c

„Zielony” kredyt hipoteczny – niższe oprocentowanie dla właścicieli certyfikowanych mieszkań

Press release 18.01.2021 08:00 CET

Proekologiczne rozwiązania stosowane przez deweloperów na osiedlach, pozwalają świadomym i wrażliwym na problemy środowiska mieszkańcom żyć w zgodzie z naturą. Co ważne, nieruchomości z ekologicznymi certyfikatami pozwalają ich lokatorom uzyskiwać realne oszczędności - są one efektem mniejszego zużycia wody czy energii. Nabywcy takich mieszkań mogą również liczyć na lepsze warunki kredytów hipotecznych. Kiedy możemy wnioskować o „ekologiczny” kredyt? I jakie dokumenty będą potrzebne przy składaniu wniosku?

fot. Skanska (Jaśminowy Mokotów)

„Zielony” kredyt dzięki certyfikatowi  środowiskowemu

Kredyty z niższymi kosztami obsługi za proekologiczne rozwiązania inwestycji mieszkaniowych znajdują się obecnie w ofertach kilku banków. Podczas rozmowy z doradcą kredytowym zawsze warto zapytać o taką opcję. Aby przystąpić do eko-hipoteki należy zaznaczyć odpowiednie pola na wniosku kredytowym. Na tym jednak nie koniec – przy składaniu wniosku wymagane jest także dostarczenie dokumentu, który potwierdzi ekologiczny charakter inwestycji.

W przypadku domów jednorodzinnych będą to świadectwa energetyczne lub projekty budowlane z obliczeniami zapotrzebowania budynków na energię cieplną. Natomiast właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych mogą w tym celu dostarczyć do banku wyłącznie certyfikat środowiskowy, np. certyfikat BREEAM.

- Nabywcy mieszkań, poza właściwym wypełnieniem wniosku kredytowego, powinni załączyć certyfikat środowiskowy inwestycji. Oczywiście sama certyfikacja budynków wielorodzinnych jest złożonym i czasochłonnym procesem, a w związku z tym właściciele mieszkań nie zawsze będą mogli przedłożyć wymagany dokument w momencie składania wniosku. Nie stanowi to jednak problemu – certyfikat może zostać dostarczony później, a marża kredytu zostanie obniżona do poziomu promocyjnego – mówi Joanna Pikowska, ekspert finansowy w Notus Finanse. – Eko-kredyty coraz częściej pojawiają się w ofertach banków i z pewnością będą zyskiwały na popularności. Trzeba przyznać, że obecnie to najbardziej atrakcyjne kredyty hipoteczne na rynku. Obniżki marży w ramach „zielonej” hipoteki wahają się od 0,1% do nawet 0,5%, co pozwala znacząco obniżyć koszty obsługi kredytu – dodaje.

Najwięcej proekologicznych mieszkań w stolicy

Uzyskanie certyfikatu ekologicznego nie jest łatwe, ale się opłaca. To zysk zarówno dla środowiska, jak i dla docelowych użytkowników obiektu. Chociaż tego typu certyfikacje  częściej stosuje się w budownictwie biurowym i usługowym, to również coraz więcej deweloperów mieszkaniowych interesuje się przejściem na zieloną „stronę mocy”. W bazie Polish Green Building Council (PLGBC) figuruje niespełna 30 inwestycji mieszkaniowych z “zielonym znaczkiem”[1]. Najwięcej ekologicznych mieszkań znajdziemy w Warszawie – znakomita większość z nich to inwestycje firmy Skanska, która od lat stosuje zielone certyfikaty obiektów mieszkalnych i popularyzuje zrównoważone budownictwo.

- Troska o planetę i proekologiczna postawa są na trwałe wpisane w nasze DNA. Naszą misją, którą konsekwentnie realizujemy, jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 50% do 2030 roku, a następnie osiągnięcie zerowej emisji do roku 2045. Dlatego wszystkie nasze budynki mieszkalne certyfikujemy w systemie BREEAM, a dzięki temu tworzymy przyjazne dla środowiska miejsca do życia dla świadomych nabywców. Cieszy nas fakt, że coraz częściej zauważamy u potencjalnych kupujących zainteresowanie certyfikatami środowiskowymi, które stają się dla nich wyznacznikami inwestycji najwyższej jakości – mówi Karolina Guzik, menadżer sprzedaży w spółce mieszkaniowej Skanska.

Świadomy i odpowiedzialny styl życia

Ruch eko i zero waste to tylko kilka z koncepcji, u podstaw których leży troska o losy naszej planety. Najczęściej kojarzymy je z indywidualnymi decyzjami, powiązanymi ze stylem życia. Jednak w takim samym stopniu są one realizowane na znacznie większą skalę – np. w przypadku zrównoważonego budownictwa. Certyfikacje środowiskowe obiektów mieszkalnych są więc przejawem zarówno odpowiedzialności projektantów i deweloperów, którzy muszą spełnić wiele wyśrubowanych norm jakościowych, by stworzyć komfortowe i „zielone” miejsce do życia, ale też świadomości nabywców, którzy rozumieją cel zrównoważonego projektowania i wiedzą jak prawidłowo funkcjonować na certyfikowanym osiedlu.

- Poszukujący mieszkań podejmują świadome decyzje zakupowe. Obok ceny i lokalizacji inwestycji bardzo ważna dla potencjalnych nabywców staje się również postawa dewelopera – zgodna z ich własnym, ekologicznym podejściem do życia. Myślę, że zielone rozwiązania będą w przyszłości zyskiwały na znaczeniu, ponieważ mają przełożenie zarówno na satysfakcję oraz komfort, jak i domowy budżet mieszkańców osiedli z certyfikatami środowiskowymi – dodaje Karolina Guzik.

[1] PLGBC – baza budynków mieszkalnych z certyfikatami środowiskowymi: https://baza.plgbc.org.pl/building/?building_type=residential&building_system__id=2