c

Skanska zakończyła przebudowę zabytkowego więzienia w Kielcach

Press release 04.08.2011 10:15 CET

Skanska zakończyła przebudowę obiektów powięziennych w ramach projektu „Rewitalizacja Śródmieścia Kielc”, dofinansowanego z funduszy unijnych. Wartość prac wykonanych na zlecenie Urzędu Miasta to ponad 14 mln zł brutto.

zamkowa1

Kontrakt, realizowany od jesieni 2009 r., obejmował roboty budowlane z zapewnieniem obsługi geodezyjnej, nadzoru i badań archeologicznych. W ramach inwestycji przebudowaliśmy trzy budynki i przeprowadziliśmy rozbiórkę trzech kolejnych. Zbudowaliśmy także mur architektoniczny od strony ul. Zamkowej i odtworzyliśmy budynek bramny. Byliśmy również odpowiedzialni za wykonanie przyłączy wodno-kanalizacyjnych, oświetlenia terenu i zewnętrznych instalacji elektrycznych.

W przebudowanych budynkach znajdzie się Galeria Współczesnej Sztuki Użytkowej, Warsztaty Rękodzieła oraz sale wystawowe Ośrodka Myśli Patriotycznej.

To niezwykle ważna dla wszystkich kielczan inwestycja - mówi Andrzej Sitarski, Menedżer Projektu, Skanska. – Dzięki pracom, które wykonaliśmy na wzgórzu zamkowym, mogliśmy przyczynić się do upamiętnienia tego wyjątkowego miejsca.

Więzienie w Kielcach jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. W takim miejscu nietrudno zetknąć się z historią. Pracownicy Skanska odnaleźli pod posadzkami i w ścianach rzeczy należące do byłych więźniów, w tym metalowe tabliczki z numerami cel, nazwiskami i długością wyroku, grypsy, kubki i sztućce.

Najwięcej rzeczy odnaleźliśmy w kanałach wentylacyjnych. Musiała to być bardzo bezpieczna kryjówka, bo więźniowie chowali tam grypsy, a także tak cenne rzeczy jak tytoń - mówi Zbigniew Januszek, Kierownik Robót. Wszystkie eksponaty znajdą swoje miejsce w Ośrodku Myśli Patriotycznej tworzonym w jednej z sal.

Powstanie więzienia datuje się na rok 1816. Budynek pełnił swoją funkcję do lat 70. XX wieku, również w czasie zaborów i okupacji. Od września 1939 r. więzienie stało się obozem przejściowym dla polskich jeńców wojennych. Podczas wojny przeszło przez nie około 16 tysięcy osób.