c

Kontrolowany pożar i ewakuacja w Katowice Airport

Press release 22.05.2015 11:20 CET

Skok z wysokości na siatkę bezpieczeństwa i ewakuacja poszkodowanych oraz gaszenie pożaru na lotnisku. To tylko niektóre z pokazów, jakie odbyły się w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach w ramach trwającego Tygodnia Bezpieczeństwa. 

TB_Pyrzowice

Ćwiczenia zostały zorganizowane na terenie zaplecza firmy Skanska, która aktualnie realizuje dwie inwestycje na lotnisku – terminal przylotowy C oraz terminal cargo. Wydarzenia zostały przeprowadzone wspólnie: Skanska, firma Rock Master oraz Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza Katowice Airport.

Symulacja wypadku
W poniedziałek (18.05) w ramach ćwiczeń zainscenizowany został wypadek na budowie polegający na upadku pracownika z wysokości na rozciągniętą siatkę. W ćwiczeniach wykorzystany został manekin, który został zrzucony z wysokości kilku metrów na siatkę bezpieczeństwa typu T. Siatki te służą do zabezpieczenia krawędzi budynku i upadku z wysokości 6 metrów. Po zrzucie nastąpiła ewakuacja manekina z siatki. Do asekuracji wykorzystano poziome liny kotwiczące Fine Line. Pokaz przeprowadziła firma Rock Master.
 
- Osoby, które na co dzień pracują na wysokości, są narażone na ryzyko upadku. Istnieje wiele metod zabezpieczeń, które właściwie zastosowane pozwalają zminimalizować ryzyko obrażeń do zera – informuje Jacek Kościelny, Menadżer Projektu, Skanska. Każdy z pracowników powinien posiadać podstawowe umiejętności i wiedzę dotyczącą technik korzystania ze środków ochrony indywidualnej w sytuacji zagrożenia upadkiem. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że rodzaj zabezpieczenia powinien być każdorazowo dopasowany do rodzaju wykonywanej pracy. - Bezpieczeństwo naszych pracowników jest dla nas priorytetem, stąd często przeprowadzamy tego typu pokazy i szkolenia, by stale podnosić wiedzę i umiejętności osób pracujących na naszych budowach – zaznacza Kościelny.
Ćwiczeniom towarzyszyły spotkania i wykłady, podczas których pracownicy Skanska, podwykonawcy, czy goście z lotniska mogli dowiedzieć się o systemach bezpieczeństwa podczas wykonywania prac na wysokości.
 
Pożar pod kontrolą
We wtorek (19.05) na budowie odbył się natomiast pokaz prawidłowego gaszenia palącej się ropy i benzyny. By ugasić pożar w zarodku, użyto 15 gaśnic proszkowych i pianowych. Zwieńczeniem ćwiczeń był pokaz ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego GCBAPr 13/54+250 Boughton Barracuda 6x6 Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej pyrzowickiego lotniska.
 
Terminal C i 1 300 miejsc parkingowych
Skanska kończy budowę nowego terminalu przylotowego Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Wartość inwestycji, obejmującej również rozbudowę lotniskowego parkingu, to ponad 53 mln zł brutto.

Hala przylotów z bagażownią to już trzeci terminal w Pyrzowicach. Nowy terminal przejmie wszystkie przyloty z obu istniejących terminali.
- Terminal C powstał w sąsiedztwie Terminalu B – mówi Jacek Kościelny. – Wizualnie od strony parkingu terminal jest odbiciem istniejącego terminalu A, ze szklaną fasadą. Nowa hala wraz z bagażownią to oddzielny 1-kondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 7 tys. m². Większość powierzchni nowego terminalu zajmuje hol odbioru bagażu z karuzelami do odbioru bagażu, bagażownia wraz z technologią oraz miejsca do odprawy paszportowej. Pozostała powierzchnia to pomieszczenia techniczne i służbowe dla Służby Celnej i Straży Granicznej. Przeniosą się też tutaj stanowiska wypożyczalni samochodów.

