c

Rozpoczynamy budowę biurowca Green Day we Wrocławiu

Press release 11.07.2012 11:00 CET

Skanska Property Poland rozpoczyna nową inwestycję we Wrocławiu – przy ulicy Wyszyńskiego powstanie biurowiec Green Day. To już trzecia inwestycja biurowa Skanska we Wrocławiu: pierwszą był oddany do użytku w 2009 roku Grunwaldzki Center przy Placu Grunwaldzkim, a drugą – kompleks dwóch biurowców Green Towers przy ul. Strzegomskiej, z których pierwszy oddano do użytku w marcu br. W październiku 2011 r. deweloper kupił także działkę przy Placu Dominikańskim pod kolejną inwestycję biurową.

1

Green Day powstaje w bardzo dobrej lokalizacji w centrum Wrocławia przy
skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Szczytnickiej, w bezpośredniej bliskości przystanków komunikacji miejskiej. Będzie to nowoczesny i funkcjonalny kompleks biurowy klasy A zaprojektowany i realizowany w zgodzie z polityką zielonego, zrównoważonego budownictwa.

- Rozpoczynamy kolejną inwestycję biurową we Wrocławiu, bo jesteśmy przekonani o dużym potencjale tego miasta. Nowe powierzchnie biurowe, które oferujemy, szybko znajdują najemców. Green Day to świetny projekt, który dobrze wpisuje się w charakter okolicy, a jego atutem oprócz lokalizacji będą nowoczesne rozwiązania minimalizujące wpływ budynku na środowisko i zapewniające najemcom komfortowe warunki pracy – powiedział Marcin Łapiński, dyrektor regionalny Skanska Property Poland.

Całkowita powierzchnia najmu w siedmiokondygnacyjnym budynku wynosić będzie 15 930 m kw., a najemcy będą mogli korzystać z dwupoziomowego parkingu podziemnego na 218 miejsc, a także naziemnego parkingu dla rowerów wraz z przebieralniami i prysznicami dla rowerzystów. Zakończenie rozpoczętej właśnie budowy planowane jest na pierwszy kwartał 2014 r. Projekt architektoniczny budynku, którego generalnym wykonawcą będzie Skanska S.A., przygotowała Maćków Pracownia Projektowa z Wrocławia. Architekci współpracowali już ze Skanska przy projektowaniu kompleksu Green Towers przy ul. Strzegomskiej.

Green Day uzyskał już precertyfikację w systemie środowiskowym LEED na poziomie Gold, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom minimalizującym wpływ budynku na środowisko naturalne. Obejmą one między innymi efektywny system klimatyzacji, adiabatyczne nawilżanie powietrza za pomocą mgły wodnej, wykorzystanie zimnego powietrza z zewnątrz do chłodzenia budynku i ciepła z biur do ogrzewania garażu, energooszczędny system oświetlenia oraz nowoczesny system zarządzania budynkiem BMS. Takie rozwiązania nie tylko ograniczają wpływ budynku na środowisko naturalne, ale jednocześnie obniżają koszty eksploatacji, pozwalając płacić najemcom niższe rachunki za prąd i wodę. Pomyślano również o komforcie przyszłych użytkowników – budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby wszystkie miejsca pracy miały dostęp do światła dziennego, a specjalne systemy zapewnią świeże i odpowiednio nawilżone powietrze.

Green Day

Green Day to nowoczesny kompleks biurowy klasy A, który powstaje zgodnie
z zasadami zrównoważonego rozwoju. Będzie to trzeci biurowiec we Wrocławiu certyfikowany w systemie oceny budynków zrównoważonych LEED. Obiekt posiada już precertyfikację LEED na poziomie Gold. Łączna powierzchnia najmu w budynku wynosić będzie 15 930 m kw. Dzięki efektywnemu rozplanowaniu przestrzeni oraz niestandardowym rozwiązaniom, powierzchnie biurowe w Green Day zapewnią najemcom wysoką elastyczność w zakresie aranżacji wnętrz. Użytkownicy obiektu będą mieli do dyspozycji 218 miejsc parkingowych. Zielony biurowiec został zaprojektowany przez Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o. o. z Wrocławia, a generalnym wykonawcą będzie Skanska S.A. Za komercjalizację Green Day odpowiedzialna jest Skanska Property Poland. Planowane oddanie inwestycji do użytku to pierwszy kwartał 2014 roku.

Lokalizacja

Doskonała lokalizacja w centrum Wrocławia, tuż obok Ostrowa Tumskiego, to jeden z głównych atutów Green Day. Bliska odległość do placu Grunwaldzkiego, Starego Miasta, kampusu akademickiego oraz urokliwe trasy spacerowe tuż nad Odrą to niewątpliwa korzyść dla użytkowników budynku. Green Day powstanie przy skrzyżowaniu ulic Szczytnickiej oraz Wyszyńskiego, jednej z ważniejszych arterii Wrocławia. Położenie w tej części miasta gwarantuje dogodny dostęp do środków transportu publicznego (linie autobusowe oraz tramwajowe). Użytkownicy biurowca będą mieli możliwość dojeżdżania do pracy nie tylko środkami komunikacji miejskiej, ale także korzystania z infrastruktury dla rowerzystów: sieci ścieżek rowerowych w pobliżu budynku oraz parkingu
i przebieralni z prysznicami.

