c

Skanska wmurowała kamień węgielny pod budowę Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile

Press release 03.06.2011 11:15 CET

Wmurowaliśmy kamień węgielny pod budowę Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile. Inwestycja jest realizowana w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Jej koszt wyniesie ponad 7 mln zł brutto. Planowane zakończenie realizacji to koniec listopada 2012 roku.

1

Kontrakt obejmuje rozbudowę powojskowego budynku na potrzeby kształcenia inżynierskiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile, przy ul. Podchorążych. Jest to teren, na którym znajduje się 9 powojskowych budynków, należących obecnie do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Do 1990 roku funkcjonowała w nich Wyższa Oficerska Szkoła Samochodowa, a następnie Centrum Szkolenia Służby Czołgowo – Samochodowej. Od 7 lat uczelnia prowadzi prace prowadzące do powstania nowoczesnej bazy dydaktycznej.

Prace realizacyjne rozpoczęliśmy w lutym br. – mówi Artur Galla, Kierownik Budowy, Skanska. Do tej pory wykonaliśmy ławy i ściany fundamentowe, ściany parteru, przyłącze wody i kanalizacji oraz kanalizację deszczową. W najbliższym czasie wykonamy strop nad parterem. Do końca roku planujemy zakończenie stanu surowego zamkniętego budynku wraz z węzłem c.o. Prace wykończeniowe rozpoczniemy od stycznia 2012 r.

Inwestycja ważna dla regionu
W trzykondygnacyjnym budynku znajdą się pomieszczenia dydaktyczne, sala wykładowa i audytoryjna, sale seminaryjne, pracownie specjalistyczne, komputerowe i laboratoria. Dodatkowo, obiekt pomieści gabinety wykładowców, pomieszczenia techniczne i gospodarcze. W ramach kontraktu wykonamy także zagospodarowanie terenu, drogi i parking. Całkowita powierzchnia budynku wyniesie ok. 3,8 tys. m kw., a kubatura ponad 17 tys. m sześc. Będzie on przystosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne.

W obiekcie odbywać się będą zajęcia dydaktyczne wydziałów inżynierskich, tj. Mechaniki i Budowy Maszyn oraz Budownictwa. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, studia na tych kierunkach odpowiadają potrzebom gospodarczym, społecznym i naukowym Piły oraz okolic, a kierunek Mechanika i Budowa Maszyn jest jednym z 10 kierunków technicznych, na które przewidywane jest największe zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy w perspektywie 15 lat.

Rozbudowa budynku z pewnością wpłynie na poprawę warunków lokalowych Instytutu Politechnicznego PWSZ w Pile – mówi Rafał Jaworowicz, Dyrektor Oddziału, Skanska. – Cieszę się, że przyczynimy się do powiększenia bazy dydaktycznej uczelni. Inwestycja pozwoli także na rozwój kierunków inżynierskich takich jak: Mechanika i Budowa Maszyn oraz Budownictwo – dodaje Jan Matysiak, Menedżer Projektu, Skanska.

Firma z doświadczeniem
Skanska jest wykonawcą wielu inwestycji na terenie Wielkopolski. Aktualnie w Poznaniu budujemy Biocentrum dla Uniwersytetu Przyrodniczego, Sąd Okręgowy i Rejonowy, Instytut Logistyki i Magazynowania. Przebudowujemy również wnętrza wschodniego skrzydła Zamku Cesarskiego oraz realizujemy obwodnice: Kleczewa, Grodziska Wlkp., Murowanej Gośliny oraz zachodnią obwodnicę Poznania. Prowadzimy rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 307 na odcinku Poznań-Buk. Ponadto, projektujemy i rozbudowujemy poznańskie lotnisko Ławica oraz modernizujemy powidzkie lotnisko wojskowe.