c

Skanska wystartowała z Bramą Miasta

Press release 29.05.2017 08:15 CET

W Nowym Centrum Łodzi rozpoczęła się właśnie budowa Bramy Miasta. Otwarty plac, miejskie kawiarnie, ogólnodostępne WiFi, zieleń i mała architektura sprawią, że będzie to miejsce spotkań na świeżym powietrzu, zapraszające do organizacji wydarzeń kulturalnych oraz prowadzenia inicjatyw społecznych. Projekt biurowy, z charakterystyczną elewacją pokrytą kortenem i ceglane patio, nawiążą estetyką do fabrycznych tradycji miasta. Pierwszy budynek, który powstanie bliżej dworca Łódź Fabryczna, zaoferuje najemcom 27 500 mkw. elastycznej przestrzeni biurowej i zostanie oddany do użytku w II kwartale 2019.

Brama Miasta, Łódź, Skanska Property Poland

- Nowe Centrum Łodzi to ogromny plac budowy. Zaczęliśmy publicznymi inwestycjami: modernizacją EC1 i budową nowego dworca Fabrycznego. Perony tego drugiego zagłębiliśmy na 16 metrów, aby umożliwić budowę tunelu, który połączy nie tylko Łódź Fabryczną z Kaliską, ale również otworzy nas na Wrocław, Poznań, a także Berlin, Wiedeń i Amsterdam szybką, wygodną koleją. Teraz prym wiodą prywatni inwestorzy. W Nowym Centrum Łodzi powstają już nowoczesne biurowce, w których prace znajdzie kilka tysięcy osób. Jednym z najbardziej wyczekiwanych projektów jest Brama Miasta - to ona będzie witała podróżnych wysiadających z dworca Fabrycznego i z pewnością stanie się jedną z wizytówek miasta – mówi Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Brama Miasta to kompleks składający się z dwóch budynków, które w najwyższym punkcie sięgną 15 pięter i dostarczy około 40 tys. mkw. nowoczesnej przestrzeni do pracy. Pracownicy Bramy Miasta będą mogli skorzystać z 230 miejsc parkingowych, które powstaną już w ramach pierwszego etapu i ok. 200 miejsc rowerowych, które częściowo będą udostępnione łodzianom również w przestrzeni między budynkami. To trzecia biurowa inwestycja Skanska, która powstaje w Łodzi i druga, która będzie ważną częścią Nowego Centrum Łodzi.

- Łódź jest miastem atrakcyjnym do rozwoju biznesu i codziennego życia – dzięki połączeniu tych dwóch elementów mamy pewność, że Brama Miasta przyciągnie międzynarodowe firmy. To inwestycja, która będzie odzwierciedlać charakter miasta. Wyjątkowa elewacja z kortenu jest naszym ukłonem w stronę fabrycznej historii Łodzi. Z kolei otwarte przestrzenie pomiędzy budynkami z zielenią i małą architekturą będą zapraszać pracowników na mniej formalne spotkania biznesowe, a przechodniów na kawę z przyjaciółmi czy do udziału w inicjatywach społecznych, takich jak kino letnie. Klimat projektu możemy poczuć już dziś. Dookoła placu budowy Bramy Miasta możemy obejrzeć miejską wystawę portretów mieszkańców Łodzi. To miejsce tworzone przez ludzi dla ludzi – mówi Łukasz Kaleciński, dyrektor regionalny w Skanska Property Poland.

Skanska była pierwszym deweloperem, który uwierzył w potencjał Nowego Centrum Łodzi. Łącznie we wszystkich inwestycjach biurowych dewelopera w mieście będzie pracować nawet 10 tysięcy specjalistów, w tym aż 4 tysiące w Bramie Miasta. Do tej pory łódzkie projekty Skanska wybrały takie globalne marki jak Infosys, Cybercom, Fuijtsu czy Whirlpool.

Brama Miasta to także przykład inwestycji oferującej szereg udogodnień dla mieszkańców. Będzie to kompleks w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczeniami, w tym niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi czy seniorów. Skanska będzie starać się o uzyskanie certyfikatu „Obiekt bez Barier”.

Brama Miasta – kluczowe fakty i liczby

  • Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: ok. 40 000 mkw. GLA.
  • Powierzchnia najmu I etapu: ok. 27 500 mkw. GLA.
  • Oddanie do użytku I etapu – Q2 2019.
  • Cały kompleks dostarczy 230 miejsc parkingowych.
  • Budynek I etapu w najwyższym miejscu:15 kondygnacji naziemnych.
  • Certyfikacja: LEED Gold.
  • Generalny wykonawca: Skanska S.A.
  • Autor projektu architektonicznego: medusa group.