Przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu wkracza w kulminacyjny etap. Budowlana spółka Skanska wznosi właśnie nad przyszłym targowiskiem okrągły, unikatowy dach z innowacyjnej folii ETFE, w którym zostanie zamontowana jedna z największych na świecie jednokomorowych poduszek. Jej montaż wymaga specjalnej technologii.
- Przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu jest doskonałym przykładem na to, że w dobie światowej pandemii, przy zachowaniu restrykcyjnych ograniczeń wynikających zarówno z samej epidemii, jak i przepisów zamówień publicznych, można z korzyścią dla społeczeństwa i zgodnie z założeniami realizować pełną wyzwań budowę w centrum miasta – mówi Piotr Subczak, dyrektor obszaru Budownictwa Inżynieryjnego Wrocław-Poznań, budowlana spółka Skanska. - Dzięki partnerskiej współpracy z miastem, które profesjonalnie zarządza inwestycją, wspólnie podejmujemy trafne decyzje i jesteśmy w stanie odpowiednio szybko reagować.
Dach z jednokomorowych poduszek
Ze względu na temperaturę powietrza firma rozpoczęła montaż poduszek z folii ETFE w kwietniu, na ważącej 135 ton i wzniesionej jeszcze w ubiegłym roku stalowej konstrukcji, która składa się z 26 słupów i 3 ringów: wewnętrznego, który nie będzie zadaszony, oraz środkowego i zewnętrznego.
Poznański dach będzie składać się z 2 poduszek jednokomorowych, dużej (1744 m kw.) i małej (492 m kw.) wznoszących się na 26 stalowych słupach. W przypadku tak dużych poduszek jednokomorowych dużą część konstrukcji jest ukryta wewnątrz nich. Skanska zamontowała już małą poduszkę pomiędzy ringiem wewnętrznym i środkowym. Montaż dużej, jednej z największych na świecie, właśnie się rozpoczyna i potrwa około 3 tygodni. Ostatecznie obie poduszki – mała i duża - zostaną połączone w jedną całość i będą zasilane powietrzem przez 3 agregaty.
Prace są realizowane w ramach przebudowy Rynku Łazarskiego w Poznaniu. Projekt o wartości 43 mln zł rozpoczął się w lutym 2020 r. a zakończenie prac planowane jest na sierpień 2021 r. Inwestorem jest Urząd Miasta Poznania.
- Nowoczesny dach zdecydowanie poprawi komfort pracy kupców i ich klientów - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Sam pamiętam, jak wyglądało robienie zakupów na Rynku Łazarskim podczas deszczu, dlatego przy przebudowie wykorzystaliśmy najnowocześniejszą technologię i możemy być pewni, że woda nie będzie kapać nikomu na głowę.
Superfolia ETFE
Folia ETFE zastosowana w zadaszeniu Rynku Łazarskiego ma grubość 300 mikrometrów i jest wyprodukowana z tworzywa sztucznego na bazie fluoru (etylentetrafluoroetylen). Materiał ten jest wysokoprzezroczysty, lekki, elastyczny, ma wysoką wytrzymałość, jest niepalny i podlega recyklingowi. Jest też kilkadziesiąt razy lżejszy niż szkło. Folia jest odporna na surowe warunki chemiczne, promieniowanie UV, ekstremalne zmiany temperatury. Dolna folia dachu Rynku Łazarskiego będzie w 70% zadrukowana szarymi kropkami o średnicy 16 mm, żeby nieco zaciemnić przestrzeń poniżej i zapewnić efekt chłodzenia. Dzięki temu w gorący dzień i przy dużym nasłonecznieniu klienci będą mogli w komfortowych warunkach robić zakupy, a owoce i warzywa dłużej zachowają świeżość. Folia nie niszczy się pod wpływem zanieczyszczeń środowiska, a pod wpływem deszczu lub śniegu sama się oczyszcza.
