c

Oddział Ratunkowy Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze już po remoncie

Press release 24.09.2012 08:00 CET
21 września br. otwarty został zielonogórski Szpitalny Oddział Ratunkowy wraz z lądowiskiem dla śmigłowców. Projekt wartości 8 mln zł netto został zrealizowany przez Skanska. Prace trwały 6 miesięcy.
1

- Jest dla mnie wielkim zaszczytem i powodem do ogromnej dumy cieszyć się razem z Państwem z okazji zakończenia inwestycji. Jest to inwestycja szczególna - nie tylko ze względu na stopień skomplikowania zadań, ale również ze względu na korzyści, jakie przebudowa przyniesie dla leczonych pacjentów – mówi Waldemar Taborski, Dyrektor Szpitala.

Zakres prac

W istniejącym czterokondygnacyjnym obiekcie Skanska przeprowadziła roboty budowlane polegające na przebudowie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego(SOR) i budowie – połączonego z nim bezpośrednio - lądowiska dla śmigłowców lotniczego pogotowia ratunkowego. Prace nad przebudową realizowane były na czynnym obiekcie.

- Wymagało to od nas zainstalowania dodatkowych zabezpieczeń w postaci wygrodzeń, oddzielających czynne oddziały od placu budowy oraz dobrej współpracy z Inwestorem – mówi Łukasz Żalik, Kierownik Budowy, Skanska.

Oprócz przebudowy SOR Skanska rozbudowała istniejącą klatkę schodową o jedną kondygnację w celu zapewnienia drogi ewakuacyjnej z płyty lądowiska do SOR oraz zmodernizowała szyb windy towarowej. Zamontowana w nim została nowoczesna platforma do transportu pacjentów.

Konstrukcja budynku uległa zmianie jedynie w miejscach wyburzeń w ścianach konstrukcyjnych oraz otworów na instalacje w istniejącym stropie pomiędzy poziomem przyziemia i piętrem. Skanska wykonała także montaż instalacji sanitarnych, centralnego ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, instalacji gazów medycznych wraz z ich sygnalizacją, instalacji gazowej, elektroenergetycznej, odgromowej i przeciwpożarowej, jak również systemu naprowadzania śmigłowca ratunkowego.

Lądowisko dla śmigłowców

Nowoczesne lądowisko będzie pełniło funkcję lądowiska sanitarnego, działającego w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Przewiduje się nawet do dwóch operacji lotniczych na dobę.

- Przed rozpoczęciem przygotowań do tej inwestycji prawie nikt nie wierzył, że uda nam się wybudować lądowisko na dachu szpitala. Lecz kiedy w kwietniu 2012 r. pojawiły się pierwsze elementy konstrukcji stalowej, wiele osób ze zdziwieniem i niedowierzaniem obserwowało, jak w ciągu kilku miesięcy powstaje lądowisko, którego wybudowanie wydawało się wielu osobom zbyt futurystycznym i abstrakcyjnym zadaniem. Udało się zrealizować tę inwestycję dzięki firmie Skanska, która wygrała przetarg i ogromnie się w zadanie zaangażowała – mówi Ryszard Mielcarek, zastępca Dyrektora Ds. Eksploatacyjno -Technicznych.

Podczas realizacji przebudowy duże wyzwanie stanowiło zabezpieczenie prac przy wykonaniu konstrukcji. Dlatego oprócz standardowych dla Skanska rozwiązań BHP zastosowano dodatkowe, jak np. zaprojektowanie i wykonanie elementu w postaci słupka stalowego umożliwiającego bezpieczny montaż pozostałych elementów płyty lądowiska.

Konstrukcja płyty lądowiska składa się z promieniście rozmieszczonych stalowych dźwigarów kratowych z wylaną na pasach górnych okrągłą płytą żelbetową. Całość wspiera się na słupach stalowych (jednym centralnym i ośmiu obwodowych) stojących na płytach stropowych ostatniej kondygnacji. Średnica płyty lądowiska wynosi 27 m. Po obwodzie wykonane zostały siatki zabezpieczające przed upadkiem osób znajdujących się na płycie lądowiska.

Lądowisko zostało usytuowane w możliwie najbliższej odległości od SOR, na dachu budynku szpitala. Płyta lądowiska jest połączona z istniejącym pionem szybu windy towarowej, dzięki czemu ratownicy medyczni będą mogli przewieźć pacjenta prosto na SOR. Szpital zyskuje dzięki temu cenne minuty, często decydujące o życiu człowieka.

Projekty dla służby zdrowia

Budowa obiektów dla służby zdrowia to jeden z podstawowych obszarów działalności Skanska. Podobne lądowiska do tego w Zielonej Górze realizujemy aktualnie dla Służby Ratownictwa Medycznego we Wrocławiu oraz w podkrakowskich Balicach. Rozbudowaliśmy m.in. Samodzielny Szpital Publiczny w Nowogardzie, Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy – Pawilon dla Oddziału Rehabilitacji i Szpital Ginekologiczno – Położniczy im. Świętej Rodziny w Warszawie. Zrealizowaliśmy również szpital miejski w Toruniu, a w Koninie prowadziliśmy przez kilka lat budowę Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego o wartości ok. 187 mln zł netto. Aktualnie przebudowujemy i rozbudowujemy Ośrodek Radioterapii dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu.

Skanska w regionie

Aktualnie w regionie lubuskim Skanska buduje Bibliotekę Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Park Naukowo-Technologiczny w Kisielinie, Archiwa Państwowe w Zielonej Górze oraz Gorzowie Wielkopolskim oraz Sąd Rejonowy w Słupicach. Byliśmy także wykonawcą odkrytych basenów i hali tenisowej w Drzonkowie oraz Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim. W Zielonej Górze zrealizowaliśmy do tej pory centrum Leroy Merlin, halą produkcyjną dla ADB Polska oraz zakład przetwórstwa drzewnego Stelmet. Zmodernizowaliśmy także Palmiarnię i Dom Winiarza.