c

Sztuka nowoczesnego budowania bez barier

Press release 07.12.2020 08:00 CET

W Skanska wyprzedzamy trendy oraz wymagania prawne oraz czerpiemy z doświadczeń kolegów ze Skandynawii, gdzie projektowanie estetyczne i użytkowe jest oczywiste – mówi Aleksandra Sokołowska, Project manager warszawskiego Osiedla Mickiewicza wyróżnionego 2 grudnia br. tytułem Lidera Dostępności w Konkursie Architektoniczno-Urbanistycznym Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich, organizowanym pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

fot. Aleksandra Sokołowska, Project manager warszawskiego Osiedla Mickiewicza_Skanska

Podejście do projektowania osiedli zmieniało się na przestrzeni lat. Na co stawiamy dziś i jak bardzo różni się to od czasów sprzed ostatnich dziesięcioleci?

Architekci od zawsze mierzyli się z potrzebami wygenerowanymi przez czasy, w których przyszło im projektować. Mieszkalnictwo powojenne było nastawione na budowanie oszczędne, choć niekoniecznie funkcjonalne. Lata 70. przyniosły początek ery budownictwa z wielkiej płyty, z kolei w latach 80. wyż demograficzny wymusił rozkwit mieszkalnictwa i rozwinęło się budownictwo spółdzielcze.

Dzisiaj projekty mieszkaniowe są bardziej skupione na zindywidualizowanych rozwiązaniach. Różni się podejście do finalnych użytkowników, czyli lokatorów - teraz zdecydowanie większą uwagę przykłada się do ich doświadczeń. Świadomość kupujących rośnie, a wraz z nią wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu życia. Współcześni deweloperzy wprowadzają innowacyjne rozwiązania i wychodzą ponad narzucone przez przepisy prawa wymogi techniczne projektów, aby dostarczyć osiedla przystępne i komfortowe.   Na znaczeniu zyskały certyfikaty potwierdzające najwyższą jakość wykonania, a przy tym także dbałość o środowisko w procesie powstawania inwestycji. Dzięki proaktywnemu wychodzeniu naprzeciw potrzebom mieszkańców budynki są nie tylko wygodne i indywidualnie dopasowane, ale również bezpieczne dla użytkowników i przyjazne środowisku naturalnemu.

W jaki sposób nowoczesne budownictwo odpowiada na potrzeby mieszkańców?

O potrzebach myślimy już na etapie procesu tworzenia planów mieszkań. Projekt powstaje z dbałością o to, aby każde mieszkanie miało dobrze przemyślany układ funkcjonalny. Osiedle Mickiewicza jest doskonałym przykładem – tu większość lokali ma możliwość łatwego przearanżowania, co ułatwia na przykład dostosowanie ich dla osób z niepełnosprawnościami. Generalnie osiedla Skanska są zaprojektowane tak, aby każdemu mieszkańcowi ułatwiać życie i codzienne poruszanie się po budynku.

Obecnie osoby zainteresowane kupnem mieszkania zwracają coraz większą uwagę na dodatkowe, ważne z ich punktu widzenia aspekty, związane z potencjalnym nowym miejscem zamieszkania. Sposób projektowania osiedli uwzględnia już nie tylko wymogi lokalowe, ale również całą urbanistykę i infrastrukturę otoczenia. W ramach zapewniania mieszkańcom przyjaznej przestrzeni wokół inwestycji, deweloperzy stawiają też mocny nacisk na ciekawą aranżację części wspólnych. Na osiedlach Skanska znajdziemy place zabaw dla dzieci w różnym wieku, ławki, stojaki na rowery i ścieżki rowerowe, przestrzenie rekreacyjne i zieleń, która zachęca mieszkańców do rekreacji na świeżym powietrzu oraz spędzania czasu w przestrzeniach współdzielonych z innymi osobami.

Na popularności w projektach osiedli mieszkalnych zyskuje też tzw. koncepcja diversity. Proszę o niej opowiedzieć.

Chodzi o zapewnienie dostępności do budynków i ich otoczenia osobom w różnej sytuacji życiowej, wieku, czy o różnym stopniu sprawności ruchowej. W duchu diversity projektujemy osiedla, które nie wykluczają żadnych grup użytkowników. Ważne jest tworzenie modeli nastawionych na integrowanie mieszkańców, co ma ogromne znaczenie w budowaniu relacji międzyludzkich.

