c

Jesienią Chatka Żaka będzie jak nowa

Press release 15.03.2012 09:00 CET

Do końca wakacji zakończy się remont i przebudowa Akademickiego Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie. Prace są realizowane przez Skanska zgodnie z przyjętym harmonogramem, co oznacza, że Chatka będzie służyła studentom już w najbliższym roku akademickim.

Chatka Żaka

W ramach inwestycji Skanska realizuje przebudowę Akademickiego Centrum Kultury na potrzeby utworzenia Inkubatora Medialno-Artystycznego. Projekt zakłada wykonanie remontu oraz dostosowanie obiektu do przepisów przeciwpożarowych, sanitarno – higienicznych, bhp oraz warunków technicznych. Prace trwają od września 2011 roku. Całkowity koszt projektu to blisko 12 mln zł brutto. Inwestorem jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Symbol uniwersyteckiego miasta

Chatka Żaka to jeden z symboli akademickiego Lublina. Ten zaprojektowany przez Krystynę Różycką i utrzymany w stylu modernistycznym obiekt powstał w latach 60. i jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Dzięki unikalnym fragmentom elewacji inspirowanej architekturą lat 30., jedynej w swoim rodzaju kompozycji geometrycznej zdobiącej zewnętrzną ścianę budynku oraz przeszklonemu holowi Chatka Żaka jest wizytówką miasteczka studenckiego. W minionych latach była często pokazywana na widokówkach z Lublina.

Dokładamy wszelkich starań, aby zewnętrzna architektura budynku nie straciła swojego unikalnego charakteru – mówi Dionizy Iwaszko, Menadżer Projektu, Skanska. – Wszystkie charakterystyczne elementy elewacji zostaną zachowane, a hol przywrócimy do jego pierwotnego stanu.

Inkubator w Chatce

W tej części Chatki Żaka, gdzie kiedyś mieściła się stołówka UMCS, powstanie Inkubator Medialno – Artystyczny. Jego najważniejszym elementem będzie profesjonalne studio radiowo-telewizyjne zlokalizowane w salach, gdzie funkcjonował klub muzyczny. Oprócz tego Inkubator pomieści  pracownie: teatralną, fotograficzną, public relations, a nawet filmu animowanego, gdzie studenci będą mogli korzystać z profesjonalnego sprzętu. Obecnie pomieszczenia te, nieużywane od kilku lat, niszczeją, dlatego po zakończeniu prac to miejsce zmieni zdecydowanie swój dotychczasowy wygląd.  

Przestrzeń przeznaczona na Inkubator Multimedialno - Artystyczny zyska pomieszczenia rekreacyjne, montażowe, salę kinowo - koncertową i kawiarnię. Wykonamy także urządzenia techniczne - mechaniki scenicznej, oświetlenia technicznego i nagłośnienia - niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sali oraz studia TV. Przebudujemy również  pomieszczenia edukacyjne, gospodarcze i sanitarne. W budynku wydzielimy pomieszczenia dla celów biurowych i artystycznych - sale taneczne z kompleksowym zapleczem, pracownię plastyczną oraz szereg pomieszczeń magazynowo-archiwalnych. Ponadto wyposażymy budynek w urządzenia niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania w ramach funkcji, jakie zaplanowano dla poszczególnych sal, pracowni i pomieszczeń.

Prace postępują, Chatka działa

W ramach inwestycji wymienimy istniejące instalacje: c.o., wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną wraz z instalacją elektryczną i niskoprądową. Ponadto, w obiekcie wykonamy wentylację mechaniczną nawiewno – wywiewną. Obiekt dostosujemy do potrzeb osób niepełnosprawnych, wykonamy pochylnie, miejsca na widowni, a także zaprojektujemy dźwig towarowy do transportu ciężkich towarów na paletach i wózkach.

Obecnie realizujemy roboty instalacyjne i tynkowanie ścian. Wykonujemy też posadzki betonowe. Zakończyliśmy roboty żelbetowe i murowe, przystępujemy do wykonania pokrycia dachu.

Do końca marca planujemy zakończyć wymianę zewnętrznej stolarki drzwiowej i okiennej – mówi Dionizy Iwaszko. - Nasze prace zaplanowaliśmy w taki sposób, aby Chatka Żaka nie musiała przerywać swojej działalności. Staramy się, aby obiekt funkcjonował jak dotychczas – na bieżąco odbywają się w nim spektakle i seanse filmowe, nadaje radio Centrum, czynna jest także kawiarnia.

Skanska w regionie

Przebudowa Akademickiego Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie to kolejna inwestycja zrealizowana przez Skanska na terenie województwa lubelskiego. W Puławach wybudowaliśmy hipermarket Tesco i halę handlową Leroy Merlin, a w Lublinie zrealizowaliśmy osiedle mieszkaniowe „Słoneczny Dom”.

W Dęblinie wyremontowaliśmy ogrodzenie lotniska wojskowego, a w Elizówce koło Lublina wybudowaliśmy halę handlowo – magazynową dla Lubelskiego Rynku Hurtowego S.A. Obecnie prowadzimy prace związane z budową oczyszczalni ścieków w Nałęczowie, modernizujemy linię kolejową nr 30 między Lublinem a Lubartowem, a w Świdniku pod Lublinem realizujemy kontrakt związany z budową infrastruktury lotniska.

Firma z doświadczeniem

Skanska posiada wieloletnie doświadczenie w budowie obiektów dla polskich uczelni wyższych. Zrealizowaliśmy inwestycje dla Politechniki Poznańskiej i Wrocławskiej oraz Uniwersytetów: Łódzkiego, Wrocławskiego, Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykonaliśmy prace wykończeniowe w Regionalnej Bibliotece Akademickiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dla Politechniki Rzeszowskiej wybudowaliśmy halę sportową oraz Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne.

Aktualnie budujemy Bibliotekę Główną Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydział Biologii Molekularnej i Budynek Dydaktyczno-Naukowy Wydziału Chemii dla Uniwersytetu Łódzkiego. W Łodzi budujemy Centrum Dydaktyczne Akademii Medycznej, a w Poznaniu akademik dla Uniwersytetu Medycznego.

Dla innej poznańskiej uczelni – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza - wykonujemy remont akademika. W Rzeszowie powstaje Uniwersyteckie Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno – Przyrodniczej oraz Kompleks Naukowo-Dydaktyczny Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.