c

Nowa siedziba Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście

Press release 16.06.2017 09:20 CET

5 czerwca br. Skanska i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu podpisały umowę dotyczącą adaptacji budynku tzw. „Starego Teatru” na działalność Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu. Inwestycja o wartości około 21,7 mln zł jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 (POIiŚ). Zakończenie prac planowane jest na 2019 rok.

fot. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Nowa siedziba MCEAH
W ramach zadania Skanska przebuduje historyczny budynek, zmieniając sposób jego użytkowania, aby mógł służyć jako Centrum Edukacji. Powstanie tu przestrzeń edukacyjna i ekspozycyjna wraz z zapleczem technicznym. W obiekcie mieścić się będą m.in. sala konferencyjna, sale wykładowe, czytelnia z biblioteką oraz pomieszczenia biurowe. – W nowym obiekcie Muzeum Auschwitz będzie rozwijać działania edukacyjne, m.in. wykłady, warsztaty, podsumowania wizyty w Miejscu Pamięci czy wystawy. W ubiegłym roku z pogłębionych form edukacji skorzystało ponad 15 tys. osób. Nowa siedziba da nam możliwość dalszego rozwoju – zaznacza Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum. Centrum prowadzić też będzie w dalszym ciągu szkolenia dla ponad 300 edukatorów-przewodników, którzy w ubiegłym roku oprowadzili ponad 1,5 miliona osób po terenach byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Metamorfoza
Zakres prac obejmie m.in. prace konserwatorskie elewacji, montaż nowej stolarki, która zwiększy komfort cieplny i zapewni lepszą izolacyjność, zmianę konstrukcji i poszycia dachu oraz wymianę lub wzmocnienie części stropów. Wewnątrz obiektu pojawią się także nowe instalacje, m.in. wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne, klimatyzacyjne. – Mając na uwadze wyjątkowy charakter tego historycznego miejsca, będącego świadectwem męczeństwa wielu narodów, nasze prace będziemy prowadzić w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu wpływały na codzienne funkcjonowanie Muzeum. Jednocześnie przy takich realizacjach kluczowa jest dla nas zawsze dbałość o każdy szczegół, odpowiednie zabezpieczenie obiektów historycznych oraz przede wszystkim należyty szacunek dla miejsca, w którym będziemy prowadzić nasze prace – informuje Konrad Jarosiński, dyrektor regionu południowego Skanska.
Na zewnątrz Centrum pojawi się nowe oświetlenie, chodniki, ławki, kosze na śmieci, drogi i parking. Skanska dokona nasadzeń drzew i krzewów, wykona odchwaszczenie, humusowanie i wysianie trawy. Przebuduje także istniejący zjazd z drogi powiatowej ul. Stanisławy Leszczyńskiej.

Z kart historii
Budynek pod nową siedzibę MCEAH, powstał jako część zespołu stacji emigracyjnej założonej przez władze austriackie na przedmieściach Oświęcimia. Jego budowę rozpoczęto w 1916 r. Miał on pełnić funkcję sali widowiskowej (stąd też nazwa „Stary Teatr”) oraz giełdy pracy. W okresie międzywojennym budynek stał się częścią utworzonych na tym terenie koszar Wojska Polskiego. Po ataku Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. Oświęcim został bezpośrednio włączony do Trzeciej Rzeszy, a nazwa miasta została zmieniona na Auschwitz. Wiosną 1940 r. SS utworzyła na terenie byłych koszar obóz koncentracyjny. W czasie wojny w budynku określanym jako „Theatergebäude” mieściły się m.in. obozowe magazyny. Składowano tu między innymi zapasy cyklonu B, przy pomocy którego Niemcy mordowali ludzi w komorach gazowych.

O Miejscu Pamięci
Auschwitz jest dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Holokaustu. Utworzony został przez Niemców w 1940 r. na przedmieściach miasta Oświęcimia, które podobnie jak i inne tereny Polski, były okupowane przez niemiecką Trzecią Rzeszę w czasie II wojny światowej. Nazwa miasta została zamieniona na Auschwitz i stała się również nazwą obozu. W ciągu następnych lat obóz został rozbudowany i składał się z trzech głównych części: Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau, Auschwitz III-Monowitz oraz blisko 50 podobozów. Początkowo w obozie więzieni byli i ginęli Polacy. Później osadzano w nim również radzieckich jeńców wojennych, Romów oraz więźniów innych narodowości. Od 1942 r. obóz stał się miejscem największego masowego mordu w dziejach ludzkości, dokonanego na europejskich Żydach w ramach niemieckiego planu całkowitej zagłady tego narodu. Większość z deportowanych do Auschwitz Żydów – mężczyzn, kobiet, dzieci –  bezpośrednio po przywiezieniu kierowano na śmierć w komorach gazowych Birkenau. Łącznie w Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców sowieckich.

2 lipca 1947 r. ustawą polskiego Sejmu na obszarze dwóch zachowanych części obozu: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum. W 1979 r. miejsce to wpisano na Listę Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO. Współczesne Miejsce Pamięci to m.in. Zbiory, Archiwa oraz ośrodek naukowy, konserwatorski i wydawniczy. W 2005 r., z woli byłych więźniów utworzono w Muzeum Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.