c

Nowoczesne sale operacyjne w grudziądzkim szpitalu

Press release 18.06.2014 15:50 CET

O jedne z najnowocześniejszych w Polsce sal hybrydowych wzbogacił się Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Wł. Biegańskiego w Grudziądzu. Powstał w nim obiekt ambulatoryjno-łóżkowy i 200 sal dla pacjentów. Generalnym wykonawcą prac o wartości niemal 50 mln zł netto była firma Skanska.

Download file

W nowo wybudowanym obiekcie znajdują się: Oddział Rehabilitacji Ambulatoryjnej, gdzie będą się odbywaćzabiegi w zakresie kinezyterapii, fizykoterapii, hydroterapii, ciepłolecznictwa i zimno lecznictwa, Oddział Rehabilitacji Ogólnej i Neurologicznej, Onkologii Klinicznej i Chemii Ambulatoryjnej z 21 stanowiskami do podawania cytostatyków, Oddział Elektrokardiologii. Drugie piętro mieści jedne z najnowocześniejszych w Polsce sal operacyjnych, tzw. sale hybrydowe. Każda z dwóch sal ma powierzchnię około 80m². Są one połączeniem konwencjonalnej sali operacyjnej i sali angiograficznej. Wyposażone są w angiograf, który umożliwia natychmiastową diagnozę i wykonanie zabiegu, kolumny anestezjologiczne, kolumny chirurgiczne, lampy bezcieniowe wykonane w technologii LED, lampy z kamerami HD, kolumnę perfuzjonisty, zawiesia monitorów 56". Obudowy sal hybrydowych wykonane zostały ze szkła hartowanego. W nich będą prowadzone operacje w zakresie chirurgii naczyniowej oraz kardiochirurgii.

Nowo powstał budynek jest połączony tunelem podziemnym oraz przejściem nadziemnym z istniejącą częścią szpitala.

- Nietypowym rozwiązaniem, które zastosowaliśmy przy realizacji tej inwestycji był strop sprężony oparty na 16 belkach strunobetonowych – mówi Piotr Ciepłuch, Kierownik Budowy, Skanska. - Każda z nich waży ponad 20 ton. Stosuje się je do wykonywania konstrukcji o dużych rozpiętościach i obciążeniach. Do ich montażu użyliśmy dwa 40-metrowe żurawie.

- Prace budowlane związane z tą inwestycją prowadziliśmy na terenie funkcjonującego szpitala – mówi Justyna Kobylarz, Menadżer Projektu, Skanska. - Odpowiednie planowanie dostaw i prac pozwoliły na zapewnienie ciągłości komunikacyjnej placówki. Dokładaliśmy starań, by nie zakłócać pracy szpitala.

Szpital z potencjałem
Szpital w Grudziądzu znajduje się na powierzchni 30 ha. Po wybudowaniu nowego obiektu kubatura jego wynosi 363 tys. m sześc., a powierzchnia użytkowa niemal 84 tys. m kw.

Te kolejne metry zwiększą możliwości placówki do ratowania ludzkiego życia. Regionalny Szpital Specjalistyczny jest placówką z wielkim potencjałem. Na oddziały przyjmuje się tutaj ok. 150 osób dziennie. To rocznie ponad 45 tysięcy pacjentów, którzy poddani zostają opiece medycznej. Pracuje tu 330 lekarzy i ponad 750 pielęgniarek.

Pobierz