c

Inteligentne rozwiązania zdobywają rynek szturmem

Press release 11.05.2017 12:00 CET

Trudno dziś prognozować z dokładnością, w jakim kierunku podąży rynek rozwiązań typu smart. Postęp tego segmentu jest wyjątkowo dynamiczny. Jedno jest pewne – rozwój inteligentnych rozwiązań i szeroko rozumianego Internet of Things nie straci dynamiki w nadchodzącej dekadzie, a prawdziwy wzrost dopiero przed nami. Wg danych BI Intelligence, do roku 2020 na świecie będzie aż 24 miliardy urządzeń IoT[1]. To oznacza, że na każdego człowieka na Ziemi przypadną średnio cztery tego rodzaju narzędzia. Już dziś korzystamy z nich w niemal wszystkich dziedzinach życia, na dobre zadomowiły się m.in. w naszych domach.

 

Infografika - inteligentne rozwiązania zdobywają rynek szturmem, smart

W miarę wzrostu rynku inteligentnych rozwiązań, wzrastają także wydatki, jakie ponosimy na ich zastosowanie. Jak wynika z badań, najszybciej będą one rosły w obszarach urządzeń gospodarstwa domowego, pojazdów oraz inteligentnych budynków[2].

Przełom dla inteligentnych domów
Mówi się, że rok 2017 ma być rokiem smart home. Rozwiązania tego typu wprowadza się w Polsce i na świecie już od dawna, ale nasza wiedza na ich temat jest jeszcze mocno ograniczona. Wraz ze wzrostem popularności rozwiązań automatyki domowej, wzrasta również świadomość konsumentów oraz możliwości i umiejętności edukacyjne producentów. To największe wyzwanie, jakie stoi obecnie przed dostawcami rozwiązań inteligentnych.

- Wiemy już, że smart home to nie tylko wydatek, ale także większy komfort życia, a w dalszej perspektywie oszczędności – mówi Marcin Bańka, analityk rynku Skanska Residential Development Poland. – Badania wskazują, że wydatki na technologię smart najszybciej będą wzrastać właśnie w obszarze szeroko pojętej mieszkaniówki. Na naszych osiedlach już teraz wprowadzamy inteligentne rozwiązania w standardzie, pracując przy tym z firmą Fibaro. Mamy szczęście, że nasz partner to lider produkcji systemów domów inteligentnych, dzięki temu wiele się uczymy i wiemy, jakie pakiety będą dla naszych przyszłych mieszkańców najkorzystniejsze – dodaje.

Dzięki systemom smart możemy wielotorowo wpłynąć na obniżenie rachunków, m.in. poprzez kontrolowanie i zmniejszanie zużycia energii elektrycznej w naszych domach lub oszczędne gospodarowanie wodą. Wśród najpopularniejszych rozwiązań na światowych rynkach na szczycie listy stale pojawia się właśnie automatyzacja urządzeń domowych, a także rozwiązania związane z poprawą ochrony i bezpieczeństwa.

Czy twój dom może wszystko?
Domowa automatyzacja to jednak nie tylko oszczędności i komfort, ale również niezwykle ciekawe, rewolucyjne wręcz rozwiązania, które nierzadko brzmią jak z filmu o przyszłości. Już dziś stosuje się systemy, które dla wielu wciąż wydają się czymś bardzo odległym. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy budzimy się rano, a wraz z dźwiękiem budzika powoli odsłaniają się okienne rolety. Wstajemy z łóżka, a zanim dotrzemy do łazienki, woda pod prysznicem ogrzewa się do temperatury, którą lubimy najbardziej. Biorąc prysznic słuchamy ulubionej muzyki, a po kąpieli czytamy najnowsze wiadomości ze świata, obserwując przy tym prognozę pogody na nadchodzące dni na… tafli lustra! Następnie możemy wejść do kuchni, gdzie czeka na nas filiżanka świeżo zaparzonej kawy. Mocniejszej, gdy materac wyczuł, że spaliśmy dziś niespokojnie. To oczywiście tylko przykładowy scenariusz, jednak wszystkie wymienione w nim możliwości są realne, funkcjonują już w wielu domach i z dnia na dzień jest ich coraz więcej.

- W naszych inwestycjach nie stosujemy jeszcze tych najnowszych rozwiązań. Nie wszystkie są jeszcze dostępne w Polsce, a popyt na nie dopiero się pojawia. Teraz zarówno producenci, jak i my – deweloperzy – musimy zadbać o świadomość i zrozumienie tych nowych, domowych technologii. Na naszych nowo budowanych mokotowskich osiedlach klienci będą mogli skorzystać z pakietu złożonego z urządzenia centralnego Home Center Lite oraz dwóch urządzeń sensorycznych Motion Sensor. Najmniejszy na świecie inteligentny czujnik ruchu wykrywa obecność intruza, może też np. powiadamiać rodziców o powrocie dzieci ze szkoły. Prócz ochrony bezpieczeństwa, pozwoli zwiększyć komfort mieszkania. Urządzenie przekazuje informacje o aktualnej temperaturze, a także o poziomie natężenia światła – komentuje Marcin Bańka. – System można rozbudować o kolejne funkcje, dzięki którym możliwe staje się zarządzanie całym domem. Instalacja urządzeń nie wymaga ingerencji w strukturę budynku i mogą być one sterowane z dowolnego miejsca na świecie – dodaje.

Większość dochodów płynących z rynku automatyki domowej, jest generowana w Stanach Zjednoczonych – blisko 15 mln USD w 2017r. W skali globalnej przychody z inteligentnych rozwiązań domowych mają wynieść ponad 25 mln USD w tym roku[3]. W Europie największy udział w tej części rynku mają Niemcy i Wielka Brytania. Polska na tym tle wypada coraz lepiej – nasze zainteresowanie inteligentnymi domami rośnie, o czym może świadczyć m.in. zapotrzebowanie na rozwiązania oferowane przez Skanska i Fibaro. Największy udział w popularyzacji urządzeń IoT ma pokolenie Y, które zdobywa rynek równie szybko, jak systemy smart. Wydaje się więc, że wystarczy tylko chwilę poczekać, a rzeczywistość rodem z futurystycznego filmu stanie się naszą codziennością, która – choć czasami może wydawać się obca – jest naprawdę przyjazna i potrzebna, a przede wszystkim może wiele ułatwić.

 

[1] http://www.businessinsider.com/what-is-the-internet-of-things-definition-2016-8?IR=T

[2] Worldwide Internet of Things Forecast, 2015–2020, IDC

[3] Smart home – worldwide, Statista Market Forecast, październik 2016