c

Turystyczny strzał w dziesiątkę

Press release 15.07.2016 15:51 CET

Turystyczna mapa Śląska wzbogaciła się o kolejną ekspozycję. Przy zabrzańskim Parku 12C Sztolni Królowa Luiza powstał Park Techniki Wojskowej. Pasjonaci militariów i turyści odwiedzający miasto i region będą mogli podziwiać pojazdy wojskowe z okresu Ludowego Wojska Polskiego, jak i z okresu II Wojny Światowej. Inwestycję o wartości blisko 2,6 mln zł brutto na zlecenie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zrealizowała Skanska.

Fot. M. Widuchowski

Park to doskonała przestrzeń edukacyjno-rozrywkowa, w której każdy znajdzie cos interesującego dla siebie. To przykład bardzo dobrze zagospodarowanego obszaru przemysłowego, który nie tylko podniesie wartość turystyczną regionu, ale stanie się alternatywą spędzania wolnego czasu w mieście z rodziną. To jedyne takie muzeum na Śląsku.

Obiekt powstał w ramach porozumienia między Muzeum Górnictwa Węglowego, a Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu. Partnerem inicjatywy jest Fundacja Techniki Wojskowej - Mała Armia "Grupa Śląsk".

Dla pasjonatów i turystów
W Parku można obejrzeć pojazdy wojskowe z okresu Ludowego Wojska Polskiego jak i z okresu II Wojny Światowej, m.in.: czołg T-34/85, Ził-485 BAW, BTR-152, Studebaker, samolot odrzutowy TS-11 Iskra, motocykl Ural, działo bezodrzutowe B-10, wyrzutnię rakiet Newa i Wołchow, MTLB, Ural 375D, Star 266 czy armatę dywizyjną ZIS-3. Wszystkie eksponaty są sukcesywnie kompletowane i przywracane do użytku. Większość z nich jest sprawna technicznie. – Niektóre z nich to prawdziwe perełki. Jest wśród nich np. czołg T-34, który zasłynął głównie dzięki serialowi "Czterej pancerni i pies"  czy czołg T-72 wyprodukowany w latach 80-tych, wycofywany już z polskiej armii – zaznacza Wacław Widuchowski, komendant „Grupy Śląsk”.

Czołgi i wyrzutnie rakiet
Teren w okolicy ulicy Sienkiewicza w Zabrzu został przygotowany pod wystawę na wolnym powietrzu. Skanska w ramach zadania wykonała plac ekspozycyjny z drogą dojazdową dla prezentacji różnych eksponatów muzealnych sprzętu wojskowego, w tym m.in. pojazdów gąsienicowych, transporterów opancerzonych, wojskowych samochodów ciężarowych i terenowych, wyrzutni rakiet czy czołgu T-34. - Z terenu budowy wywieźliśmy łącznie ponad 4 250 m³ ziemi. Podczas prac na placu ekspozycyjnym zabudowaliśmy około 3 762 m² kostki betonowej typu TRYLINKA (sześciokątne płyty betonowe). Reszta placu ekspozycyjnego została wyłożona kruszywem naturalnym Dolomit w ilości 650 ton - wyjaśnia Tomasz Chadaj, Inżynier Budowy, Oddział Budownictwa Inżynieryjnego Skanska w Katowicach. - Zbudowaliśmy tu halę o powierzchni 450 m² dla dioram i ekspozycji wymagających zadaszenia wraz ze stanowiskami konserwacji i drobnych napraw oraz pomieszczenia biurowe. Pojawiły się tu także budynki stanowiące cześć socjalno–magazynową, obsługującą projektowany obiekt oraz punkt sprzedaży biletów i pamiątek – informuje Tomasz Chadaj. Na terenie parku powstał również parking.
Zakres prac, które wykonała Skanska, objął także kanalizację teletechniczną, sanitarną, deszczową, instalacje wodno-kanalizacyjne oraz budowę dwóch przepompowni ścieków.
Teren został ogrodzony, oświetlony i zagospodarowany oraz wyposażony w system monitoringu wizyjnego. Całość nabrała wojskowego klimatu poprzez zastosowanie elementów małej architektury nawiązujących bezpośrednio do tematyki wojskowej (druty ostrzowe, surowe, betonowe ogrodzenie itp.).

W takiej formie dla Muzeum Górnictwa Węglowego przygotowany został teren wraz z niezbędną infrastrukturą, który następnie został udostępniony Muzeum Techniki Wojskowej. To ono będzie odpowiedzialne za całą ekspozycję, sprzęt oraz organizację zwiedzania parku.

Kompleks Królowa Luiza
10 czerwca br. Muzeum otworzyło Park 12C Sztolni Królowa Luiza. To przede wszystkim podziemny park maszyn górniczych, zlokalizowany w dawnych wyrobiskach „Królowej Luizy” oraz rozbudowana przestrzeń naziemna z tematycznymi parkami rozrywkowo-edukacyjnymi. Gdy jedni będą zwiedzać Park Techniki Wojskowej (mieszczący się tuż obok), inni mogą udać się do podziemi Kopalni Królowa Luiza. Wśród licznych atrakcji każdy znajdzie coś dla siebie.
- W tym roku na terenie Parku 12C odbyła się Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. To coroczna jednodniowa impreza, promująca industrialne dziedzictwo regionu, koordynowana przez samorząd województwa. To dzień pełen wystaw, konkursów, prezentacji i warsztatów, które organizowane są równolegle na kilkudziesięciu obiektach poprzemysłowych w całym województwie  – podkreśla Andrzej Mitek, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. -  Mamy nadzieję, że to miejsce wpisze się już na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych w obiektach poprzemysłowych w naszym regionie.

Obiekty zabytkowe i kulturalne
Skanska od wielu lat realizuje inwestycje obejmujące rewaloryzacje i rewitalizacje obiektów kulturalnych, zabytkowych budynków, obszarów miejskich czy poprzemysłowych oraz obszarów, które znajdują się w strefie ochrony konserwatorskiej. Połączenie wiedzy inżynierskiej, doświadczenia i ogromnego zaplecza technicznego dają firmie możliwość realizacji skomplikowanych, pełnych wyzwań inwestycji.
Firma, tworząc nowe budynki i zagospodarowując kolejne przestrzenie, każdorazowo nadaje im niepowtarzalnego charakteru. Wśród dotychczasowych realizacji można wymienić m.in. modernizację Dworu Starościńskiego w Leżajsku, rewitalizację Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz Zamku Kazimierzowskiego i Parku Miejskiego w Przemyślu, odnowę Kopca Kościuszki w Krakowie, budowę Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz modernizację wybudowanej w 1907 r. Elektrociepłowni EC-1 Wschód w Łodzi.

Fot. M. Widuchowski