c

Skanska rozbudowuje poznańską fabrykę Beiersdorf

Press release 18.05.2021 09:00 CET

Skanska podpisała umowę z Beiersdorf Manufacturing Poznań Sp. z o.o. (BMP) na rozbudowę, przebudowę i modernizację poznańskiej fabryki kosmetyków. Po zakończeniu prac zakład podwoi zatrudnienie oraz możliwości produkcyjne i stanie się kluczowym centrum dystrybucji dla globalnej grupy Beiersdorf AG. Wartość projektu wynosi 141 mln PLN netto.

Fabryka BMP po rozbudowie - wizualizacja

Rozbudowana i zmodernizowana fabryka BMP będzie dużym, kompleksowym i ważnym obiektem przemysłowym dla Wielkopolski, która jest strategicznym rynkiem Skanska – mówi Paweł Machnicki, dyrektor obszaru Budownictwa Ogólnego Wrocław-Poznań, budowlana spółka Skanska. – Nasz klient, międzynarodowa firma, przywiązuje dużą wagę do sposobu zarządzania projektem i do wartości, które dla nas są tak samo istotne: zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa i etyki. Cieszę się, że Skanska po raz kolejny odpowiada na potrzeby ważnego klienta, realizując projekt z korzyścią dla mieszkańców Poznania i Wielkopolski.

Istniejąca fabryka kosmetyków przy ul. Gnieźnieńskiej zostanie rozbudowana przez Skanska o nową część produkcyjną, magazynową, socjalno-biurową oraz obiekty techniczne. Wartość projektu wynosi 141 mln PLN netto. Prace już się rozpoczęły a budowa potrwa do kwietnia 2023 r.
Po zakończeniu realizacji obiekt ma być certyfikowany w systemie LEED na poziomie certyfikatu Gold.

Zakres prac
W ramach rozbudowy, przebudowy i modernizacji zakładu produkcyjnego dla Beiersdorf Manufacturing Poznań Skanska zrealizuje pakiet konstrukcyjno-architektoniczny wraz z zagospodarowaniem terenu. W ramach projektu spółka wykona 9 nowych budynków i rozbuduje 4 istniejące, o łącznej powierzchni 36 700 m². Będą to m.in. budynki magazynowe, produkcyjne, budynek wielofunkcyjny, w którym znajdować się będzie część socjalno-laboratoryjna, kantyna oraz pomieszczenia biurowe, budynek techniczny z maszynownią chłodu na potrzeby produkcji oraz portiernie.

Rozbudowa naszej fabryki jest ważną częścią planu modernizacji Grupy Beiersdorf i przygotowania centrów produkcyjnych na przyszłe potrzeby. Inwestycja zaprojektowana zgodnie ze standardami zrównoważonej architektury, będzie przyjazna środowisku. Będzie to bardzo nowoczesny zakład o strategicznym znaczeniu, wpisujący się w strategię zrównoważonego rozwoju Beiersdorf AG – mówi Bartłomiej Jaczun, Project Leader, Beiersdorf Manufacturing Poznań Sp. z o.o.

Rozbudowa działającej fabryki
Skanska będzie prowadzić rozbudowę w działającej fabryce i modernizować czynne hale produkcyjne. W związku z tym harmonogram i metodologia pracy są planowane w ścisłej współpracy z klientem, z dbałością o bezpieczeństwo pracowników i przy pełnym zabezpieczeniu linii produkcyjnych. Pandemia narzuca dodatkowe wysokie standardy w zakresie BHP jak np. większa liczba spotkań on-line, planistycznych i koordynacyjnych a na samej budowie zmianowość pracy, wydzielone pomieszczenia do szkoleń, stacje dezynfekujące, cykliczna dezynfekcja biur i stosowanie maseczek FFP3. 

Obiekty przemysłowe Skanska
Istniejąca fabryka BMP została wybudowana w XX wieku jako fabryka Pollena-Lechia przez spółkę Jedynka Poznań, która na początku XXI wieku weszła w skład grupy Skanska Polska. Skanska ma na swoim koncie realizację wielu obiektów przemysłowych, m.in. rozbudowę zakładu produkcyjnego Colgate-Palmolive w Świdnicy i Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR) w Kazuniu Nowym dla Celon Pharma S.A., rozbudowę zakładu produkcyjnego dla Hirschvogel Components Poland w Gliwicach oraz budowę w pełni zautomatyzowanego magazynu mroźni wysokiego składowania dla produktów głęboko mrożonych dla La Lorraine Polska w Nowym Dworze Mazowieckim.