c

Budynki Skanska jeszcze bardziej zrównoważone

Press release 24.04.2017 12:00 CET

Spark pierwszym projektem biurowym Skanska w regionie CEE certyfikowanym w systemie WELL.
Skanska na dobre wprowadza na rynek Europy Środkowo-Wschodniej certyfikat WELL i robi kolejny duży krok w stronę budownictwa w pełni zrównoważonego. WELL to jeden z bardziej wymagających systemów, który mierząc jakość powierzchni biurowej, w centrum zainteresowania stawia zdrowie i samopoczucie człowieka. Jednym z pierwszych obiektów, które zostaną poddane certyfikacji, będzie polski park biurowy Spark. Skanska będzie też certyfikować swoje projekty na terenie Czech, Rumunii i Węgier.

Spark

The WELL Building Standard to system zarządzany przez międzynarodowy instytut WELL Building Institute™ (IWBI™), który w pełni koncentruje się na wpływie miejsca pracy i życia na nasze zdrowie. Aby otrzymać certyfikację WELL, właściciel budynku zobowiązany jest poddać obiekt rygorystycznym testom i ewaluacji. Są one przeprowadzane przez Green Business Certification Inc. – partnera IWBI, który zapewnia zgodność budynków ze wszystkimi standardami WELL, m.in. jakości powietrza i wody. System ten wymaga od właściciela budynku weryfikacji początkowo spełnionych założeń co trzy lata. W Polsce jednym z pierwszych budynków posiadających ten certyfikat będzie Spark budowany przez Skanska na warszawskiej Woli. To pionierskie wdrożenie tej certyfikacji na polskim rynku nieruchomości i szansa na upowszechnienie tego przełomowego standardu w całym regionie CEE.

– To dla nas ważna decyzja biznesowa i kolejny krok w tworzeniu ponadczasowych miejsc pracy, które w centrum stawiają potrzeby człowieka i jego komfort. W 2009 roku jako pierwszy deweloper w regionie Europy Środkowo-Wschodniej podjęliśmy decyzję o budowaniu wszystkich naszych obiektów zgodnie z wymogami certyfikacji LEED, przekonując do ekologicznych budynków zarówno najemców, inwestorów, jak i cały rynek nieruchomości biurowych. Jesteśmy pewni, że tym razem będzie podobnie. Obecnie, kiedy LEED jest już powszechnym standardem, idziemy o krok dalej i wyznaczamy kolejny zrównoważony trend. WELL jest nowatorskim narzędziem w Europie Środkowo-Wschodniej, które pozwoli nam jeszcze mocniej skupić się na tworzeniu przyjaznych i zdrowych miejsc do pracy – tłumaczy Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Commercial Development Europe.

Certyfikat WELL to system mierzący, certyfikujący i monitorujący jakość elementów środowiska pracy wpływającego na zdrowie i samopoczucie człowieka, m.in. jakość powietrza i wody, dostęp do światła dziennego, ale również poczucie komfortu, dostęp do zdrowego jedzenia czy wpływ biura na ciało i umysł. Oznacza to, że w przyszłości w budynkach biurowych wyróżnionych tym certyfikatem dostępne będą dodatkowe benefity dla pracowników takie, jak zorganizowane aktywności sportowe czy ogródki warzywne. Jak wynika z raportu JLL „How to create a workplace that’s fit for the future”, aż 96% z 6 500 badanych organizacji wprowadziło dla swoich pracowników elementy wellbeingu i aż ¾ z nich zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat tę ofertę poszerzyć, dostrzegając wśród swoich pracowników poprawę produktywności. 

– Doceniamy globalne przywództwo Skanska na polu zrównoważonego budownictwa i niezwykle nas cieszy zaangażowanie tej spółki w regionie CEE, w tym w Polsce. Rynek Europy Środkowo-Wschodniej jest jednym z najbardziej perspektywicznych pod względem rozwoju zrównoważonego budownictwa. To jeden z najbardziej dojrzałych pod tym kątem rynków na świecie – wyjaśnia Rick Fedrizzi, Prezes i CEO IWBI. – Od samego początku IWBI wypracowywało sposoby harmonijnej współpracy WELL z innymi standardami, np. LEED, the Living Building Challenge, międzynarodowymi systemami zielonego budownictwa Three Star, Green Star czy BREEAM. Aby jeszcze bardziej promować zrównoważony rozwój i zdrowie, IWBI zachęca do certyfikacji LEED, jak i innych systemów, jako dodatku do WELL. Takie rozwiązanie daje możliwość projektowania budynków w zgodności z najwyższymi światowymi standardami. Dla przykładu, podczas gdy certyfikat LEED potwierdzi odpowiednio niskie zużycie wody w danym budynku biurowym, certyfikat WELL określi jej jakość – dodaje Rick Fedrizzi.

W przypadku budynków biurowych zielone rozwiązania są już standardem. W Europie Środkowo-Wschodniej pionierem w tym zakresie jest Skanska. W 2012 r. deweloper jako pierwszy uzyskał certyfikat na najwyższym poziomie Platinum dla wrocławskiego kompleksu Green Towers. Z kolei w 2015 r. uzyskał pierwszy w Polsce certyfikat LEED CI Platinum dla wnętrza swojego biura w budynku Atrium 1 w Warszawie.

Nieograniczone korzyści

Benefity dla pracowników wynikające z projektowania budynków biurowych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju potwierdza m.in. raport JLL. Odpowiednia akustyka biura może poprawić pamięć aż o 66%, wysoka jakość powietrza to nawet 35% mniej krótkoterminowych zwolnień chorobowych wśród pracowników, a dobry dostęp do światła dziennego i miłe dla oka widoki to nawet 46 minut więcej snu w nocy i zdecydowana poprawa jego jakości. Z kolei raport „Zużycie energii w budynkach biurowych” przygotowany przez Skanska, Go4Energy i Cushman & Wakefield podkreśla, że dzięki właściwej eksploatacji obiekty wybudowane zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną, przy jednoczesnym zachowaniu komfortowego środowiska pracy. Analiza pokazała, że oszczędności energii sięgają nawet 32%. To potwierdza opłacalność korzystania z zastosowanych na etapie projektowym i wykonawczym odpowiednich rozwiązań . Tak kompleksowe podejście do tworzenia budynku przyczynia się więc zarówno do oszczędności finansowych dla najemcy, jak i do pozytywnych doświadczeń w pracy, poprawy wydajności oraz dobrego samopoczucia użytkowników przestrzeni biurowej.

Dodatkowe informacje o certyfikacie WELL:

  • Certyfikat WELL opiera się o 7 kryteriów: powietrze, woda, oświetlenie i dostęp do światła naturalnego, fitness, odżywianie, umysł i komfort.
  • Po raz pierwszy standard WELL został wprowadzony w Stanach Zjednoczonych w 2014 r.
  • Certyfikacja WELL powstała w oparciu o badania naukowe z dziedziny medycyny. W ich trakcie sprawdzano wpływ, jaki na nasze zdrowie i samopoczucie mają budynki, w których spędzamy do 90 % naszego czasu.
  • Obecnie 393 projekty o łącznej powierzchni prawie 7,7 mln mkw. są certyfikowane lub ubiegają się o certyfikację WELL.
  • Jednym z pierwszych budynków biurowych w Polsce certyfikowanych przez IWBI w systemie WELL będzie Spark w Warszawie. Budynek będzie dodatkowo certyfikowany w systemie LEED na najwyższym platynowym poziomie. Generalnym wykonawcą budynku jest firma Skanska S.A. Za komercjalizację biurowca odpowiada Skanska Property Poland.

Pobierz