Dla przykładu: w architekturze i socjologii istnieje pojęcie „syndromu IV piętra”, oznaczającym wykluczenie osób starszych zamieszkujących wysokie piętra w budynkach bez windy. Projektowane przez nas osiedla mają redukować te i podobne im bariery: w poruszaniu się, komunikacji czy tworzeniu sąsiedzkich relacji. Ściśle przy tym współpracujemy ze specjalistami, konsultując nasze projekty. W tym celu, wspólnie z Fundacją Integracja, stworzyliśmy publikację „Włącznik” – zbiór wytycznych projektowych zebranych w formie podręcznika dla architektów.

Czy certyfikowane osiedla bez barier przeznaczone są tylko dla osób z niepełnosprawnościami?

Osiedla z certyfikatem „Obiekt bez barier” idą daleko poza wspomaganie osób z niepełnosprawnością ruchową, mimo że popularnie tak kojarzona jest ta certyfikacja. Tymczasem takie miejsca bez barier architektonicznych stanowią często ułatwienia dla wszystkich użytkowników i wpływają na ich komfort. Docenią je też na przykład rodzice, przemieszczający się ze swoimi dziećmi w wózkach, seniorzy czy osoby korzystające z rowerów.

Dlaczego trend przyjaznego budownictwa akurat teraz przybiera na znaczeniu?

Ostatnie doświadczenia związane z przymusową izolacją w naszych domach pokazały, że mieszkania muszą być funkcjonalne i bezpieczne. Mieszkańcy zaczęli doceniać balkony i przydomowe ogródki, które pozwalają na życie bliżej natury na co dzień, bez konieczności wyjazdów za miasto. Ta sytuacja pokazała również, że przestrzeń w mieszkaniach musi być ergonomiczna i pełnić wiele funkcji jednocześnie. W Skanska od lat projektujemy osiedla dopasowane do mieszkańców na każdym etapie ich życia. Na listę oczekiwań klientów, poza lokalizacją i ceną, obecnie wchodzą również takie aspekty, jak udogodnienia na terenie osiedla, bliskość zieleni czy możliwość łatwej zmiany aranżacji mieszkania w celu wydzielenia strefy do pracy lub nauki.

Osiedle Mickiewicza jest przykładem przyjaznego budownictwa Skanska. Co o tym decyduje?

To jedno z osiedli z rozwiązaniami zwiększającymi komfort użytkowania. Przy projektowaniu zagospodarowania przestrzeni wyeliminowaliśmy wszelkie bariery: nie ma krawężników czy schodów terenowych, wejścia do budynków są z poziomu terenu, przed windami znajdują się odpowiednio duże pola manewrowe, a w garażu drzwi przesuwne. W mieszkaniach wyjścia na balkon nie mają progów. Klamki w oknach, domofony i włączniki światła umieszczono odpowiednio nisko, aby mogła dosięgnąć ich osoba na wózku.

Osiedle Mickiewicza zostało wyróżnione tytułem Lider Dostępności. Co taka nagroda oznacza dla mieszkańców?

Takie mieszkania w oczach konsumentów stale zyskują na wartości. Zarówno certyfikat „Obiekt bez barier”, jak i tytuł Lidera jest gwarancją, że osiedle zostało zaprojektowane zgodnie z surowymi wymogami budownictwa bez barier, przewyższającymi te wynikające z prawa budowlanego. Jest to również potwierdzenie, że grono ekspertów przeprowadziło audyt projektu i potwierdziło, że zastosowane rozwiązania są prawidłowe i faktycznie ułatwiają codzienne życie lokatorom, szczególnie tym z różnymi ograniczeniami ruchowymi.

Czy budownictwo bez barier będzie w przyszłości standardem wymaganym przez nabywców na rynku pierwotnym?

Aby mówić o wymaganym standardzie rynkowym, niezbędne byłoby wprowadzenie regulacji przepisów prawnych. Brak jasnych wytycznych dla architektów sprawia, że tylko nieliczni deweloperzy decydują się na dodatkową inwestycję w projektowanie bez barier. Cieszę się, że Skanska wyprzedza trendy oraz wymagania prawne i czerpie z doświadczeń kolegów ze Skandynawii, gdzie projektowanie uwzględniające potrzeby różnych grup społecznych jest oczywiste i bezdyskusyjne. Jako pierwszy deweloper w Polsce uzyskaliśmy certyfikat „Obiekt bez barier” dla budynku mieszkalnego Holm House, a nasze kolejne inwestycje również będą podążać w kierunku polepszenia komfortu klientów.

Klienci przy zakupie mieszkania często wybierają swoje miejsce na ziemi i liczą się z tym, że w przyszłości wychowają tam dzieci i zestarzeją się, więc chcą mieć pewność, że to miejsce będzie dotrzymywało im kroku na każdy etapie ich życia.