będzie to biurowiec przy ulicy Radlickiej w samym centrum czeskiej Pragi.

Skanska zaangażowana jest także w rozwój innowacyjnej technologii fotowoltaicznej i jako pierwszy deweloper na świecie rozpoczęła pilotażowy projekt pokrywania nieruchomości biurowych innowacyjnymi ogniwami perowskitowymi, dzięki którym fasada budynku staje się źródłem energii elektrycznej generowanej przez promienie słoneczne.

Zaangażowanie Skanska w zrównoważone budownictwo komercyjne zostało docenione i potwierdzone przez prestiżowy magazyn „Fortune”, który po raz drugi z rzędu umieścił firmę w pierwszej dwudziestce listy „Change the World” jako jedyną firmę z sektora nieruchomości.

Informację prasową z podsumowaniem roku 2020 dla budowlanej spółki Skanska w Europie Środkowej można znaleźć tutaj.