Spółka biurowa Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej podsumowała swoje wyniki za 2021 rok. Firma sprzedała dwa budynki za 362 mln euro i rozpoczęła siedem nowych projektów.
Spółka biurowa Skanska w regionie Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) sprzedała europejskim inwestorom dwa budynki biurowe za 362 mln euro i wynajęła ponad 55 tys. mkw. W roku 2021 deweloper rozpoczął siedem nowych inwestycji w Warszawie, Pradze, Bukareszcie, Poznaniu i Wrocławiu, które powiększą jego portfolio w CEE o ponad 152 tys. mkw. Obecnie Skanska dysponuje prawie 240 tys. mkw powierzchni biurowej w ramach dziesięciu trwających projektów.
– Ubiegły rok zakończyliśmy rekordową transakcją w historii spółki biurowej. Sprzedaż budynku Generation Park Y, naszego pierwszego wieżowca w regionie CEE, była największą transakcją na rynku biurowym w tej części Europy w 2021 roku. Transakcja ta mocno wpisuje się w trend, zgodnie z którym inwestorzy i najemcy poszukują i będą poszukiwać projektów typu core i core-plus w dobrych lokalizacjach, spełniających wysokie standardy ESG. W Skanska takie projekty określamy mianem „futureproof”, czyli ponadczasowymi miejscami pracy. Bardzo nas cieszy fakt, że w zeszłym roku rozpoczęliśmy realizację siedmiu projektów, ponieważ będą odpowiadać na obecne i przyszłe potrzeby naszych klientów – mówi Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezeska i CEO w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.
ESG elementem strategii biznesowej
Zrównoważony rozwój nigdy nie plasował się wyżej na agendzie biznesowej – coraz mocniej wpływa na firmy działające w sektorze nieruchomości. Wynika to zarówno z rosnącej świadomości w tym obszarze jak i konieczności dostosowywania się do wymogów pod kątem raportowania ESG. Nie jest to jednak dla Skanska nowy temat, ponieważ firma zawsze kładła szczególny nacisk na tę kwestię. Świadczy o tym prowadzone nieprzerwanie od 1997 roku raportowanie w zakresie ESG, włączenie obszaru zrównoważonego rozwoju do strategii Grupy Skanska oraz dbałość o aspekty ESG na każdym etapie realizacji projektów biurowych. Rok 2021 nie był tutaj wyjątkiem.
– Mamy świadomość, że budownictwo odpowiada za 40% globalnych emisji gazów cieplarnianych. Od lat dokładamy wszelkich starań, aby podejmować miarodajne akcje na rzecz zrównoważonego rozwoju. Tworzymy biura, które sprzyjają dobrostanowi ich użytkowników i pozwalają firmom prowadzić działalność w sposób zrównoważony – zgodnie z wysokimi standardami przewidzianymi przez uznawane na całym świecie certyfikaty przyznane naszym projektom. Stale wdrażamy rozwiązania przyjazne dla klimatu, jak m.in. niskoemisyjny beton, które przyczyniają się do realizacji naszych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz pomagają w ich osiągnieciu również naszym najemcom i inwestorom – dodaje Katarzyna Zawodna-Bijoch.
W 2021 roku Grupy Skanska otrzymała prestiżową akredytację według globalnego standardu Science Based Targets Initiative, która potwierdza zgodność celów firmy z ogólnoświatowym celem klimatycznym dotyczącym powstrzymania wzrostu temperatury o więcej niż 1,5oC do 2050 roku. Skanska jest jedynym przedsiębiorstwem spośród dziesięciu największych firm budowlano-inżynieryjnych, której udało się to osiągnąć. Celem firmy jest osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto w ramach własnej działalności i łańcucha wartości nie później niż do 2045 roku. Obejmuje to niedawno zaktualizowany cel pośredni, który przewiduje ograniczenie własnych emisji o 70% w latach 2015-2030. W przypadku łańcuchu wartości celem jest 50-procentowe zmniejszenie emisji do roku 2030 w porównaniu z rokiem 2020 – z naciskiem na projekty własne Skanska.
Elastyczność – nowy klucz do przestrzeni biurowej
W świetle trwającej pandemii, w pierwszej połowie 2021 roku wiele firm odkładało swoje ważne decyzje dotyczące przeprowadzek lub nowych biur. Druga połowa roku przyniosła jednak ożywienie na rynku i zainteresowanie nie tylko biurami, lecz także rozwiązaniami typu flex, takimi jak przestrzenie elastyczne oferowane przez Business Link – operatora przestrzeni typu flex w ramach Grupy Skanska. W ubiegłym roku Skanska wspólnie z Business Link przygotowała „Workplace Flexibility Vademecum” w celu zapewnienia kompleksowej wiedzy i dzielenia się najlepszymi praktykami w zakresie serwisowanych miejsc pracy.
– Najemcy są coraz bardziej zainteresowani łączeniem powierzchni biurowych typu core z flex. Naszą ambicją jest kształtowanie inteligentnych przestrzeni dla utalentowanych pracowników naszych klientów. Przestrzeni dedykowanych do życia, pracy i nawiązywania kontaktów. Wierzymy, że tworzenie biura to coś więcej niż zapewnienie fizycznych elementów, takich jak ściany i wyposażenie. Chodzi o ścisłą współpracę z klientami oraz wykorzystanie naszej wiedzy i umiejętności przewidywania do tego, by przestrzenie, które dla nich tworzymy, zaspokajały różne potrzeby organizacji – podsumowuje Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezeska i CEO w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.
Spółka biurowa Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE)
Spółka biurowa Skanska jest wiodącym deweloperem biurowym w Europie Środkowo-Wschodniej, prowadzącym działalność na terenie czterech państw: Polski, Rumunii, Czech i Węgier. Dzięki wiedzy i perspektywicznemu myśleniu kształtuje sposób, w jaki ludzie żyją, pracują oraz nawiązują relacje. Wspólnie z klientami, partnerami i doświadczonym zespołem, tworzy innowacyjne i zrównoważone rozwiązania, które wspierają zdrowy tryb życia obecnych i przyszłych pokoleń. Projekty biurowe Skanska są certyfikowane w systemach LEED, WELL Core & Shell oraz WELL Health-Safety Rating. W 2021 spółka biurowa Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej sprzedała budynki za ponad 362 mln euro, a także wynajęła 55137 mkw. powierzchni biurowej.
Zapraszamy do odwiedzenia profilu spółki na LinkedIn:
www.linkedin.com/company/skanska/
Więcej informacji na stronie internetowej: www.group.skanska.com/commercial-development
Dodatkowych informacji po stronie Skanska udzielają:
Magdalena Ujda-Tarczyńska Corporate Communications Manager Spółka biurowa Skanska Tel.: +48 519 500 603
|
Hanna Mochoń-Pater Senior PR Consultant Komunikacja Plus Tel.: +48 609 709 744 |