c

Skanska stawia na innowacje

Press release 26.04.2016 12:30 CET

Zielone i inteligentne rozwiązania, aplikacje mobilne, wirtualna rzeczywistość czy beacony – innowacje zmieniają rynek nieruchomości i są jednym z najważniejszych motorów napędowych branży. Mocny nacisk na to zagadnienie kładzie Skanska Property Poland, dla której innowacyjność to stały element prowadzenia biznesu. Firma zdecydowała się wprowadzić do swojej struktury nowe stanowisko: menedżera ds. innowacji, którego zadaniem jest rozwój tego obszaru w wielu wymiarach organizacyjnych.

Renata Nowakowska, Skanska Property Poland

Historia Skanska na polskim rynku nieruchomości biurowych najlepiej pokazuje, jak ważne dla firmy są innowacyjne rozwiązania. Już na początku obecnej dekady deweloper rozpowszechnił w Polsce amerykański system LEED, stając się pionierem certyfikacji biurowców w naszym kraju. Od tamtej pory minęło zaledwie kilka lat, a zielone rozwiązania zrewolucjonizowały rynek i dziś są już swoistym must-have dla deweloperów. Obecnie pojawiają się kolejne obszary działalności i technologie, które już wkrótce mogą zmienić branżę. Deweloperzy powinni więc trzymać rękę na pulsie, badać wszystkie możliwości i wprowadzać te rozwiązania, które pozytywnie przełożą się na komfort pracy najemców.

- W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z prawdziwym boomem na rynku nieruchomości komercyjnych. Dotyczy to szczególnie obiektów klasy A, których liczba rośnie w niespotykanym wcześniej tempie. W tej sytuacji niezwykle ważne jest szukanie nowych rozwiązań, które wyróżnią nasze budynki na tle konkurencji. W nowych obiektach biurowych badamy możliwości wdrożenia takich rozwiązań, jak systemy concierge czy inteligentne aplikacje dla użytkowników. Głównym zadaniem menedżera ds. innowacji będzie rozwijanie innowacyjnej kultury organizacji w naszej firmie oraz identyfikacja i wprowadzanie kolejnych nowatorskich rozwiązań, które mogłyby stanowić wartość dodaną naszych budynków. Proces ten chcemy realizować w bliskiej współpracy ze środowiskami akademickimi, start-upowymi i z udziałem lokalnych społeczności – mówi Sylwia Chorąży, dyrektor marketingu, zrównoważonego rozwoju i innowacji w Skanska Commercial Development Europe.

Funkcję menedżera innowacji w Skanska Property Poland objęła Renata Nowakowska, która wcześniej w roli HR Partnera wspierała polskie i czeskie zespoły w zakresie HR.

- Proces wdrażania innowacyjnych idei zaczyna się oczywiście od ludzi i ich pomysłowości. Dbamy o to aby rozwijać kompetencje kreatywne pracowników oraz dać im przestrzeń do realizowania tych pomysłów. Innowacyjność musi być obecna wszędzie, nie tylko w wyspecjalizowanych komórkach – inaczej nie przyniesie spodziewanego skutku, czyli dodatkowej wartości dla klienta. Potencjał pracowników staramy się wzmacniać poprzez różne inicjatywy, np. Magiel Kreatywny. Jest to nasz autorski warsztat rozwijający myślenie „out of the box” oraz uczący jak korzystać z efektywnych narzędzi poszukiwania pomysłów, tj. cicha burza mózgów. Oczywiście inspiracji do rozwoju innowacji dostarczają nam również klienci, czyli najemcy naszych budynków. To ich potrzeby i opinie napędzają nas do szukania nowych rozwiązań - mówi Renata Nowakowska, menedżer ds. innowacji w Skanska Property Poland.

Skanska stara się wprowadzać innowacyjne rozwiązania na każdym etapie swojej działalności. Na placach budowy Skanska S.A. wykorzystuje drony i korzysta z technologii inteligentnego zarządzania informacją (tzw. BIM - Building Information Management). Wykonuje też skanning 3D obiektów. Modelowanie informacji o budynku zostało również wykorzystane na budowie Osiedla Mickiewicza w Warszawie. To pierwszy budynek mieszkalny w Polsce poddany certyfikacji środowiskowej BREEAM. Certyfikat jest gwarancją wysokiej jakości wykonania, ale i potwierdza, że na placu budowy zastosowano nowoczesne metody ochrony fauny i flory, związane m.in. z ochroną korzeni drzew. Podczas realizacji swoich projektów Skanska Property Poland współpracuje z lokalnymi fundacjami i organizacjami społecznymi. Realizowane przez firmę inwestycje od wielu lat wyznaczają standardy w projektowaniu komfortowego, zdrowego i produktywnego środowiska pracy. Budynki biurowe Skanska dostarczają o 30% więcej świeżego powietrza w porównaniu do obowiązujących norm. Zapewniają też dostęp do światła dziennego na minimum 70% powierzchni pracy. Firma jako pierwsza w Polsce uzyskała certyfikat LEED na poziomie Platinum dla budynku Green Towers we Wrocławiu. Jako pierwsza w kraju otrzymała też certyfikat LEED Platinum dla wnętrz (Commercial Interiors) dla swojego warszawskiego biura w budynku Atrium 1.