Poduszki w zadaszeniu montuje ręcznie zespół wysoko wykwalifikowanych wspinaczy przemysłowych. W przypadku górnej warstwy pracują oni głównie z podnośników nożycowych, a w niektórych przypadkach są podwieszeni na linie albo asekurowani za pomocą lin do konstrukcji. Zapakowany panel membrany, złożony w paczkę o wymiarach 2x3 m, jest transportowany na górę, podwieszany na przygotowanej platformie roboczej i dopiero tam rozpakowywany. Następnie wspinacze rozkładają membranę, rozciągają ją, właściwie pozycjonują i za pomocą profili aluminiowych montują. W przypadku dolnej warstwy panel membrany jest rozkładany na wykładzinie ochronnej, a następnie przy pomocy lin i bloczków wciągany na odpowiednią wysokość oraz montowany do konstrukcji przy pomocy profili aluminiowych.
Targowisko dla mieszkańców
Rynek Łazarski jest głównym punktem tzw. "Dolnego Łazarza" i stanowi lokalne centrum integrujące dzielnicę. W ramach projektu powstanie nowe zadaszone targowisko, wymieniona zostanie nawierzchnia i część infrastruktury podziemnej, powstaną nowe szersze chodniki, przybędzie drzew i zieleni niskiej. Pojawi się także zielony skwer, przestrzeń na kawiarniane ogródki i organizację kameralnych wydarzeń plenerowych oraz fontanna i miejsce zabaw dla dzieci. W ten sposób powstanie przestrzeń przyjazna dla życia, spotkań, wypoczynku, rekreacji, zakupów i wydarzeń kulturalnych, która stworzy lepsze warunki do zaktywizowania całej dzielnicy.
Na czas trwania budowy Skanska zrealizowała tymczasowe targowisko dla kupców – 2 duże hale w odległości około 400 metrów od Rynku Łazarskiego. Zgłaszane przez kupców potrzeby mają również wpływ na decyzje o ostatecznym kształcie ponad 2 hektarów powierzchni nowego targowiska. Do końca realizacji robót budowlanych pozostały jeszcze 4 miesiące. Od połowy maja pod gotowym zadaszeniem o grubości około 3-3,5 m generalny wykonawca wybuduje pawilony handlowe, wyposaży je w stoły, położy nową nawierzchnię a także nasadzi kolejne drzewa i krzewy. Przenoszenie kupców do nowego miejsca i otwarcie placu zaplanowane jest na jesień.
Skanska w regionie
Rynek Łazarski będzie kolejną inwestycją w Poznaniu zrealizowaną przez budowlaną spółkę Skanska. W ostatnich latach firma ukończyła m.in. takie inwestycje jak rondo na ul. Starołęckiej, wiadukt Łęczyca, Park Rataje czy odcinek „Wartostrady” wzdłuż rzeki Warty. Obecnie Skanska przebudowuje wiadukt przy ul. Kurlandzkiej.
Film o pracach na Rynku Łazarskim (arch. UM Poznań)
Najważniejsze informacje
Generalny wykonawca
Skanska
Inwestor
Urząd Miasta Poznania
Główny projektant
Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat, Poznań
Powierzchnie
zadaszenie w formie membrany: 2236 m kw.
duża poduszka: 1744 m kw.
mała poduszka: 492 m kw.
Pobierz
- Rynek Łazarski_1_fot. UM Poznań
- Rynek Łazarski_ 2_fot. UM Poznań
- Rynek Łazarski_3_fot. UM Poznań
- Rynek Łazarski_4_fot. UM Poznań
- Rynek Łazarski_5_fot. UM Poznań
- Rynek Łazarski_6_fot. UM Poznań
- Rynek Łazarski_7_fot. UM Poznań
- Rynek Łazarski__nasadzenia__fot. UM Poznań
- Rynek Łazarski - wizualizacja 1 Arch. Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat, Poznań
- Rynek Łazarski - wizualizacja 2 Arch. Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat, Poznań
- Rynek Łazarski - wizualizacja - rzut z góry. Arch. Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat, Poznań