Zielone rozwiązania

Podobnie jak inne projekty Skanska Property Poland, budynek Green Day uzyska certyfikaty LEED oraz EU GreenBuilding. Innowacyjne technologie, wykorzystane przez dewelopera podczas projektowania i budowy zielonego biurowca, znacznie ograniczą koszty operacyjne budynku, co w rezultacie przyniesie oszczędności najemcom. Budynek stworzy również wyjątkowe środowisko wewnętrzne, które zapewni pracownikom komfortowe warunki pracy, tym samym sprzyjając wzrostowi ich efektywności. Umożliwią to m. in. utrzymanie optymalnych parametrów powietrza zarówno pod względem jego wilgotności, jak i dostępu powietrza świeżego, a także minimalizacja napływu ostrego światła słonecznego. Nowoczesne rozwiązania wykorzystane w Green Day, które pozytywnie wpłyną na całkowity bilans energetyczny budynku, komfort pracy oraz zminimalizują oddziaływanie obiektu na środowisko naturalne, obejmują m.in.:

 • efektywny system klimatyzacji oparty na klimakonwektorach wentylatorowych (tzw. fan-coilach)
 • free cooling (wykorzystanie zimnego powietrza pochodzącego z zewnątrz do chłodzenia budynku)
 • fasada oraz wszystkie instalacje zaprojektowane tak, aby zmaksymalizować efektywność energetyczną budynku
 • adiabatyczne nawilżanie powietrza (system nawilżania za pomocą mgły wodnej
  z wykorzystaniem tańszej energii cieplnej, której pozyskiwanie w odróżnieniu od energii elektrycznej w mniejszym stopniu obciąża środowisko naturalne)
 • monitorowanie ilości dostarczanego z zewnątrz świeżego powietrza
 • wykorzystanie ciepła pochodzącego z biur do ogrzewania garażu
 • zastosowanie materiałów o wysokim współczynniku odbicia światła na dachu budynku, aby zminimalizować tworzenie się wyspy ciepła
 • energooszczędny system oświetlenia (energooszczędne świetlówki, czujniki ruchu sterujące oświetleniem w częściach wspólnych biurowca oraz toaletach,
  a także możliwość zastosowania na powierzchniach najemców systemu „daylight control”, czyli systemu dostosowującego natężenie oświetlenia wewnątrz budynku do ilości światła naturalnego dostającego się z zewnątrz)
 • zielona energia – budynek będzie zaopatrywany w energię z certyfikatem pochodzenia z odnawialnego źródła
 • nowoczesny system zarządzania budynkiem BMS
 • energooszczędne windy wyposażone w system odzyskiwania energii podczas hamowania
 • wykorzystanie materiałów wykończeniowych z niską zawartością lotnych związków organicznych, a przez to bardziej korzystnych dla zdrowia
 • zastosowanie elementów drewnianych i produktów na bazie drewna
  z certyfikowanych upraw (FSC)
 • parking oraz szatnie z prysznicami dla rowerzystów
 •  wodooszczędna armatura i toalety
 • specjalne punkty zasilania dla pojazdów z napędem elektrycznym
 • użycie materiałów pochodzących z recyklingu oraz materiałów regionalnych, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie oddziaływania ich transportu na środowisko naturalne.

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, budynki posiadające certyfikat LEED gwarantują spadek kosztów operacyjnych o około 8-9% w porównaniu do referencyjnych budynków, a koszty zużycia energii w nich są niższe o około 30%.

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) – system certyfikacji budynków zrównoważonych, opracowany przez U.S. Green Building Council (USGBC), który uwzględnia opcję precertyfikacji, czyli sprawdzenia już na etapie projektu, czy założenia projektowe spełniają wymogi systemu LEED. Kryteria LEED, wykorzystywane do certyfikacji budynków, powstały zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i są stale weryfikowane w oparciu o najnowsze technologie. Obejmują one: lokalizację budynków, efektywne wykorzystanie wody, optymalizację zużycia energii, odpowiedni wybór materiałów, jakość środowiska wewnętrznego oraz innowacyjność projektową.

EU GreenBuilding – system certyfikacji budynków komercyjnych stosowany w Europie przez Komisję Europejską, którego celem jest promowanie oszczędności energii oraz szerszego wykorzystania rozwiązań opartych na źródłach energii odnawialnej. Certyfikat GreenBuilding gwarantuje zużycie energii niższe o co najmniej 25% niż przewidują to normy krajowe.