c

Żywiec Zdrój z nowym zakładem rozlewniczym

Press release 21.04.2016 07:00 CET

Na Żywiecczyźnie powstał nowy zakład rozlewniczy firmy Żywiec Zdrój. To szansa na gospodarczy rozwój regionu. Budowę w 10 miesięcy zrealizowała Skanska. Wartość inwestycji to ponad 100 mln zł.

4

fot. Żywiec Zdrój

W gminie Radziechowy-Wieprz k.Żywca, w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstał zakład produkcyjny firmy Żywiec Zdrój. Inwestycja pozwoli firmie zwiększyć moce produkcyjne i umożliwi jej dalszy rozwój. - Nowy zakład produkcyjny to nasz wkład w gospodarczy rozwój tego regionu. Czujemy się odpowiedzialni za miejsce, z którego pochodzimy. Odpowiedzialność ta przekłada się na działania na rzecz rozwoju ekonomicznego oraz ochrony bogactwa naturalnego i kulturalnego tego obszaru – mówi Fabrizio Gavelli, Dyrektor Generalny firmy Żywiec Zdrój.

Zakład w niecały rok
Skanska w przeciągu 10 miesięcy zbudowała zakład produkcyjny wraz z zapleczem technicznym, magazynowym i socjalno-biurowym. – Byliśmy odpowiedzialni za prace ziemne, drogowe, konstrukcyjno-budowlane, instalacyjne, wykończeniowe i sieci zewnętrzne (wykonanie przyłączy i doprowadzenie mediów do budynku w obrębie działki). W ramach inwestycji zagospodarowaliśmy także teren wokół zakładu – informuje Hubert Sójka, Kierownik Budowy, Skanska. - Powstały parkingi dla samochodów osobowych i ciężarowych, drogi wewnętrzne, place manewrowe, chodniki oraz bramy wjazdowe i ogrodzenie. W ramach małej architektury pojawiły się ławki, stojaki rowerowe oraz maszty aluminiowe.

4 segmenty i zielony dach
Obiekt jest niepodpiwniczony, a w części biurowo-technicznej dwukondygnacyjny. Składa się z czterech brył na bazie prostokąta. Pierwszą z nich stanowi hala produkcyjno-magazynowa, w której znajdują się pomieszczenia produkcyjne, technologiczne, techniczne oraz magazynowe. Segment drugi to budynek biurowy z laboratorium oraz pomieszczeniami socjalno-biurowymi. Trzeci to budynek logistyki z pompownią, a czwarty stanowi obudowana rampa surowcowa, połączona z zamkniętymi wiatami na odpady oraz magazyn sprzętu do obsługi i pielęgnacji terenu. Segment biurowy połączony jest funkcjonalnie z halą produkcyjną, a łączący je dach balastowy to powierzchnia rekreacyjna z dużą ilością zieleni, na której pojawią się grupy traw i bylin oraz krzewy sadzone w donicach. Powierzchnia użytkowa całego obiektu to 8600 m2.

W trosce o środowisko
Przede wszystkim jest to fabryka, w której zastosowano nowoczesne i ekologiczne rozwiązania technologiczne. Zarówno przy projekcie budynku i instalacji oraz wyborze linii produkcyjnej, wzięto pod uwagę zmniejszenie zużycia energii, a tym samym ograniczenie wpływu produkcji na środowisko i zwiększenie efektywności codziennego funkcjonowania zakładu.

Razem jesteśmy lepsi
Budowa fabryki przebiegała bardzo sprawnie. - Na pewno zasługą tego jest doskonała współpraca Skanska z inspektorami z  ramienia inwestora, ich pomoc i zaangażowanie we wspólne nasze działania. Dzięki temu z powodzeniem udało nam się przemienić wizję inwestora w rzeczywistość – mówi Hubert Sójka.
- Najważniejszym czynnikiem, który pozwolił na realizację tej inwestycji, po pierwsze w takim harmonogramie, ale też w takiej skali byli ludzie. To są super specjaliści, którzy potrafią ze sobą współpracować i właściwie ten zakład to jest ich sukces – zaznacza Przemysław Turski, Investment Director, Żywiec Zdrój.

Doświadczenie Skanska
Budownictwo przemysłowe stanowi ważną pozycję w szerokiej gamie usług oferowanych przez Skanska. Od wielu lat realizujemy zakłady produkcyjne, centra logistyczne czy obiekty magazynowe na terenie całego kraju. Duży potencjał wykonawczy, wieloletnie doświadczenie i wysoko wykwalifikowana kadra pozwalają nam na realizację nawet najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć, również w czynnych obiektach, nie powodując żadnych zakłóceń w ich funkcjonowaniu.
Realizujemy inwestycje budowlane na potrzeby produkcyjne największych światowych firm branży motoryzacyjnej, farmaceutycznej, meblowej, spożywczej, AGD i metalowej. Warto wymienić choćby takie inwestycje jak: fabryki zmywarek Electrolux w Żarowie, Siewierzu i Świdnicy, fabryki Toyoty w Jelczu Laskowicach i Wałbrzychu, fabryki firm Bosch i Siemens w Łodzi, a także realizacje obiektów produkcyjnych m.in. dla Huty Łabędy w Gliwicach, „Balcerzak i Spółka” czy Unilever Polska S.A.

Pobierz