c

Nagroda Witkiewicza dla Europejskiego Centrum Muzyki

Press release 26.06.2014 18:12 CET

Nagroda Województwa Małopolskiego im. S. Witkiewicza została przyznana Europejskiemu Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, które wybudowała Skanska. ECM jest jedyną z dwóch nagrodzonych budowli w kategorii architektury użyteczności publicznej.

ECM

Nagroda Witkiewicza to niezwykle prestiżowy tytuł, przyznawany co dwa lata przez władze Województwa Małopolskiego. To też kolejna, po wyróżnieniu Stowarzyszenia Architektów Polskich, nagroda, trafiająca do Europejskiego Centrum Muzyki. Obiekt w Lusławicach wybudowała Skanska. Autorem projektu było DDJM z Krakowa.

4 nagrodzone obiekty

Nagroda im. Stanisława Witkiewicza przyznawana jest najlepszym realizacjom architektonicznym, powstałym w ciągu ostatnich dwóch lat w województwie małopolskim. Otrzymują ją budynki, które "nawiązując do istniejącej architektury i krajobrazu, współtworzą harmonijną przestrzeń publiczną i stanowić mogą źródło inspiracji dla powstającej w ich otoczeniu zabudowy oraz zagospodarowania przestrzennego". Pozwala ona na aktywny udział samorządu Województwa Małopolskiego w kreowaniu wartościowych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych w regionie.

W edycji 2014 przyznano 4 nagrody, które trafiły do: Europejskiego Centrum Muzyki i Małopolskiego Ogrodu Sztuki (oba w kategorii architektury użyteczności publicznej), oraz Browaru Lubicz i budynku mieszkalnego przy ul. Broniewskiego w Nowym Sączu (oba w kategorii architektury mieszkaniowej). Budowa Europejskiego Centrum Muzyki kosztowała ponad 62 mln zł brutto. Inwestycję dofinansowała Unia Europejska w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Sala koncertowa na 650 miejsc

W Lusławicach powstał zespół obiektów o powierzchni użytkowej ok. 10 tys. m² i kubaturze ponad 70 tys. m³. – W skład Europejskiego Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego wchodzi m.in. sala koncertowa na 650 miejsc - mówi Andrzej Frydryk, Dyrektor Zespołu Projektów, Skanska. – Jest to jedna z największych tego typu sal w Polsce. Może w nim zasiąść więcej słuchaczy niż chociażby w Filharmonii Wrocławskiej czy Filharmonii Opolskiej.

Europejskie Centrum Muzyki, które w Lusławicach wybudowała Skanska, to kompleks budynków, w którym poza salą koncertową, znalazły się obiekty o charakterze dydaktycznym, pobytowym i technicznym, w tym sale ćwiczeń, pracownie instrumentalne oraz biblioteka. - Powstała też drewniana kolumnada oraz lekka, przeszklona konstrukcja – dodaje Andrzej Frydryk.

Poza budową samego obiektu, Skanska zagospodarowała też teren wokół Europejskiego Centrum Muzyki, wybudowała dojścia, dojazdy oraz parking. Nowoczesny kompleks budynków Europejskiego Centrum Muzyki harmonijnie komponuje się z otoczeniem i staropolskim dworem Pendereckich, z którym sąsiaduje. - Zgodnie z tymi założeniami, podczas budowy Europejskiego Centrum Muzyki stosowaliśmy naturalne materiały, takie jak drewno i piaskowiec – tłumaczy Andrzej Frydryk.

Kuźnia talentów

Ideą Europejskiego Centrum jest inspirowanie najzdolniejszych młodych muzyków z całego świata do doskonalenia swoich umiejętności. Ma to być miejsce spotkań i warsztatów utalentowanych muzyków, którzy będą się kształcić pod okiem profesorów – mistrzów, takich jak Krzysztof Penderecki.

Europejskie Centrum Muzyki jest unikatowym projektem  na skalę europejską. To pierwszy tego rodzaju ośrodek rozwijania młodych talentów muzycznych w Polsce i w Europie. Będzie miało wpływ nie tylko na kształcenie uzdolnionych muzyków, ale i na podniesienie konkurencyjności regionu poprzez zwiększenie dostępnej oferty kulturalnej.

Wyjątkowa lokalizacja

Lokalizacja Europejskiego Centrum Muzyki nie jest przypadkowa. To w Lusławicach, w latach 70. Krzysztof Penderecki zakupił popadający w ruinę XIX-wieczny dworek, w którym swojego czasu szkółkę malarską prowadził Jacek Malczewski. Europejskie Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego w pewnym sensie podtrzymuje więc tradycję kształcenia młodych artystów w Lusławicach.

Wybudowane przez Skanska Europejskie Centrum Muzyki może uczynić z Lusławic kolejną kulturalną wizytówkę Małopolski. Dla wielu osób zaletą będzie też atrakcyjne położenie, z dala od miejskiego zgiełku, nad brzegiem Dunajca i z malowniczym widokiem na wzniesienia Pogórza Rożnowskiego. Sprzyja to atmosferze twórczej pracy i stwarza idealne warunki do wyciszenia się.

Pobierz