Firma Skanska została wybrana na generalnego wykonawcę centrum turystyczno-kulturalnego „Kunszt Wodny” (poprzednio Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska), które powstanie jako część wielofunkcyjnego kompleksu Forum Gdańsk. Za projekt architektoniczny odpowiada Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni, wybrane w drodze konkursu w 2012 roku. Otwarcie „Kunsztu Wodnego” nastąpi wraz z otwarciem Forum Gdańsk.
- Fakt, że zostaliśmy wybrani na generalnego wykonawcę "Kunsztu Wodnego" ma dla nas ogromne znaczenie. Budując ten obiekt dołożymy swoją cegiełkę – w przenośni i w rzeczywistości – do multifunkcjonalnego i niezwykle ciekawego kompleksu Forum Gdańsk, który ma duże szanse stać się wizytówką miasta” – powiedział Radosław Kaflowski, dyrektor zespołu projektów, Skanska.
- Centrum turystyczno-kulturalne "Kunszt Wodny" będzie bardzo ważną częścią Forum Gdańsk. Znajdzie się tam główny punkt informacji turystycznej, dzięki czemu będzie to najlepsze miejsce do rozpoczęcia zwiedzania Gdańska. Dodatkowo obiekt zaoferuje unikalną przestrzeń dedykowaną wydarzeniom kulturalnym – powiedział Krzysztof Kolasa, menedżer projektu Forum Gdańsk.
"Kunszt Wodny"
„Kunszt Wodny” będzie zlokalizowany przy ul. Targ Rakowy w okolicy skweru im. Polskich Harcerzy w Byłym Wolnym Mieście Gdańsku. Najłatwiej będzie się do niego dostać od ul. Wały Jagiellońskie lub przechodząc bulwarem wzdłuż kanału Raduni. Będzie też bardzo łatwo dostępny ze stacji SKM Gdańsk Śródmieście. Odwiedzający będą tu mogli zapoznać się z ofertą kulturalną i rozrywkową Gdańska, obejrzeć makietę miasta oraz uzyskać praktyczne wskazówki. W obiekcie znajdą się też sale: multimedialna, ekspozycyjna oraz teatralna, a także przyjazna przestrzeń do odpoczynku wraz z kawiarnią, idealna na spotkanie ze znajomymi, posiłek czy oczekiwanie na przesiadkę w podróży. Całe centrum turystyczno-kulturalne „Kunszt Wodny” będzie miało powierzchnię użytkową około 4 300 m2.
Budynek prezentuje złożoną i ciekawą formę architektoniczną. Składa się z dwóch części zlokalizowanych po przeciwległych brzegach kanału Raduni. Elementem łączącym będzie zawieszona nad kanałem część restauracyjna i wystawowa. Dzięki zastosowaniu przeszklonych fasad będzie można spojrzeć na zabytkowy kanał z góry. Wykonanie obiektu zawieszonego nad kanałem to dla nas ciekawe wyzwanie inżynierskie. Powierzchnię szklanych fasad wykonamy z niestosowanych dotychczas na naszym rynku, doskonałej jakości profili stalowych. Przeszklenia będą stanowić znaczną część obudowy całego obiektu, co sprawi, że większość elementów i detali architektonicznych wewnętrznych, wykonanych z wysokiej jakości materiałów, zyska znakomitą ekspozycję z zewnątrz – powiedział Krzysztof Szarmach, kierownik budowy, Skanska.
Nowa nazwa obiektu nawiązuje do dawnej stacji pomp zwanej Kunsztem Wodnym, która działała tu od połowy XVI wieku do około połowy XIX wieku. W budynku zostaną wyeksponowane fragmenty oryginalnej zabudowy z XVI w. odkryte podczas prac archeologicznych. Dodatkowo w obiekcie znajdzie się wyjątkowa instalacja nawiązująca do jego pierwotnej funkcji.
Instalacja ta będzie bardzo ważnym elementem całego obiektu. Stworzy ją tzw. rzeczka szklana zlokalizowana na poziomie dachu o długości ok. 27,75 metrów i szerokości 3,95 metrów oraz kaskada wodna spływająca z rzeczki do brodzika umiejscowionego w kanale Raduni. Ze względu na swoją złożoność montaż instalacji będzie wymagał od nas bardzo precyzyjnej koordynacji prac w branży budowlanej, sanitarnej i elektrycznej. Całość dopełni efektowna iluminacja – dodał Krzysztof Szarmach.
O Forum Gdańsk
Forum Gdańsk to nowa, atrakcyjna przestrzeń publiczna z kompleksem handlowym, która powstaje w samym centrum miasta w ramach rewitalizacji historycznego Targu Siennego i Targu Rakowego. Inwestycja obejmuje budowę centrum turystyczno-kulturalnego „Kunszt Wodny” oraz węzła przesiadkowego i infrastruktury drogowej wokół kompleksu. Projekt realizowany jest we współpracy pomiędzy Multi Poland i Gminą Miasta Gdańska oraz grupą PKP. Otwarcie kompleksu planowane jest na 2018 rok.
Forum Gdańsk zaoferuje 62 000 m2 powierzchni komercyjnej, na której znajdzie się około 220 lokali handlowych i usługowych, największe w Trójmieście wieloekranowe kino, klub fitness, restauracje i kawiarnie oraz wielopoziomowy parking na około 1 100 miejsc. W ramach kompleksu powstanie też zupełnie nowa przestrzeń publiczna: plac miejski z kawiarniami i restauracjami oraz ogólnodostępny bulwar biegnący wzdłuż zrewitalizowanych nabrzeży kanału Raduni. W drugim etapie projektu powstaną również nowoczesne powierzchnie biurowe.
W ramach projektu Forum Gdańsk miasto zyska nowe rozwiązania infrastrukturalne. Na przebudowanym wiadukcie w ciągu al. Armii Krajowej powstanie węzeł przesiadkowy, który zintegruje komunikację autobusową, tramwajową i kolejową, w tym uruchomiony w 2015 roku przystanek SKM Gdańsk Śródmieście. Dzięki temu kompleks będzie doskonale skomunikowany ze wszystkimi częściami Trójmiasta oraz z regionem. Ponadto przebudowa wiaduktu usprawni przejazd do i z centrum Gdańska. Dogodny dojazd do obwodnicy trójmiejskiej sprawi, że do Forum Gdańsk z łatwością dostaną się również zmotoryzowani.
Targ Rakowy stanie się ciągiem pieszym przechodzącym w plac miejski. Powstanie też ogólnodostępna ulica Nowe Podwale Grodzkie biegnąca pod budynkami wzdłuż torów kolejowych. Usprawni ona przejazd przez teren Forum Gdańsk. W rejonie inwestycji zmodernizowanych zostanie sześć skrzyżowań. Zrewitalizowane zostanie również przejście podziemne pod ul. Wały Jagiellońskie.
Dzięki wyjątkowej lokalizacji w sercu Gdańska, z doskonałym dostępem do komunikacji publicznej, a także ofercie flagowych sklepów oraz znanych restauracji i kawiarni, Forum Gdańsk stanie się bardzo atrakcyjnym miejscem spotkań, zakupów i rozrywki dla mieszkańców Trójmiasta oraz turystów.