c

Wiecha na Green Corner w Warszawie

Press release 06.04.2012 10:00 CET

Na budynku biurowym wykonywanym przez Skanska w Warszawie zawisła wiecha oznaczająca osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego. Projekt, który zrealizujemy, jest kolejnym etapem budowy kompleksu biurowego w centrum Warszawy.

zdj.

Inwestycja Green Corner, zlokalizowana u zbiegu ulic Chłodnej i Wroniej w Warszawie, powstanie z poszanowaniem zasad zrównoważonego budownictwa oraz z uwzględnieniem kryteriów certyfikacji LEED. Kontrakt o wartości 174 mln zł brutto zrealizujemy w czwartym kwartale 2012 roku.

W ramach inwestycji wykonujemy obiekt składający się z dwóch 7-piętrowych budynków, dwupoziomowy parking na 265 miejsc postojowych oraz przestrzeń parkingową dla rowerów. Powierzchnia typowego piętra wynosi ok. 2100 m kw, natomiast całości- 27,500 m kw.

Biura Green Corner odznaczają się ergonomią i praktycznym rozplanowaniem przestrzeni. Zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający podział na strefy do pracy indywidualnej oraz zespołowej, części reprezentacyjne oraz wypoczynkowe. Wszystkie z nich są doskonale doświetlone światłem dziennym.

Kompleks biurowy Green Corner został zaprojektowany zgodnie ze standardami i polityką zrównoważonego budownictwa Grupy Skanska. Koncepcja zrównoważonego budownictwa zakłada wdrażanie nowych technologii i rozwiązań, które w sposób optymalny zaspokoją potrzeby obecnego społeczeństwa, nie wpływając negatywnie na potencjał rozwoju przyszłych pokoleń. Zielone rozwiązania w Green Corner to przede wszystkim niskie zużycie energii dzięki oknom i fasadzie o wysokich parametrach izolacyjności termicznej, odzysk ciepła z biur do ogrzewania garażu, nowoczesny system klimatyzacji oparty na belkach chłodzących i zużycie wody deszczowej i wody szarej oraz energooszczędne oświetlenie. Ponadto, na zewnątrz budynku znajdują się tereny zielone oraz zielony dach pokrywający budynek techniczny.

Postęp prac

- Na poziomach podziemnych konstrukcja wykonana była w całości jako monolityczna -  mówi Wieslaw Klimek, Kierownik Budowy Skanska. - Wykonaliśmy ściany szczelinowe rozparte stropem oraz zabezpieczone kotwami gruntowymi i rozporami stalowymi. Wywieźliśmy ok. 40 tys. m sześć. ziemi. Nadziemie budynku zostało wykonane w technologii prefabrykowanej
z monolitycznymi trzonami windowymi.

- W sumie na oba budynki zużyliśmy ponad 20 tys. m sześć. betonu. W tym tygodniu zakończyliśmy konstrukcje na budynku A. Na budynku B prace konstrukcyjne zakończymy w drugiej połowie kwietnia. Obecnie trwa wykonywanie pokrycia dachu na budunku A, montaż elewacji, instalacji wewnętrznych w podziemiu i nadziemiu, montaż drzwi, wind, a także wykonywanie sanitariatów - dodaje Wiesław Klimek.