c

Skanska zrealizuje kontrakt na Okęciu

Press release 15.03.2012 17:30 CET

Skanska podpisała umowę na budowę „pod klucz” budynku biurowo-magazynowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na terenie bazy technicznej w Porcie Lotniczym im. F. Chopina w Warszawie.

1

Projekt o wartości niemal 9 mln zł brutto zrealizujemy w ciągu 24 tygodni, w formule Design&Build. Obejmuje on wykonanie pod klucz budynku biurowo – socjalnego wraz z przyłączami instalacji energetycznej, teletechnicznej, wodno-kanalizacyjnej oraz sieci cieplnej.

Obiekt pomieści centrum przetwarzania danych (serwerownię) wraz z niezbędnymi pomieszczeniami operatorów, magazynami i szafami IT oraz pomieszczeniami zabezpieczającymi zasilanie serwerowni. Powierzchnia całkowita budynku wyniesie 2 800 m kw., a jego wysokość 11,8 m. Na serwerownię przypadać będzie około 200 m kw.

Budynek dla lotniska Okęcie wykonamy w konstrukcji żelbetowej, płytowo – słupowej z prefabrykowanymi elementami - mówi Marcin Hutyra, Menadżer Projektu, Skanska. - Zrealizujemy także układ drogowo-pieszy jezdni i niezbędne prace związane z przebudową nawierzchni placu wokół budowanego obiektu.

Kolejny kontrakt dla tego inwestora

W listopadzie ubiegłego roku Skanska zakończyła remont płyty postojowej PPS3 oraz drogi kołowania DK-U2 na Lotnisku Chopina w Warszawie. W tym tygodniu podpisaliśmy także umowę na budowę pomieszczeń zastępczych dla użytkowników zewnętrznych i służb PPL.

Nasze doświadczenie

Skanska posiada doświadczenie w budowie obiektów typu „data center”. W 2010 roku oddaliśmy do użytku Centrum Przetwarzania Danych w Radomiu, które ma pełnić funkcję operacyjnego centrum procesowania informacji dla potrzeb Ministerstwa Finansów. Ze względu na kompetencje w budowie serwerowni prace prowadziliśmy we współpracy ze Skanska Rashhleigh Weatherfoil – jednostką Skanska realizującą od wielu lat obiekty „data center” w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Lotnisko Chopina

Lotnisko im. F. Chopina jest najważniejszym portem lotniczym Warszawy i Polski. Powstało w 1934 roku i do 2001 roku nosiło nazwę Port Lotniczy Warszawa-Okęcie. Obecna nazwa, Lotnisko Chopina, jest w użyciu od 2010 roku. Od początku swojego istnienia zarówno samo lotnisko, jak
i dworzec lotniczy są systematycznie rozbudowywane. 27 kwietnia 1969 roku oddano do użytku Terminal Etiuda, który funkcjonował do lat 90-tych jako terminal międzynarodowy, a potem dla tanich linii lotniczych. Pierwsza poważniejsza rozbudowa do stanu docelowego, w trakcie której powstał Terminal 1 (część Terminalu A), zakończyła się w 1992 roku. Obecna strategia rozwoju lotniska zakłada uczynienie z niego centrum lotów w Europie Środowej, z możliwościami lotów tranzytowych między Zachodnią i Wschodnią Europą. W wyniku prowadzonej w XXI wieku modernizacji Port Lotniczy ma osiągnąć przepustowość ok 10,5 mln pasażerów i około 158 tys. operacji lotniczych rocznie.