c

Czy stacja za 2,8 mln zł poprawi jakość wody?

Press release 29.06.2016 14:55 CET

Gmina Zakroczym to tereny atrakcyjne krajobrazowo, przyrodniczo i turystycznie. Polodowcowe wąwozy i jary, tereny leśne, szlaki wodne na Wiśle i Narwi, zabytkowe dworki, pobliska Twierdza Modlin oraz charakterystyczne dla mazowieckiego krajobrazu wierzby i łąki zachęcają do wypoczynku nie tylko turystów, ale również lokalną społeczność. Przyciąga czyste powietrze, spokój, a już niebawem także nowa jakość wody w kranach m.in. w tutejszych pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych.

fot. Skanska

Jakość wody poprawi nowa inwestycja. Dziś przedstawiciele Gminy Zakroczym oraz generalnego wykonawcy - firmy Skanska oficjalnie rozpoczęli budowę nowoczesnej stacji uzdatniania wody (SUW). Powstanie ona w Henrysinie, ok. 3.5 km na północny zachód od centrum Zakroczymia. Wartość prac wyniesie ponad 2,8 mln zł brutto. Roboty potrwają do połowy listopada 2016 r.

Nadmierne obciążenie sieci
Długość sieci podłączonych do istniejącej stacji w Henrysinie wynosi 60 km, od której wykonanych jest 710 przyłączy w kilkunastu okolicznych wsiach. SUW Henrysin obsługuje także część ulic miasta Zakroczym, a także tereny, na których powstają firmy produkcyjne. Zwiększony pobór wody występuje szczególnie w okresie wakacyjnym podczas upałów. Nadmierne obciążenie sieci powoduje, że mieszkańcy borykają się z problemem braku wody lub jej słabego ciśnienia. Wówczas nie mogą normalnie funkcjonować na co dzień. Sytuację poprawi modernizacja stacji.

Zakres prac, jakie wykona Skanska, obejmuje rozbiórkę istniejącego budynku SUW wraz z obiektami towarzyszącymi, tj. zbiornikiem wody surowej, zbiornikiem wyrównawczym wody uzdatnionej oraz zbiornikiem wód popłucznych. Firma zdemontuje też istniejące instalacje i urządzenia do uzdatniania wody w obrębie budynku stacji. W miejsce starej stacji powstanie nowy budynek SUW wraz z obiektami towarzyszącymi i nową instalacją.

Radialne szalunki
– Wybudujemy nowe żelbetowe okrągłe zbiorniki, tj. zbiornik wody surowej, zbiornik wyrównawczy wody uzdatnionej oraz zbiornik wód popłucznych – wymienia Anita Sobańska, Kierownik Projektów, Skanska. - Do wykonania zbiornika wody surowej z układem napowietrzania wody zastosujemy radialne szalunki. – To szalunki wykonane z wysokogatunkowych, odkształcalnych sklejek, które doskonale dopasowują się do kształtów o każdym promieniu, m.in. do okrągłych zbiorników – wyjaśnia Anita Sobańska.

Dwustopniowa filtracja wody ze związków żelaza i manganu
– Na zbiorniku wody surowej umieścimy aerator kaskadowy – to urządzenie, do którego wprowadzana jest woda. Woda wprowadzona do aeratora przelewa się z tac (kaskad) na tacę zbiorczą i przepływa do zbiornika głównego (odbiornika). To nietypowe rozwiązanie, które wykorzystując naturalny ciąg powietrza napowietrza wodę w celu wstępnego utlenienia i usunięcia związków żelaza i manganu – wyjaśnia Kierownik Projektów.

Ponadto aeratory kaskadowe pozbawione są jakichkolwiek części ruchomych, co zapewnia ich długoletnią eksploatację i minimum obsługi.

