c

Cztery pasy i ścieżki rowerowe na Niemodlińskiej w Opolu

Press release 22.12.2016 08:30 CET

Podpisano umowę na rozbudowę ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Kierowcy zyskają po jednym dodatkowym pasie w każdym kierunku, a rowerzyści ścieżki rowerowe o łącznej długości ponad 1,5 km. Inwestycję, za prawie 14,8 mln zł brutto, na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu wykona Skanska.

(28 z 178)

Cztery pasy ruchu i 1,5 km ścieżek rowerowych – to liczby opisujące rozbudowę ulicy Niemodlińskiej i Spychalskiego w Opolu.
- Ulica Niemodlińska w Opolu to jedna z głównych ulic miasta, łącząca część lewobrzeżnego Opola z centrum. Ta długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja drogowa poprawi komfort i bezpieczeństwo mieszkańców – mówi Jarosław Woźniak, Menadżer Projektu, Skanska. - Rozbudowa to przede wszystkim korzyści dla kierowców i cyklistów. Zwiększenie ilości pasów ruchu i nowe ścieżki rowerowe znacznie usprawnią ruch w mieście i przede wszystkim wpłyną na bezpieczeństwo jego uczestników – dodaje Jarosław Woźniak.

Nieprzypadkowo dwie bardzo ważne inwestycje w mieście są zaplanowane w tym samym czasie. Rozbudowa ul. Niemodlińskiej i przebudowa mostu na kanale ulgi są ze sobą ściśle powiązane. Skumulowanie prac w tym samym czasie pozwoli uniknąć wprowadzania zmian w organizacji ruch na tym samym odcinku rok po roku.

Dwieście wagonów i dwa boiska
Zakres robót obejmuje poszerzenie ulicy Niemodlińskie do czterech pasów ruchu na odcinku od skrzyżowania z ulicą Chopina do skrzyżowania z ulicami Wojska Polskiego i Hallera. Po obu stronach drogi Skanska zbuduje nowe chodniki i zatoki autobusowe. Przebudowana zostanie sygnalizacja świetlna oraz oświetlenie. Powstaną też ścieżki rowerowe o łącznej długości 1,5 km, po obu stronach ulic Niemodlińskiej.

Łączna powierzchnia nawierzchni z kostki brukowej to 12 280 m2, co równa się niemal dwóm boiskom piłkarskim wg wytycznych FIFA. Do budowy zostanie zużyte 12 500 t kruszywa. Gdyby załadować go do wagonów towarowych do transportu węgla, na torach kolejowych zobaczylibyśmy 2,5-kilometrową kolejkę z ponad 200 wagonami. 

Inteligenta sygnalizacja
Na przebudowywanych skrzyżowaniach zastosujemy pętle indukcyjne i kamery – mówi Marcin Karbowiak, Kierownik budowy, Skanska - . System ten umożliwi automatyczne dostosowanie sygnalizacji świetlnej do aktualnych potrzeb i natężenia ruchu. Dzięki zastosowaniu inteligentnej sygnalizacji będzie szybciej i bezpieczniej. W ciągu ulicy Niemodlińskiej zamontujemy pętle pomiarowe, które dostarczać będą informacje statystyczne o prędkości i długości przejeżdżających pojazdów.

Trochę o harmonogramie
Pierwsze utrudnienia pojawią się na początku 2017 roku. Do ruchu pozostawiona zostanie jedna jezdnia z dwoma pasami ruchu - po jednym w każdym kierunku oraz ciąg pieszy po jednej stronie ulicy. W okresie niepozwalającym na prowadzenie robót Skanska wykona ekspertyzę istniejących sieci, aby w momencie przystąpienia do prac nic jej nie zaskoczyło.

- Rozpoczynamy od rozbiórki konstrukcji drogi oraz przebudowy sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, sanitarnej, gazowej oraz ciepłowniczej i energetycznej. Następnie czeka nas przebudowa oświetlenia, sieci teletechnicznej, sieci energetycznej oraz sygnalizacji świetlnej. W dalszej kolejności zajmiemy się odtworzeniem konstrukcji drogi, pracami brukarskimi i warstwą ścieralną oraz robotami porządkowymi i wykończeniowymi – mówi Marcin Karbowiak, Kierownik budowy, Skanska.

Pobierz