c

Nowe oblicze szpitala dziecięcego w Poznaniu

Press release 10.03.2015 14:00 CET

Klinika Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego przeszła całkowitą przebudowę. Powstały nowoczesne oddziały – oddzielne dla małych pacjentów zakaźnych i neurologicznych, wyposażone w nowoczesny sprzęt, pozwalające na całodobowy pobyt osoby bliskiej przy dziecku. Wartość prac wyniosła ok. 10,2 mln zł brutto. Wykonawcą inwestycji była firma Skanska.

Szpital im. Jonschera to największy ośrodek pediatryczny w regionie. Istniejące oddziały - zakaźny i neurologiczny były za małe, nie spełniały oczekiwań pacjentów jak i personelu. Niezbędna była ich kompleksowa przebudowa. Rozbudowie i modernizacji został poddany Oddział Chorób Zakaźnych i Neurologii. Rozbudowę przeszedł również Oddział Neurologiczny (VIII/1).

Inwestycja została zrealizowana w 2 etapach. Pierwszy obejmował budowę nowego, 3-kondygnacyjnego obiektu, scalenie go z istniejącym, w którym, w ramach etapu II przebudowany i zmodernizowany został parter. Na parterze dobudowanej części powstały pomieszczenia na potrzeby dziecięcego Oddziału Zakaźnego wraz z poczekalnią i gabinetem lekarskim. Wykonano 28 jednoosobowych sal z łazienkami - tzw. pokoje rodzinne pozwalające na całodobowy pobyt osoby bliskiej przy dziecku, a także trzy izolatki z łazienkami przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych i wyposażonymi w myjko – dezynfektory. Ponadto, na Oddziale znajdują się: główny punkt pielęgniarski wraz z pokojem przygotowań i magazynem sprzętu, gabinety, sala spotkań, a także niezbędne pomieszczenia pomocnicze, m.in. magazyn bielizny brudnej, magazyn bielizny czystej, kuchnia, magazyny podręczne, pomieszczenia lekarzy i pielęgniarek, pomieszczenie socjalne, gabinet zabiegowy. Dodatkowo, wykonane zostały pomieszczenia dla rodziców dzieci przebywających w szpitalu – szatnia i łazienka.

Na pierwszym piętrze powstał Oddział Neurologii Dziecięcej, a na nim 4 dwuosobowe sale chorych z łazienkami, izolatka przystosowana dla osób niepełnosprawnych, punkt pielęgniarski z pokojem przygotowań i magazynem sprzętu. W ścianach pomiędzy salami chorych zamontowano okna pozwalające na obserwację chorych. Oddział Neurologii obejmuje także m.in. gabinety ordynatorów, poczekalnię, gabinet zabiegowy, gabinet EEG, pracownię polisomnografii, pokoje lekarzy, pomieszczenie socjalne, pomieszczenia dla rodziców: łazienka i aneks kuchenny, magazyn bielizny czystej, magazyn bielizny brudnej, kuchnię. Pod nowo dobudowaną częścią powstała piwnica, w której znajdują się pomieszczenia techniczne takie jak: wentylatorownia, pomieszczenie agregatów, pomieszczenia techniczne instalacji słaboprądowych. Nowe zagospodarowanie zyskał teren wokół budynku - powstała m.in. droga pożarowa.

Ze względu na to, że inwestycja przewidywała duże zmiany aranżacji w istniejących pomieszczeniach oraz rozbudowę na poziomie parteru należało wykonać liczne prace rozbiórkowe ścian działowych wewnętrznych, usunąć wszystkie warstwy posadzkowe na istniejących stropach i rozebrać ścianę zewnętrzną między słupami konstrukcyjnymi od strony południowo – wschodniej. Po dokonaniu rozbiórek, odkryta konstrukcja istniejącego budynku została wzmocniona, zamontowano również obudowę przeciwogniową.

- Wyzwaniem procesu realizacyjnego był krótki, 9-cio miesięczny termin przy koniecznym etapowaniu prac – mówi Zbyszko Kapłon, Dyrektor Zespołu Projektów, Skanska. - I etap, czyli wybudowanie trzykondygnacyjnego budynku, wyposażenie go w meble i sprzęt medyczny pozwalające na uruchomienie oddziału i przeniesienie do nowego miejsca małych pacjentów z istniejącej części – to wszystko wykonaliśmy w nieco ponad 5 miesięcy. To bardzo krótki termin jak na tak duży zakres. Dopiero po przeniesieniu dzieci i rozpoczęciu ich leczenia w nowo powstałym obiekcie, mogliśmy rozpocząć przebudowę i modernizację parteru części istniejącej.  

Prace prowadziliśmy na terenie funkcjonującego szpitala. W trosce o przebywających w nich pacjentów i komfort pracy lekarzy, dokładaliśmy wszelkich starań, by funkcjonowanie placówki przebiegało bez zakłóceń, np. poprzez odpowiednie planowanie robót budowlanych – dodaje Zbyszko Kapłon.

- Nowo przebudowane i odnowione przez nas oddziały – zakaźny i neurologiczny to dodatkowe powierzchnie wyposażone w nowoczesny sprzęt i zdecydowanie większy komfort dla małych pacjentów – mówi Dariusz Szymkowiak, Menadżer Projektu, Skanska. - Komfort zapewniają m.in. „pokoje rodzinne” pozwalające na całodobowy pobyt osoby bliskiej przy dziecku, wyposażone w specjalne rozkładane fotele. Odnowione wnętrza są utrzymane w jasnych, pastelowych kolorach, urozmaicone kolorowymi akcentami (kolorowe fragmenty płytek na ścianach, ale również kolorowe wanienki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych pacjentów). 

Nowoczesne oddziały z nowoczesną aparaturę, zapewniające wysoki komfort małym pacjentom i ich bliskim - to nowe oblicze poznańskiej Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego.