c

Skanska wręcza klucze do mieszkań 2. etapu Osiedla Mickiewicza

Press release 11.09.2019 16:00 CET

Już niebawem na warszawskie Osiedle Mickiewicza wprowadzą się nowi sąsiedzi. Spółka mieszkaniowa Skanska oddała do użytku 107 apartamentów zrealizowanych w ramach 2. etapu inwestycji. Klucze do własnych mieszkań to jednak nie wszystko. Na mieszkańców czeka także strefa „Öppen”, czyli ogólnodostępna przestrzeń, sprzyjająca relaksowi i budowaniu międzypokoleniowych relacji. 

Osiedle Mickiewicza_etap II_fot.1

Osiedle Mickiewicza zaprojektowano w oparciu o szwedzką ideę Öppet för livet, która oznacza otwarcie ludzi na miasto i miasta na ludzi. Z jednej strony koncepcja ta ma odzwierciedlenie w kameralnej lokalizacji na styku Żoliborza i Bielan, przypominającej miasto-ogród. Z drugiej przejawia się w adaptacji projektu do różnorodnych potrzeb sąsiadów.

 

 – Planując części wspólne, staraliśmy się stworzyć otoczenie sprzyjające budowaniu unikalnych więzi między mieszkańcami. Dlatego w jednym z budynków przeznaczyliśmy 70 mkw. na przestrzeń, w której sąsiedzi będą mogli razem obejrzeć film lub mecz, zagrać w brydża bądź odrobić lekcje z dzieckiem. Wykończyliśmy ją pod klucz, wyposażając m.in. w zabudowę kuchenną, projektor, ekspres do kawy czy strefę zabaw dla najmłodszych. Miejsce znajdą tu zarówno świeżo upieczeni rodzice, jak i emeryci oraz młodzież – mówi Aleksandra Sokołowska, menadżer projektu w spółce mieszkaniowej Skanska.

 

W ostatnich dniach wakacji Skanska w towarzystwie przyszłych mieszkańców Osiedla Mickiewicza oficjalnie otworzyła strefę międzypokoleniowej integracji. To właśnie właściciele mieszkań będą pełnoprawnymi gospodarzami tej przestrzeni. Oni także zdecydowali o jej funkcjach i nazwie „Öppen”, którą wybrali poprzez głosowanie. Podczas inauguracyjnego pikniku, wraz z deweloperem, wykonali meble, które już stanęły na dwóch balkonach należących do strefy sąsiedzkiej.

 

Nowy rozdział

Trwa także proces odbiorów mieszkań. Na etapie sprzedaży klienci mieli do wyboru 107 lokali na sześciu piętrach w dwóch budynkach. Wszystkie apartamenty zostały sprzedane, a ich właściciele właśnie rozpoczynają nowy etap w życiu – za chwilę stworzą swój własny dom na Osiedlu Mickiewicza.

 

– Domową, kameralną atmosferę dopełnia niewielka liczba apartamentów na każdym z pięter. W większości mieszkań zastosowaliśmy wyraźny podział na strefę dzienną i nocną, by jak najlepiej wykorzystać światło słoneczne. Plany lokali są optymalne, a wiele z nich łatwo dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – dodaje Aleksandra Sokołowska.

 

W służbie mieszkańcom

Osiedle Mickiewicza, wkomponowane w starodrzew i położone w pobliżu m.in. Lasu Bielańskiego, pozwala obcować z zielenią i urokliwymi widokami, jednocześnie zapewniając szybki dojazd do centrum miasta. Niedaleko znajdują się stacje metra Słodowiec i Plac Wilsona. Lokalizacja ta zapewnia również dostęp do sieci dróg rowerowych łączących osiedle z innymi dzielnicami.

 

– Projektując Osiedle Mickiewicza, przyświecała nam idea stworzenia przestrzeni o parkowym charakterze, wyizolowanej od uciążliwości miasta. Udało się to dzięki wprowadzeniu bardziej liniowej, zewnętrznej zabudowy otaczającej wnętrze, gdzie możemy spacerować pomiędzy budynkami punktowymi zatopionymi w zieleni. Ich swobodne ustawienie tworzy nieregularne ramy przenikających się dziedzińców, wyjątkowych dzięki zachowaniu wielu starych, wysokich drzew, dużych połaci zieleni oraz naturalnego, pagórkowatego ukształtowania terenu. Przy tym wszystkim sama architektura stara się grać rolę drugoplanową, tworząc tło dla natury. Udało się to osiągnąć, jednocześnie zachowując atrakcyjny wygląd budynków dzięki roztropnemu operowaniu kolorystyką i detalem architektonicznym. Mocniejszy akcent stanowią budynki punktowe, wewnątrz parku, których tektonikę tworzą głównie duże balkony nieregularnie ułożone na fasadach oraz tarasy na ostatnich kondygnacjach. Walorem wszystkich budynków są niewątpliwie wyjątkowo duże okna – mówi Michał Badowski z pracowni HRA Architekci.

 

W projekcie uwzględniono także najlepsze praktyki w zakresie rozwiązań środowiskowych i sprzyjających człowiekowi. Certyfikat BREEAM potwierdza m.in. efektywność energetyczną inwestycji oraz jakość użytych materiałów i konstrukcji budynków. Osiedle zostało wybudowane także zgodnie z wymogami certyfikacji „Obiekt bez barier”, co oznacza, że poruszając się po częściach wspólnych, w tym strefie „Öppen”, mieszkańcy nie natrafią na przeszkody architektoniczne. Co więcej, blisko 40 proc. lokali jednego z nowo oddanych do użytkowania budynków może być dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 

Całe osiedle służyć ma mieszkańcom, niezależnie czy analizujemy je pod względem lokalizacji, sąsiedztwa czy architektury.