c

Chatka wraca do Żaka

Press release 03.09.2012 13:00 CET

Studio radiowo-telewizyjne, pracownia teatralna i filmu animowanego to tylko niektóre z nowości, z których już w najbliższym roku akademickim będą mogli korzystać studenci Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej. Właśnie zakończył się remont Akademickiego Centrum Kultury „Chatka Żaka”. Realizowane przez Skanska prace trwały od września ubiegłego roku.

 

Chatka Żaka

Całkowity koszt projektu wyniósł blisko 12 mln zł brutto. Inwestorem był Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej.

W ramach inwestycji Skanska zrealizowała przebudowę Akademickiego Centrum Kultury na potrzeby utworzenia Inkubatora Medialno-Artystycznego. Projekt zakładał wykonanie remontu i oraz dostosowanie obiektu do przepisów przeciwpożarowych, sanitarno–higienicznych, bhp oraz warunków technicznych. Chatka będzie służyła studentom już w najbliższym roku akademickim.

Symbol uniwersyteckiego miasta

Chatka Żaka to jeden z symboli akademickiego Lublina. Ten zaprojektowany przez Krystynę Różycką i utrzymany w stylu modernistycznym obiekt powstał w latach 60. i jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Dzięki unikalnym fragmentom elewacji inspirowanej architekturą lat 30., jedynej w swoim rodzaju kompozycji geometrycznej zdobiącej zewnętrzną ścianę budynku oraz przeszklonemu holowi Chatka Żaka jest wizytówką miasteczka studenckiego.

Inkubator w Chatce

W tej części Chatki Żaka, gdzie kiedyś mieściła się stołówka UMCS, powstał Inkubator Medialno–Artystyczny. Jego najważniejszym elementem jest profesjonalne studio radiowo-telewizyjne zlokalizowane w salach, gdzie funkcjonował klub muzyczny. Oprócz tego Inkubator mieści pracownie: teatralną, fotograficzną, public relations, a nawet filmu animowanego, gdzie studenci będą mogli korzystać z profesjonalnego sprzętu.

Przestrzeń przeznaczona na Inkubator Multimedialno-Artystyczny zyskała pomieszczenia rekreacyjne, montażowe, salę kinowo-koncertową i kawiarnię. Wykonalismy także urządzenia techniczne - mechaniki scenicznej, oświetlenia technicznego i nagłośnienia - niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sali oraz studia TV. Przebudowane zostały również pomieszczenia edukacyjne, gospodarcze i sanitarne.

W budynku zostały wydzielone pomieszczenia dla celów biurowych i artystycznych - sale taneczne z kompleksowym zapleczem, pracownia plastyczna oraz szereg pomieszczeń magazynowo-archiwalnych. Prace objęły wymianę wszystkich instalacji i wykonanie wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej. Budynek został także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Chatka żyła mimo remontu

Największym wyzwaniem w trakcie realizacji tego projektu było prowadzenie robót na częściowo funkcjonującym obiekcie – w Chatce Żaka na bieżąco odbywały się spektakle i seanse filmowe, nadawało radio Centrum, czynna była także kawiarnia - mówi Dionizy Iwaszko, Menadżer Projektu, Skanska. - Prace zaplanowaliśmy w taki sposób, aby Chatka nie musiała przerywać swojej działalności. Staraliśmy się, aby obiekt funkcjonował jak dotychczas, a nasza obecność była jak najmniej uciążliwa dla jego użytkowników.

Skanska w regionie
Przebudowa Akademickiego Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie to kolejna inwestycja zrealizowana przez Skanska na terenie województwa lubelskiego.

W Puławach wybudowaliśmy hipermarket Tesco i halę handlową Leroy Merlin, a w Lublinie zrealizowaliśmy osiedle mieszkaniowe „Słoneczny Dom”. W Dęblinie wyremontowaliśmy ogrodzenie lotniska wojskowego, a w Elizówce koło Lublina wybudowaliśmy halę handlowo – magazynową dla Lubelskiego Rynku Hurtowego S.A.

W Lublinie wykonaliśmy oddymianie (częściowy remont) jednego z akademików Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, a w Świdniku remont hali PZL Świdnik, obecnie Agusta Westland. Obecnie prowadzimy prace związane z budową oczyszczalni ścieków w Nałęczowie, modernizujemy linię kolejową nr 30 między Lublinem a Lubartowem, a w Dęblinie na lotnisku wojskowym budujemy strażnicę lotniskowej straży pożarnej. W Lublinie modernizujemy klinikę okulistyczną, a w Lubartowie budujemy halę magazynową dla firmy Roto Frank.

Firma z doświadczeniem

Skanska posiada wieloletnie doświadczenie w budowie obiektów dla polskich uczelni wyższych. Zrealizowaliśmy inwestycje dla Politechniki Poznańskiej i Wrocławskiej oraz Uniwersytetów: Łódzkiego, Wrocławskiego, Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykonaliśmy prace wykończeniowe w Regionalnej Bibliotece Akademickiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dla Politechniki Rzeszowskiej wybudowaliśmy halę sportową oraz Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne. W Rzeszowie powstało także Uniwersyteckie Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno–Przyrodniczej oraz Kompleks Naukowo-Dydaktyczny Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aktualnie budujemy Bibliotekę Główną Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydział Biologii Molekularnej i Budynek Dydaktyczno-Naukowy Wydziału Chemii dla Uniwersytetu Łódzkiego. W Łodzi budujemy Centrum Dydaktyczne Akademii Medycznej, a w Poznaniu akademik dla Uniwersytetu Medycznego. Dla innej poznańskiej uczelni – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza - wykonujemy remont akademika.

Pobierz