c

Biocentrum dla Uniwersytetu Przyrodniczego już gotowe

Press release 13.03.2012 09:15 CET

Skanska zakończyła budowę obiektu dydaktycznego Biocentrum dla Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Dojazd w Poznaniu. Inwestycja, wykonana w systemie „pod klucz”, kosztowała 25,5 mln zł brutto. Była współfinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Biocentrum

W ramach inwestycji powstał nowoczesny obiekt dydaktyczny o kubaturze ok. 45 000 m sześc. i powierzchni użytkowej ok. 8 000 m kw. Uwagę przyciąga wewnętrzna podświetlana tzw. ściana zielona, na której zastosowaliśmy konstrukcję podtrzymującą pnącza, tzw. trejaż.

Strategiczne Centrum

Biocentrum to miejsce przeznaczone do kształcenia studentów na takich kierunkach jak biotechnologia, rolnictwo, ochrona środowiska, ogrodnictwo oraz biologia. W obiekcie będą prowadzone również badania naukowe na światowym poziomie – mówi Paweł Haberland, Dyrektor Zespołu Projektów, Skanska. – Biocentrum to szansa na poprawę warunków studiowania i poszerzenie oferty dydaktycznej uczelni. Aula, która znajduje się w budynku, będzie idealnym miejscem na uroczystości inauguracyjne i absolutoria.

Nowoczesny budynek

Do budowy Biocentrum wykorzystaliśmy 1 700 m sześc. betonu, 120 ton stali zbrojeniowej i 80 ton konstrukcji stalowej dachu i fasad – mówi Marcin Gulczyński, Kierownik Budowy, Skanska. - Roboty murowe objęły wykonanie 11 000 m kw. ścian. Obiekt, tworzący w rzucie literę „E”, składa się z budynku audytoryjnego oraz trzech budynków dydaktycznych stanowiących jego skrzydła.

W parterowej, niepodpiwniczonej części audytoryjnej powstała w pełni wyposażona aula wraz z siedziskami i pulpitami dla 400 osób. Za pomocą przesuwnej akustycznej ścianki działowej można podzielić ją na dwie oddzielne sale, każda dla 200 słuchaczy.

W tej części obiektu znajdują się również: hol wejściowy z szatnią, głównymi klatkami schodowymi, antresolami i windami, pomieszczeniami technicznymi, sanitarnymi oraz portierniami. Pomieszczenia dydaktyczne mieszczą się w części trzykondygnacyjnej, z płaskim dwuspadowym dachem. Usytuowane są tu sale seminaryjne, laboratoria, pokoje kadry naukowej, pracownie komputerowe, biblioteki, archiwa, magazyny, sanitariaty oraz pomieszczenia techniczne.

W skrzydle północnym mieścić się będzie Katedra Biochemii i Biotechnologii, w środkowym Katedra Łąkarstwa oraz Genetyki i Hodowli Roślin, a w południowym Katedra Uprawy Roli i Roślin. Przed budynkiem Skanska wybudowała również parkingi dla 150 samochodów osobowych. Za częścią dydaktyczną znajdują się szklarnie, w których będą produkowane materiały do ćwiczeń i zajęć. Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Zrealizowany przez Skanska kontrakt obejmował również wyposażenie budynku. W pomieszczeniach laboratoryjnych zamontowaliśmy specjalistyczny sprzęt, m.in. szafy z termoregulacją, inkubatory
z atmosferą CO2 do hodowli komórkowych oraz dygestoria. Szklarnie ze szkła hartowanego o grubości 4 mm wyposażyliśmy w systemy zamgławiania, kontroli i regulacji klimatu w zakresie temperatury wilgotności, nasłonecznienia siły i kierunku wiatru.

Budowa obiektu przebiegała zgodnie ustalonym harmonogramem.

Na początku budowy znaleźliśmy niewybuch, który został zabrany przez saperów – mówi Radosław Niełacny, Inżynier Projektu, Skanska. - Podczas prac okazało się również, że mamy do czynienia z niezgodnością  między projektem budowlanym a instalacyjnym. Dzięki zaangażowaniu zespołu rozbieżności zostały szybko usunięte. To jedyne niespodzianki, na jakie natrafiliśmy.

Skanska na poznańskim rynku

Skanska posiada wieloletnie doświadczenie w budowie obiektów dla uczelni wyższych. Na rynku poznańskim wybudowaliśmy m.in. Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa oraz Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Bibliotekę Techniczną i Centrum Nauk Informacyjnych Politechniki Poznańskiej oraz dom studencki "Karolek" Uniwersytetu Medycznego.

Aktualnie w stolicy Wielkopolski budujemy nową siedzibę Sadu Okręgowego i Rejonowego, Centrum Innowacji w Logistyce i eGospodarce oraz biurowiec Malta House. Niedawno oddaliśmy do użytku odcinek Zachodniej Obwodnicy Poznania od węzła Swadzim nad drogą krajową nr 92, przez węzeł Zakrzewo nad drogą wojewódzką nr 307 do węzła Dąbrówka oraz Aleje Solidarności.