Wraz z budową nowego terminalu Skanska powiększyła parking P1 w kierunku zachodnim o 400 dodatkowych miejsc parkingowych. Dzięki temu parking lotniska będzie mógł pomieścić w sumie prawie 1,3 tys. pojazdów.

Inwestycja pozwoli zwiększyć przepustowość terminali pyrzowickiego lotniska  do 6 mln pasażerów rocznie (obecnie 3,6 mln).

Tydzień Bezpieczeństwa na budowach największych wykonawców w Polsce 
W dniach 18-24 maja 2015 roku na budowach dziesięciu firm tworzących Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie odbywa się Tydzień Bezpieczeństwa. Działania związane z propagowaniem kultury BHP podejmowane są na setkach budów w całej Polsce. Mają one formę spotkań, szkoleń, prelekcji, pokazów sprzętu, środków ochrony indywidualnej i innowacyjnych rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo pracy. Hasłem tegorocznego Tygodnia Bezpieczeństwa jest „ Bezpieczeństwo – wspólna sprawa”. - W Skanska skupiamy się na obszarze związanym z planowaniem pracy. Hasło przewodnie to: Planowanie pracy. Jestem na 5! – informuje Agnieszka Kotela, Specjalista ds. Komunikacji Zewnętrznej, Skanska.

Tydzień Bezpieczeństwa to druga wspólna inicjatywa sygnatariuszy Porozumienia przeprowadzona na tak szeroką skalę i w tym samym czasie. Wszystkie działania w Tygodniu Bezpieczeństwa mają na celu motywowanie i zwiększenie świadomości pracowników w zakresie bezpieczeństwa pracy. Honorowy patronat nad Tygodniem Bezpieczeństwa sprawuje Państwowa Inspekcja Pracy. Inicjatywę wspiera także Państwowa Straż Pożarna. Działania obejmą kilkadziesiąt tysięcy pracowników sygnatariuszy Porozumienia oraz szerokie grono podwykonawców.

Tydzień Bezpieczeństwa w Skanska
W Grupie Skanska Tydzień Bezpieczeństwa organizowany jest w tym roku już po raz 11. W działaniach podejmowanych między 18 i 24 maja weźmie udział 58 tysięcy pracowników firmy na całym świecie oraz ponad 200 tysięcy podwykonawców, dostawców i partnerów biznesowych. To największa na świecie firmowa inicjatywa związana z bezpieczeństwem pracy.

Tydzień Bezpieczeństwa jest inicjatywą przeprowadzaną przez wszystkie jednostki Skanska na świecie. Poza firmami tworzącymi Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, Skanska S.A. organizuje go razem z czterema siostrzanymi jednostkami biznesowymi - Skanska Czechy i Słowacja, Skanska Property Poland, Skanska Residential Poland i Skanska ID. Poprzez wspólnie podjęte działania firm i jednostek biznesowych, Skanska dąży do poprawy bezpieczeństwa na wszystkich budowach i miejscach pracy. To również szansa na podzielenie się dobrymi praktykami pomiędzy wszystkimi firmami działającymi w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie oraz jednostkami biznesowymi w Skanska.

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie to inicjatywa dziesięciu największych generalnych wykonawców w Polsce, której celem jest wyeliminowanie wypadków śmiertelnych na polskich budowach. Obecnie do Porozumienia należy 10 firm budowlanych: Bilfinger Infrastructure, Budimex, Erbud, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Mota-Engil Central Europe, Polimex Mostostal, Skanska, Unibep oraz Warbud.

Działalność Porozumienia koncentruje się nie tylko na grupie sygnatariuszy, którzy zatrudniają łącznie ponad 20 tys. pracowników i realizują kontrakty na terenie całego kraju, ale także na licznej grupie podwykonawców, którzy stanowią do 70 proc. sił realizujących daną inwestycję.