c

Skanska Property Poland wmurowała kamień węgielny pod warszawski biurowiec Atrium 2

Press release 17.04.2015 13:00 CET

17 kwietnia Skanska Property Poland wmurowała kamień węgielny pod swoją nową warszawską inwestycję – Atrium 2. Projekt zlokalizowany w biznesowym centrum stolicy połączy w sobie najważniejsze cechy nowoczesnego biurowca: doskonałe położenie blisko kluczowych punktów Warszawy oraz szereg zielonych rozwiązań, które wpływają na przyjazne warunki pracy, co potwierdzi certyfikat LEED Platinum.

Atrium 2 - Skanska Property Poland

Podczas piątkowej uroczystości obecni byli przedstawiciele Skanska Property Poland oraz władz miejskich. Akt erekcyjny został podpisany przez Michała Olszewskiego – Wiceprezydenta m.st. Warszawy, Marka Sitarskiego – Zastępcę Burmistrza Woli, Katarzynę Zawodną – prezes Skanska Property Poland, Krzysztofa Andrulewicza – prezesa Skanska S.A. oraz Andrzeja Michalika i Borysa Juraszyńskiego – przedstawicieli PRC Architekci.  

Smaki miasta w Atrium 2

Budynek Atrium 2 zaoferuje najemcom około 20 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Będzie miał 15 kondygnacji naziemnych i 4 podziemne. Na parkingu na 125 samochodów znajdą się również miejsca dla rowerów i szatnie z prysznicami dla rowerzystów. Do największych zalet Atrium 2 należy znakomita lokalizacja w centrum Warszawy. W sąsiedztwie inwestycji znajduje się kilkanaście linii tramwajowych i autobusowych oraz stacja II linii metra, a w odległości przystanku autobusowego – centrum handlowe Złote Tarasy oraz Dworzec Warszawa Centralna. Okolica biurowca to także szereg kawiarni, restauracji, oferujących kuchnie różnych stron świata, punktów usługowych i rekreacyjnych. Z łatwością można tu znaleźć odpowiednie miejsce na lunch czy spotkanie biznesowe, nocleg w jednym z wielu pobliskich hoteli, siłownię czy fitness. Zakończenie budowy i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planowane jest na przełom I i II kwartału 2016 r.

„Atrium 2 jest naturalną kontynuacją obecności Skanska w ścisłym centrum Warszawy, po zachodniej stronie al. Jana Pawła II. Doskonała lokalizacja gwarantuje bliskość komunikacji miejskiej oraz punktów gastronomicznych i usługowych. Inwestycja została zaprojektowana tak, aby dać maksymalny komfort najemcom i ich pracownikom. Na każdym z pięter znajdą się loggie, co wyróżni nasz budynek spośród wszystkich obecnie realizowanych w centrum miasta. Pełne przeszklenia o wysokości ok. 270 cm zapewnią bardzo dobry dostęp do światła dziennego. Oferowane przez nas elastyczne powierzchnie biurowe o regularnym kształcie pozwolą na komfortowy podział każdego z pięter nawet między kilku najemców”, komentuje Arkadiusz Rudzki, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków w Skanska Property Poland.

Spotkanie biznesu i sztuki

Powstająca inwestycja jest również przykładem, jak umiejętnie można łączyć funkcję biznesową budynku z wartością estetyczną dla pracowników i okolicznych mieszkańców. Parterową elewację inwestycji ozdobi bowiem wyjątkowy wzór, imitujący mozaikę ułożoną z tzw. „warszawskich gorsecików”. Wygrawerowany na fasadzie motyw będzie nawiązywał do architektury modernizmu. W tym okresie wiele kamienicznych posadzek czy frontów było ozdobionych terakotowymi płytkami z charakterystycznym wcięciem, któremu zawdzięczały swoją nazwę. Dzięki temu klasycznemu, lecz coraz rzadziej spotykanemu elementowi architektury lat trzydziestych XX wieku, nie tylko elewacja samego budynku, ale także jego otoczenie zyska nowy i przyjazny charakter.

„Najbliższą okolicę zaprojektowaliśmy z myślą o pracownikach biurowca oraz okolicznych mieszkańcach. Chcemy zaaranżować zieleń i małą architekturę wokół Atrium 2. Planujemy również, aby skwer posiadał bezpłatny dostęp do Wi-Fi, co stanie się doskonałym pretekstem do spędzania tu czasu na świeżym powietrzu – zarówno przez osoby pracujące w Atrium 2, jak i przez mieszkańców. W ciepłe popołudnie będzie więc można popracować na zewnątrz budynku”, podkreśla Krzysztof Wilczek, dyrektor regionu północ Skanska Property Poland.

Zielone i przyjazne rozwiązania

Budynek jest przygotowywany zgodnie z ideą Workplaces by Skanska – według wysokich standardów zrównoważonego budownictwa, co potwierdza precertyfikacja na poziomie LEED Platinum. Wśród rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na komfort pracy w budynku znajdą się na przykład: system wentylacji dostarczający więcej świeżego powietrza, klimatyzacja oparta o belki chłodzące, przez to gwarantująca niską emisję hałasu i brak uczucia przeciągu oraz możliwość regulacji temperatury w wielu wydzielonych strefach. Dodatkowo, nowoczesny system DayLight Control dostosuje natężenie oświetlenia do ilości światła słonecznego. Pod względem oszczędności projekt zapewni ponad 50% redukcji zużycia wody oraz ponad 30% energii w stosunku do norm lokalnych.

Pierwsi najemcy będą mogli wprowadzić się do budynku na przełomie I i II kwartału 2016 roku. Za komercjalizację powierzchni odpowiada Skanska Property Poland. Generalnym wykonawcą jest Skanska S.A. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia PRC Architekci. Projekt konstrukcji i instalacji został przygotowany przez BuroHappold.