c

Kolejny wspólny projekt Skanska i Piotra Bujnowskiego w Warszawie

Press release 20.04.2017 08:00 CET

Po 9 miesiącach projektowania ruszyła budowa kompleksu szkolno-sportowego w Ursusie przy ul. Dzieci Warszawy 42. Po raz kolejny Skanska zdecydowała, że to pracownia Piotr Bujnowski - Architekt zaprojektuje ten ważny dla Warszawy obiekt. Prace budowlane potrwają około 15 miesięcy. Kontrakt w formule „design&build” spółka realizuje na zlecenie Urzędu Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Wartość inwestycji to 32 mln zł brutto. 

wizualizacja: Piotr Bujnowski - Architekt

Piotr Bujnowski - architekt znany w stolicy
Założycielem autorskiej pracowni projektowej jest Piotr Bujnowski, architekt z ponad 20 letnim doświadczeniem. Jest współautorem m. in. budynków biurowych Zebra Tower oraz Królewska w Warszawie, a także zespołu budynków biurowych Miasteczko Orange. W chwili obecnej w fazę projektowania i realizacji wchodzą projekty Hotelu 4* Four Points by Sheraton Warszawa oraz Budynku Nowego Uniwersalu. Pracownia zajmuje się zarówno projektami budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, jak również wnętrzami. Z powodzeniem uczestniczy także w konkursach architektonicznych[1]. Piotr Bujnowski prowadzi także zajęcia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.  

Międzypokoleniowe Centrum Edukacji – początek współpracy
Współpraca pracowni Piotr Bujnowski - Architekt ze Skanska rozpoczęła się w 2015 roku przy projekcie Międzypokoleniowego Centrum Edukacji w Wilanowie. Drugi wspólny projekt - Zespół Szkolny przy ul. Dzieci Warszawy 42 w Ursusie, wchodzi właśnie w fazę realizacji.

– Projektując budynki publiczne staramy się zwrócić uwagę na dwa łączące się ze sobą pojęcia: odpowiedzialność i racjonalność – mówi Piotr Bujnowski. – Odpowiedzialność to znaczy podejmowanie decyzji projektowych ze świadomością dla kogo i na jak długo powinien służyć budynek. Racjonalność to respektowanie ograniczeń i szacunek dla przyszłego użytkownika wyrażony w projektowaniu opartym na ekonomice budowania oraz przyszłego funkcjonowania budynku. Tak rozumiane przez nas wartości idealnie wpisały się w proces projektowy zrealizowanego przez Skanska w formule „design&build” Międzypokoleniowego Centrum Edukacji w Wilanowie oraz będącego w budowie kompleksu szkolno-sportowego w Ursusie – podkreśla architekt. - W obiekcie, dzięki podjętej na etapie koncepcji kluczowej decyzji o głównym podziale funkcjonalnym budynku w pionie, udało nam się pogodzić wspólne, ale niezależne funkcjonowanie przedszkola na parterze oraz domu kultury i biblioteki na piętrze. W budynku forma konsekwentnie podąża za funkcją. Prosta bryła wzbogacona jest wyniesieniami tam, gdzie „powinna”, tzn. w miejscu głównego holu wejściowego oraz Sali wielofunkcyjnej. Wielkości i gabaryty poszczególnych części budynku są efektem przestudiowanych i szczegółowo omówionych z inwestorem wymagań funkcjonalnych – dodaje.  

Szkoła w Ursusie – tu znajdziesz czas na naukę, sport i nawiązywanie przyjaźni
– Po 9 miesiącach projektowania w marcu br. rozpoczęliśmy budowę nowej szkoły podstawowej przy ul. Dzieci Warszawy 42 w Ursusie – mówi Robert Ciołko, kierownik budowy, Skanska. – Sercem tego dwukondygnacyjnego budynku będzie hol główny, otwierający się na centralny dziedziniec wewnętrzny, wokół którego zostaną zorganizowane główne funkcje obiektu. Największą atrakcją budynku z pewnością będzie dwupoziomowe patio - doskonałe miejsce do spędzania wolnego czasu i nawiązywania przyjaźni. Dolne patio to prostokątny, duży dziedziniec wewnętrzny, gdzie na powierzchni bezpiecznej wybudujemy plac zabaw. Drugie, tzw. małe patio przeznaczone dla młodszych dzieci z bezpośrednim dostępem do dwóch świetlic powstanie na pierwszym piętrze. Na poziomie parteru wykonamy szatnie dla uczniów. Z myślą o podnoszeniu sprawności fizycznej najmłodszych oraz propagowaniu aktywnego trybu życia, wybudujemy dwie duże sale gimnastyczne i trzy boiska sportowe – wymienia kierownik budowy.

Ekologicznie i z korzyścią dla społeczeństwa
– Budowa kompleksu szkolno-sportowego przy ul. Dzieci Warszawy 42 to największa od lat inwestycja oświatowa w Ursusie – mówi Urszula Kierzkowska, burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. – Nowa placówka będzie pierwszą szkołą podstawową dedykowaną mieszkańcom Osiedla Skorosze. Dzieci rozpoczną w niej naukę w roku szkolnym 2018/2019, dzięki czemu zmniejszy się obłożenie we wszystkich szkołach podstawowych południowej części dzielnicy – dodaje Urszula Kierzkowska.

Szkoła przeznaczona jest dla 850 dzieci. Pomieści łącznie 42 sale lekcyjne, 6 sal do zajęć indywidualnych, bibliotekę z czytelnią, gabinet lekarski, pomieszczenia gospodarcze, sanitarne, administracyjne, a także zaplecze cateringowe ze stołówką. Placówka będzie w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– W nowym budynku zastosujemy energooszczędne instalacje w postaci paneli słonecznych, które wspomogą ogrzewanie wody na użytek szkolny oraz system odzyskiwania wody szarej, który pozwoli zaoszczędzić zużycie wody wodociągowej – dodaje Robert Ciołko ze Skanska

„Design&build” – odpowiedzialność za projektowanie, organizację i wykonanie
„Design&build” (projektuj i buduj) to proces obejmujący projektowanie inwestycji, a następnie jej realizację. W tego typu kontraktach odpowiedzialność za projekt oraz wykonanie obiektu spoczywają na generalnym wykonawcy

- Dzięki tej formule Inwestor nie musi wydzielać obszarów odpowiedzialności różnym podmiotom. Jako generalny wykonawca kompleksowo patrzymy na całą realizację. Takie podejście do procesu inwestycyjnego ogranicza ryzyka na każdym etapie – komentuje Wiesław Klimek, menadżer projektu, Skanska. – Podczas naszej współpracy z pracownią Piotr Bujnowski – Architekt dbamy o koordynację działań pomiędzy członkami zespołu projektowego głównego projektanta i Skanska. Zależy nam, aby dostosowany do współczesnych wymagań projekt architektoniczny oraz najwyższy standard wykonawczy spełniały oczekiwania przede wszystkim przyszłych użytkowników – podkreśla menadżer projektu.

 

[1] 2015 – I nagroda w konkursie architektonicznym na budynek Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli

2015 – III nagroda w konkursie architektonicznym na budynek pawilonu edukacji ekologicznej na Kępie Golędzinowskiej w Warszawie

2015 – IV miejsce w konkursie architektonicznym na nowe budynki kanałów informacyjnych TVP w Warszawie przy ul. Woronicza

2014 – Główna Nagroda im. Barbary i Stanisława Brukalskich za rozbudowę budynku mieszkalnego przy ul. S. Pogonowskiego 7 w Warszawie (współautor)

2002 – Nagroda I stopnia  Ministra Infrastruktury za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie Architektury