c

W trosce o bezpieczeństwo – świadomość to podstawa!

Press release 22.03.2017 12:15 CET

W kwestiach bezpieczeństwa nie ma miejsca na kompromisy – zwłaszcza, jeśli chodzi o najmłodszych. Najlepiej wiedzą o tym rodzice. Wypadki to jedno z najczęstszych zagrożeń, któremu rodzina z małymi dziećmi musi stawiać czoła na co dzień. Statystyki nie są optymistyczne – każdego roku w wypadkach drogowych ginie na świecie ponad 186 tys. dzieci, a w środowisku domowym poważnym urazom ulega rocznie ponad 2 mln nieletnich. Jak wynika z badań, średnio połowa wypadków z udziałem dzieci do 5 roku życia, mogłaby nie zdarzyć się wcale, gdyby przestrzegano podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 

 

Infografika

Najmłodsi są szczególnie podatni na niebezpieczeństwo, ponieważ nie mają dobrze wykształconej umiejętności oceny ryzyka. Co więcej, ich rozwój procesów poznawczych – czyli umiejętności postrzegania, zapamiętywania i przetwarzania informacji dochodzących do nich z otoczenia – jest ograniczony. Dlatego niezmiernie ważne jest wsparcie ze strony dorosłych i pomoc w zinterpretowaniu sytuacji potencjalnie ryzykownych. Niezależnie czy chodzi o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w drodze do szkoły czy domowego BHP, warto pomóc najmłodszym zrozumieć, jak ważne jest odpowiedzialne zachowanie w codziennych sytuacjach, mogących rodzić zagrożenie.

Kolorowa budowa to nie plac zabaw
Dla z natury ciekawych świata i pełnych energii maluchów budowa znajdująca się po drodze do szkoły to nie lada atrakcja, która kusi kolorowymi znakami i tajemniczymi pojazdami. Pozornie atrakcyjne miejsce zabawy, może okazać się bardzo niebezpieczne – szczególnie dla kilkulatka. Jak zatem skutecznie wytłumaczyć, że nie można wchodzić na plac budowy?

- W trosce o najmłodszych w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej przeprowadzamy w szkołach niecodzienne lekcje bezpieczeństwa – mówi Monika Froń-Dąbrowska, koordynator akcji „Bezpieczni w pobliżu budowy” w Skanska S.A. - Na naszych budowach promujemy bezpieczną pracę i nie akceptujemy zaniedbań w obszarze BHP. Równie ważne jest dla nas zdrowie i życie osób mogących znaleźć się pobliżu prowadzonych inwestycji. W tej grupie są m.in. dzieci, które idąc do szkoły mijają naszą budowę – dodaje.

W tym roku, podczas 9. edycji akcji bohaterowie kampanii – Zebra Drogowa i Tomcio Brygadzista przemierzą Polskę wzdłuż i wszerz odwiedzając kilkadziesiąt szkół m.in. w Gliwicach, Kołobrzegu, Ciechanowie, Olsztynie, Wałbrzychu czy Krośnie. Bajkowe postaci budzą wśród uczniów duże emocje. - Problem, jakim jest bezpieczeństwo dzieci, wymaga takich sposobów przekazu informacji, aby zostały one na stałe w świadomości dzieci – podkreśla nauczycielka Szkoły Podstawowej w Wiewiórczynie. Humorystyczne dialogi, ciekawa forma, interakcja z widzami – to tylko niektóre z atutów przedstawienia.

Co piąty wypadek zdarza się w domu
W ubiegłym roku Skanska rozpoczęła także edukację najmłodszych w zakresie podstawowych zasad bezpieczeństwa w domu. Organizatorem akcji społeczno-edukacyjnej promującej zasady domowego BHP jest Skanska Residential Development Poland, spółka realizująca inwestycje mieszkaniowe w Warszawie.

- Jak wynika z badań, najbardziej narażone na wypadki w środowisku domowym są osoby starsze i dzieci do lat 5. Niemal co piąty wypadek ma miejsce w domu (4). Każdego roku ponad dwa miliony dzieci poniżej 15. roku życia odnosi w przestrzeni domowej obrażenia wymagające interwencji lekarskiej. Statystyki są bardzo alarmujące. Jako twórcom osiedli mieszkaniowych, zależy nam na kreowaniu takich przestrzeni, które są przyjazne i bezpieczne, a do tego niezbędna jest także dodatkowa wiedza dotycząca zasad BHP. Swoje działania kierujemy do osób najmłodszych, które są na etapie zdobywania umiejętności i przyzwyczajeń. Jest to najlepszy moment na kształtowanie bezpiecznych i odpowiedzialnych postaw – mówi Łukasz Witek, menedżer projektu Skanska Residential Development Poland.

Bezpieczeństwo to podstawa
Podczas spektakli z udziałem bajkowych bohaterów dzieci dowiadują się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, dlaczego nie wolno wchodzić na teren budowy, jakie są możliwe źródła wypadków w domu i jak im zapobiegać, jak udzielać pierwszej pomocy i jak wezwać pogotowie czy straż pożarną. Aktorzy przedstawień w zabawny i angażujący sposób uświadamiają dzieciom zasady, z których najmłodsi często nie zdają sobie sprawy. Bilans dziewięciu lat kampanii społeczno-edukacyjnej „Bezpieczni w pobliżu budowy” to ponad 130 000 przeszkolonych i wyposażonych w odblaski dzieci! Prowadzona od roku kampania „Bezpieczni w domu i mieszkaniu” sprawiła, że blisko 1700 dzieci poznało zasady domowego BHP. A to dopiero początek. Skanska zainaugurowała następne edycje swoich akcji, a bajkowi bohaterowie właśnie ruszyli na wyprawę do szkół podstawowych na terenie całego kraju.

 

4. Na podstawie danych Royal Society for the Prevention of Accidents

Pobierz