c

Warszawski Generation Park Y z nagrodą Prime Property Prize 2021 w kategorii „Zielony Budynek”

Press release 02.09.2021 23:14 CET

Generation Park Y, wieńczący kompleks biurowy zrealizowany przez Skanska na warszawskiej Woli, otrzymał prestiżową nagrodę Prime Property Prize 2021 w kategorii „Zielony Budynek”. Inwestycja łączy innowacyjną przestrzeń biurową ze zrównoważonymi rozwiązaniami i najwyższymi standardami dbałości o środowisko.

2 września, podczas uroczystej gali Property Forum 2021 wyłoniono zwycięzców konkursu Prime Property Prize. Jak co roku, nagrody zostały przyznane w 14 kategoriach. Generation Park Y, sztandarowa inwestycja Skanska w Warszawie, uzyskał najwyższą liczbę głosów w kategorii „Zielony Budynek”. Wyróżnienie przyznawane jest obiektom zaprojektowanym i wybudowanym według zasad budownictwa ograniczającego negatywny wpływ na środowisko. Organizatorzy patrzą także na to jakie działania w zakresie zrównoważonego rozwoju podejmuje deweloper. W tegorocznej edycji konkursu Skanska otrzymała również nagrodę specjalną.

– Dbałość o środowisko i zrównoważone podejście do budownictwa jest jednym ze strategicznych celów Skanska. Nagroda przyznana Generation Park Y jest dowodem na to, że nasze działania niosą za sobą ogromną wartość nie tylko dla użytkowników naszych budynków, ale też dla ich otoczenia – mówi Rafał Stoparczyk, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE. – Świadomość, że to co robimy jest doceniane wśród najemców i specjalistów z branży, jest dla nas ogromną satysfakcją, ale również zobowiązaniem, aby wprowadzać kolejne innowacje na rynku powierzchni biurowych. Dlatego wciąż opracowujemy narzędzia, które są i będą częścią zrównoważonego budownictwa oraz wsparciem w osiąganiu celu neutralności klimatycznej – dodał Rafał Stoparczyk.

Zielone i innowacyjne rozwiązania

Generation Park Y jest wyposażony w rozwiązania, które przyniosły mu miano najbardziej zrównoważonego wieżowca w Warszawie. W lobby budynku powstała ściana o powierzchni 330 mkw., złożona z ponad 6 tys. roślin. Wytwarza ona tlen, jaki w ciągu 24 godzin wystarczyłby dla 150 osób. Na 35. piętrze do dyspozycji pracowników został oddany taras wypełniony roślinami, z którego będzie można podziwiać panoramę stolicy. Co więcej, na dachu biurowca umieszczone będą ule dające schronienie miejskim pszczołom. Pomiędzy budynkami kompleksu powstały pergole, których dachy są również obsadzone zielenią.

Cały kompleks Generation Park został zaprojektowany w sposób przyjazny i komfortowy dla rowerzystów, dla których przygotowano szatnie, prysznice, szafki oraz stację serwisową. Na terenie inwestycji można również ładować auta elektryczne, hulajnogi i rowery, a lokalizacja i dostęp do komunikacji miejskiej pozwalają na łatwe dotarcie do pracy niezmotoryzowanym pracownikom.

Obok biurowców położony został chodnik z tzw. zielonego betonu, który dzięki swoim właściwościom nie tylko samoczynnie się oczyszcza ale również redukuje poziom smogu. Jest to możliwe, ponieważ w zachodzących procesach utleniania neutralizowane są nie tylko szkodliwe związki zawarte w powietrzu, ale także zabrudzenia pokrywające betonowe powierzchnie takie jak np. tłuszcze, oleje, pyły, ptasie odchody. Zneutralizowane są łatwo zmywane przez deszcz.

Wieżowiec ubiega się o wymagający certyfikat WELL Core&Shell, weryfikujący budynek pod kątem wpływu na zdrowie i samopoczucie pracowników, a także o certyfikaty LEED Platinum oraz Obiekt bez Barier.

Konkurs Prime Property Prize jest organizowany przez Grupę PTWP SA, wydawcę portali PropertyNews.pl i PropertyDesign.pl. W jury zasiada kolegium redakcyjne, Członkowie Forum Ekspertów oraz czytelnicy portali PropertyNews.pl i Propertydesign.pl.