c

Wellbeing na placu budowy - czym jest i jak go osiągnąć?

Press release 11.05.2017 16:00 CET

Czym właściwie jest wellbeing w środowisku pracy? To czynnik, na który składa się kilka aspektów: zapewnienie pracownikom odpowiednich możliwości rozwoju, dbanie o ich bezpieczeństwo, brak stresu oraz dobre samopoczucie i zdrowie. To wszystko tworzy całość, która warunkuje tzw. „dobrostan” pracowników, a w dalszej perspektywie wpływa na ich zaangażowanie, motywację i efektywność. W ramach trwającego od 8 do 14 maja Tygodnia Bezpieczeństwa – wielkiego święta branży budowlanej, w którym bierze udział kilkadziesiąt tysięcy pracowników na budowach w całej Polsce – Skanska pokazała, jak wprowadzić wellbeing na plac budowy i wzmocnić tym samym bezpieczeństwo pracowników.

fot. Skanska

Wellbeing jest nieodłączalnie związany z work-life balance, czyli równowagą pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. To system naczyń połączonych, w którym nie da się osiągnąć jednego, bez wypełnienia drugiego. Istota dbania o wellbeing przybiera na wartości wraz z rozwojem środowiska pracy, które poprzez wprowadzenie nowych technologii, migrację pracowników, starzenie się populacji (i siły roboczej), czy wzrost liczby kobiet na rynku pracy, stale ewoluuje. A co się z tym wiąże – zmieniają się zarówno wymagania pracowników, jak i ich potrzeby.

Przede wszystkim – spokój ducha
Aby mówić o wellbeing w miejscu pracy, należy zacząć od pewnych podstawowych kwestii związanych z minimalizowaniem sytuacji stresujących dla pracowników, zapewnieniem im pewności wynagrodzenia i pozostałych czynników sprawiających, że w miejscu pracy poczują się po prostu dobrze. Prym wśród firm realizujących założenia wellbeing wiodą światowe korporacje, takie jak Facebook, Google, czy Apple, które do kwestii dbania o pracowników podchodzą wyjątkowo poważnie, a ze względu na skalę działalności mogą sobie pozwolić na najwięcej (skatepark w biurze, miejsce dla DJ’a, kilka restauracji do wyboru, strefy drzemek i place zabaw dla dorosłych to tylko kilka przykładów). Kroku nie spowalniają jednak także firmy budowlane, takie jak Skanska, która w swoich biurach dla komfortu psychicznego i emocjonalnego swoich pracowników wprowadza m.in. miejsca pracy oparte na analizie codziennych aktywności pracowników – strefy pracy cichej, zespołowej, spotkań, konferencji czy wreszcie strefę kreatywną, w której znajduje się też miejsce odpoczynku. Zaaranżowano je w myśl zasady „dla każdego coś dobrego”, bo każdy pracuje i wypoczywa inaczej. Dla Skanska ważna jest jednak także – z uwagi na reprezentowaną branżę – troska o kwestie zdrowotne i bezpieczeństwo pracowników.

Wellbeing na placu budowy czyli…
Wydaje się jednak, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na szeroko pojęty „dobrostan” pracowników jest ich zdrowie.

- Jak przenieść wellbeing z bezpiecznego środowiska pracy na plac budowy? Najlepiej zacząć od… początku, czyli od przestrzegania podstawowych zasad – od momentu wejścia na budowę, aż po ściągnięcie kasku i opuszczenie miejsca pracy. Przede wszystkim jest to jednak codzienne przypomnienie, by bezpieczeństwo stawiać na pierwszym miejscu. A to na naszych budowach jest najważniejsze – mówi Monika Melaniuk, lider projektu Skanska Residential Development Poland.

Aby przybliżyć to pracownikom, Skanska w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa zorganizowała na budowie osiedla Jaśminowy Mokotów w Warszawie akcję promującą jeden z aspektów wellbeing – bezpieczeństwo.

- To pierwsza budowa w stolicy, na której przeprowadziliśmy takie działanie. W tym dniu gośćmi budowy byli także uczniowie Technikum z Grudziądza. Zobaczyli oni, jak wygląda codzienna praca na budowie, jakie zagrożenia pojawiają się w tego rodzaju środowisku pracy, oraz wzięli udział w zajęciach „Safe Stretch” razem z pracownikami budowy. Zajęcia promowały trend wellbeing – ich celem było rozciągnięcie ciała przed wejściem na plac budowy – mówi Mateusz Kulkowski, Koordynator ds. BHP na budowie osiedla Jaśminowy Mokotów, który poprowadził czwartkowe ćwiczenia. - Chcielibyśmy, żeby „Safe Strech” było naszą stałą praktyką – już teraz „rozgrzewki” przed wejściem na budowę stosuje się na większości budów realizowanych przez Skanska na świecie – dodaje.

Ta codzienna aktywność polega na ćwiczeniach rozciągających i rozgrzewających mięśnie, które pozwalają uniknąć wielu urazów. Ważne jest, by młodzi ludzie już na etapie odbywania praktyk, czy jeszcze przed rozpoczęciem drogi zawodowej, wykształcili w sobie świadomość i zdrowe podejście do środowiska pracy. Takie osoby już dziś powinny wiedzieć, czego mogą oczekiwać od swojego pracodawcy i nie podejmować pracy wtedy, gdy wiąże się ona z jakimkolwiek potencjalnym niebezpieczeństwem.

- Ćwiczenia typu stretch and flex to ten element wprowadzania wellbeing, z którego może skorzystać każdy i z którego każdy może czerpać korzyści, niezależnie od tego czy jest to praca biurowa czy budowlana. To właśnie dlatego zachęcaliśmy dzisiaj naszych pracowników i odwiedzających do wzięcia udziału we wspólnych ćwiczeniach. Na uczniów także patrzymy jak na przyszłych pracowników branży budowalnej. Oni także w przyszłości będą mieli wpływ na to, jak pracują inni oraz oni sami. Dzisiejsza akcja to dopiero początek, pierwsza tego rodzaju inicjatywa, ale już mamy zaplanowane kolejne działania, których celem będzie między innymi oderwanie ludzi od biurek, pokazanie, że warto poświęcić czas na „lepsze samopoczucie”, bo to wpływa na komfort całego życia – mówi Anna Kaczmarkiewicz, Koordynator Zespołu BHP w Skanska S.A.

Tegoroczna, czwarta już edycja ogólnopolskiego „Tygodnia Bezpieczeństwa” odbywa się pod hasłem „Bezpieczeństwo – podaj dalej”. W dniach od 8 do 14 maja na wszystkich naszych budowach Skanska, pracownicy i odwiedzający spotykają się, szkolą i rozmawiają o bezpieczeństwie. Jak co roku, akcja ma na celu zwrócenie uwagi na kwestie związane ze wzmacnianiem bezpieczeństwa na budowach.