Zastosowanie aeratora kaskadowego sprawia też, że oczyszczona woda nie jest intensywnie nasycona tlenem dzięki temu przedostając się już do rurociągu nie niszczy jego błony biologicznej, co może być niekorzystne dla zdrowia ludzi. Błona biologiczna w rurociągach zatrzymuje bakterie, cysty. Zbyt natlenioną wodę można rozpoznać po jej białym kolorze w kranie.

- Kolejna technologia, jaką zastosujemy w nowej stacji, to instalacja dozowania nadmanganianu potasu – mówi Anita Sobańska ze Skanska. – Specjalna pompa ze zbiornikiem do chemikaliów będzie dozować ten roztwór i przyczyni się do lepszego wpracowania się filtrów na usuwanie manganu – wyjaśnia.

Należy zaznaczyć, że cykliczne spożywanie zbyt dużej ilości manganu powoduje uszkodzenia nerwowe w organizmie.

Do redukcji zanieczyszczeń mechanicznych, barwy, mętności oraz związków żelaza i manganu służyć będą filtry ciśnieniowe.

Korzyści dla regionu i mieszkańców
Za niespełna 5 miesięcy mieszkańcy gminy Zakroczym odetchną z ulgą. Dzięki tej inwestycji wydajność stacji wzrośnie ponad dwukrotnie - z 75 m sześc. do 150 m sześc. docelowo. Zapobiegnie to deficytowi wody i zapewni stabilne dostawy, szczególnie w okresie letnim. Filtracja dwustopniowa (teraz jest jednostopniowa) z napowietrzaniem w zbiorniku kontaktowym (wody surowej) zapewni odpowiednią jakość i parametry zgodne z wymogami norm krajowych i Unii Europejskiej. Nowa stacja uzdatniania wody w Henrysinie poprawi znacznie warunki życia mieszkańców. Przyczyni się również do wzrostu atrakcyjności gminy.

Doświadczenie Skanska w sektorze hydroinżynieryjnym
Doświadczenie Skanska z zakresu budownictwa inżynieryjnego obejmuje projekty nie tylko drogowo-mostowe i kolejowe, ale również hydrotechniczne morskie, śródlądowe i związane z ochroną środowiska naturalnego. Realizując kontrakty w tym sektorze, spółka zapewnia lokalnym społecznościom bezpieczeństwo przed powodziami, uczestniczy w rozwoju środowiska i gospodarki wodnej, a co się z tym wiąże – wpływa na polepszenie warunków życia społeczeństwa.

Firma pomaga w rozwiązywaniu problemów związanych z zaopatrzeniem w wodę poprzez budowę stacji ujęć i uzdatniania wody, stacji pomp, zbiorników wodociągowych i rurociągów. Jest wykonawcą m.in. stacji pomp nr 17 w Cedrach Małych, stacji w Lędowie i Wiślince w gminie Pruszcz Gdański, a także składowisk i sortowni odpadów, m.in. w Bielsku-Białej Lipnik, które umożliwiają ochronę środowiska dzięki segregacji i odzyskiwaniu szkła, papieru i metalu.

Wśród realizacji spółki są również zapory, zbiorniki i elektrownie wodne. Sztandarową inwestycją Skanska jest Zespół Zbiorników Wodnych Czorsztyn - Niedzica - Sromowce Wyżne wraz z elektrowniami, który uchronił dolinę Dunajca przed powodzią w 1997 r. Ponadto spółka jest wykonawcą ważnej dla Małopolski inwestycji - zbiornika wodnego w Świnnej Porębie. Jego zadanie to ochrona przed powodzią doliny Skawy i Wisły, a także zabezpieczanie przed skutkami suszy poprzez wyrównanie przepływu wody w rzece. Skanska ma też na swoim koncie m.in. rozbudowę kanału środkowego Obry, odbudowę i modernizację koryta rzeki Oława.

Spółka z powodzeniem zajmuje się także realizacją sieci kanalizacyjnych, które chronią glebę i wodę przed działaniem ścieków komunalnych i przemysłowych.