Skanska oficjalnie przecięła wstęgę Maratonu, swojego najnowszego projektu biurowego w biznesowym sercu Poznaniu. Liczący 25 tys. mkw. elastycznej powierzchni budynek został niemal w całości wynajęty przez globalnych graczy z sektora usług biznesowych takich, jak Naspers z Grupą OLX, Sii, Bridgestone EBS, Duni European Finance Function czy REHAU Business Services. Docelowo może tu pracować nawet 3 tysiące specjalistów, także przedstawicieli środowiska startupowego. Poznańska inwestycja będzie także pierwszą z 10 lokalizacji wspólnych przestrzeni coworkingowych Skanska i Business Link.
Poznań usługami stoi?
Poznań to jedna z atrakcyjniejszych lokalizacji do rozwoju biznesu w Polsce[1]. O silnej pozycji stolicy Wielkopolski świadczą między innymi globalni gracze z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, m.in. specjalizujący się w procesach ITO (Information Technology Outsourcing). Potwierdzają to liczby - jak wynika z raportu ABSL ponad 60% operacji obsługiwanych w centrach usług w Poznaniu to procesy IT. Na rosnącą potrzebę dostępu do nowoczesnej powierzchni biurowej odpowiada Skanska, która właśnie oficjalnie otworzyła tutaj swoją najnowszą inwestycję Maraton.
- Poznań zyskał obiekt o najwyższych standardach architektonicznych. A właśnie takich oczekują teraz biznesowi najemcy. Cieszę się więc, że inwestycje jak ta wychodzą im naprzeciw właśnie w naszym mieście. Budujemy wizerunek Poznania miasta przyjaznego i otwartego na biznes, kreatywnego i innowacyjnego właśnie dzięki takim przedsięwzięciom i takim partnerom, jak Skanska – mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.
Doskonała, centralna lokalizacja w pobliżu terenów rekreacyjnych, a także bliskość głównych atrakcji miasta takich, jak Stary Rynek czy Stary Browar to tylko niektóre benefity Maratonu. W budynku znajdują się punkty do ładowania aut elektrycznych oraz rozwinięta infrastruktura dla rowerzystów – stojaki, szatnie i prysznice. Ważnym atutem projektu jest dostępne dla wszystkich patio z fontanną i zielone tarasy na dachach, które umożliwią pracę również poza budynkiem. Maraton to także przykład zdrowej i przyjaznej przestrzeni wspierającej pracę specjalistów. Sukces biznesowy projektu potwierdza zainteresowanie niemieckiego funduszu Union Investment Real Estate GmbH, który podpisał umowę przedwstępną zakupu projektu Maraton i dzięki temu po raz drugi wzbogaci swoje portfolio o inwestycję biurową Skanska ulokowaną na rynku regionalnym w Polsce.
- Duża różnorodność najemców biurowca Maraton jest dowodem na atrakcyjność rynku biurowego w Poznaniu, zwłaszcza dla firm z sektora usług dla biznesu - komentuje Thomas Röhrs, fund manager of UniImmo: Deutschland, Union Investment Real Estate GmbH. - W połączeniu z unikalną jakością budowlaną nieruchomości stanowi ekscytującą, długoterminową inwestycję dla UniImmo: Deutschland. W 2015 r. fundusz nabył obiekt biurowy we Wrocławiu, także wybudowany przez Skanska Property Poland, co okazało się trafioną inwestycją – dodaje.
W Maratonie powstanie również pierwsza wspólna lokalizacja Skanska i Business Link.
- Będzie to nowoczesne miejsce dające możliwość rozwoju różnym najemcom. Przestrzeń dedykowana pracy coworkingowej wraz z ofertą sal konferencyjnych zajmie w poznańskiej inwestycji 4 tys. mkw. powierzchni i zostanie otwarta w czwartym kwartale bieżącego roku – komentuje Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania portfelem budynków w Skanska Property Poland.
- W charakterze dewelopera jesteśmy w Poznaniu już od 2011 roku. Maraton, będący naszym drugim projektem biurowym po Malta House, szybko zyskał uznanie międzynarodowych najemców, głównie z sektora usług, którzy docenili kombinację centralnej lokalizacji z nowoczesnym wyposażeniem i elastycznością powierzchni. Decyzja o otwarciu powierzchni coworkingowej Business Link w Maratonie jest tego dobrym odzwierciedleniem. W naszym budynku będą mogli pracować kreatywni przedstawiciele startupów, małych i średnich przedsiębiorstw, ale też duże globalne korporacje, które będą mogły korzystać z przestrzeni „na żądanie” – komentuje Łukasz Kaleciński, dyrektor regionalny Skanska Property Poland.
Podczas uroczystości otwarcia Maraton otrzymał również certyfikat „Obiekt bez barier”. Oznacza to, że inwestycja będzie w pełni dostosowana do potrzeb osób z ograniczeniami, rodziców z dziećmi, seniorów czy osób nieposługujących się językiem polskim. To niezwykle ważny krok w rozumieniu zrównoważonego budownictwa - tym bardziej, że blisko połowa centrów usług mieszczących się na mapie Poznania zatrudnia osoby z różnymi niepełnosprawnościami[2]. Inwestycja uwzględnia również szereg zielonych rozwiązań, które będą potwierdzone certyfikacją LEED na poziomie złotym. Dzięki nim pracownicy mogą liczyć na przestronne, słoneczne biura, z komfortową temperaturą zarówno latem i zimą.
Maraton to nie ostatnia inwestycja dewelopera w Poznaniu. Skanska szykuje się do startu najnowszego projektu – Nowego Rynku. Będzie to nowoczesna zabudowa o charakterze mieszanym z dominującą funkcją biurową. W jej centrum powstanie otwarty rynek, dostępny dla wszystkich poznaniaków.
Maraton – kluczowe fakty i liczby:
- Powierzchnia najmu – 25 000 mkw.
- Liczba miejsc parkingowych – 301
- Liczba stojaków na rowery – 138
- Biurowiec precertyfikowany jest w systemie LEED na poziomie GOLD.
- Inspiracją do nadania budynkowi sportowej nazwy była ulica Maratońska i bliskość obiektów sportowych - legendarnego dla miasta klubu KS Warta Poznań czy Poznańskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji
- Generalnym wykonawcą obiektu jest Skanska S.A.
- Projekt architektoniczny budynku przygotowała pracownia CDF Architekci.
[1] Druga pozycja w Polsce w kategorii dużych miast w corocznym rankingu „Miast atrakcyjnych dla biznesu” (2016) przygotowanym przez Forbes.pl wraz z Centralnym Ośrodkiem Informacji Gospodarczej.
[2] http://absl.pl/wp-content/uploads/2017/01/raport_poznan_PL_170317_epub.pdf