c

Wiecha zawisła na budowie szpitala w Grudziądzu

Press release 08.02.2013 10:00 CET
Na budowie obiektu ambulatoryjno-łóżkowego dla Regionalnego Szpitala  Specjalistycznego w Grudziądzu zawisła wiecha oznaczająca osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego budynku. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec września 2013 roku. Wartość kontraktu to 58 mln zł brutto.
1

Uroczysta wiecha odbyła się na terenie budowy. Zgodnie z tradycją budowlaną symboliczny wieniec został zawieszony po osiągnięciu najwyższego punktu konstrukcyjnego obiektu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele naszej firmy, podwykonawcy oraz inwestor. Uroczystość stała się okazją do podziękowania za ten etap prac. Obecnie na terenie obiektu pracuje ok. 150 osób. W sumie od pierwszego wbicia łopaty przy budowie szpitala pracowało ich 638.

Nowoczesny obiekt

Na terenie grudziądzkiego szpitala powstaje nowoczesny, pięciokondygnacyjny obiekt. Na paterze zlokalizowane zostaną m.in. sale medyczne oraz część socjalno-sanitarna. Na pozostałych kondygnacjach znajdą się pomieszczenia specjalistyczne, zabiegowe, socjale, sanitarne oraz komunikacyjne. Pierwsze piętro przeznaczone zostanie na szpitalne oddziały rehabilitacyjne, a piętro drugie - na jedne z najnowocześniejszych w Polsce sal operacyjnych. Mieścić się tam będzie oddział kardiochirurgiczny oraz chirurgii naczyniowej. W piwnicy umieszczone zostanie zaplecze techniczne, magazynowe, szatnie oraz węzły sanitarne. Powstający budynek zostanie połączony tunelem podziemnym oraz przejściem nadziemnym z istniejącą częścią szpitala.

Postęp prac

Obecnie zakończyliśmy stan surowy budynku, trwają roboty na dachu, murowanie ścianek działowych, montaż stolarki okiennej zewnętrznej oraz roboty tynkarskie. Instalacje elektryczne podtynkowe, wodno-kanalizacyjne, kanalizacja sanitarna, deszczówka, centralne ogrzewanie, ciepło technologiczne, instalacja hydrantowa oraz wentylacja – mówi Anna Krzyżanowska, Kierownik Budowy, Skanska.

W najbliższym czasie rozpoczniemy wykonanie tunelu i łącznika do budynku istniejącego szpitala. Zajmiemy się również robotami wykończeniowymi.

Wyzwania

Przy budowie łącznika nietypowym rozwiązaniem był strop sprężony oparty na 16 belkach strunobetonowych. Każda z nich waży ponad 20 ton. Stosuje się je do wykonywania konstrukcji o dużych rozpiętościach i obciążeniach. Budynek, który realizujemy pomieści jedne z najnowocześniejszych sal operacyjnych, tzw. sale hybrydowe. Sale takie posiadają angiograf, który umożliwia natychmiastową diagnozę i wykonanie zabiegu. Są one scaleniem konwencjonalnej sali operacyjnej i gabinetu do zabiegów. Wyzwaniem będzie dla nas ich wykonanie oraz prace przy związanych z nią instalacjach– mówi Justyna Kobylarz, Menadżer Projektu, Skanska.

Skanska w województwie kujawsko-pomorskim

Skanska jest obecna na rynku kujawsko-pomorskim od wielu lat. Realizowaliśmy m.in. obwodnicę Szubina i Wąbrzeźna, wyremontowaliśmy DK1 na odcinku Warlubie-Bzowo oraz ul. Dobrzyńską w Bydgoszczy. Wybudowaliśmy również autostradę A1 na odcinku od Rusocina pod Gdańskiem do Czerniewic koło Torunia. W 2011 roku wspólnie ze Skanska Czechy realizowaliśmy w Toruniu dwa projekty: przebudowę i rozbudowę ul. Marii Curie-Skłodowskiej oraz przebudowę skrzyżowania na placu prof.
A. Hoffmana. Obecnie realizujemy obwodnicę miejscowości Mrocza oraz infrastrukturę drogową na terenie po byłej Jednostce Armii Radzieckiej (JAR) w Toruniu. Skanska wykonała również market Leroy Merlin w Toruniu oraz Szpital Miejski w tym mieście. Wybudowaliśmy też nowoczesną szkołę
w Solcu Kujawskim.i Interdyscypline Centrum Nowych Technologii dla Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. Wykonujemy również wysypisko śmieci w Zakurzewie koło Grudziądza oraz rozpoczniemy wkrótce budowę Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

Pobierz