c

Skanska zawiesiła wiechę na akademiku Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Press release 26.04.2010 00:00 CET

23 kwietnia na budowie domu studenckiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zawisła wiecha symbolizująca osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego obiektu. Skanska planuje zakończyć inwestycję w sierpniu br. Wartość kontraktu wynosi ponad 15,6 mln zł.

W ramach inwestycji realizujemy nowoczesny akademik o powierzchni użytkowej 8,2 tys. m kw. i kubaturze 26,6 tys. m sześc. Obiekt powstaje przy ul. Rokietnickiej w Poznaniu. Składa się z dwóch brył: siedmiopiętrowej i parterowej. W części wyższej (wys. 24,5 m) będzie się mieścił akademik przeznaczony dla 320 studentów oraz biura, apartamenty, pokoje do nauki, sala telewizyjna i restauracja chińska. Część parterowa, połączona z istniejącą halą sportową i krytymi kortami tenisowymi, przeznaczona będzie na Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Medycznego. Znajdą się tam sale sportowe o łącznej powierzchni 800 m kw., sanitariaty, szatnie z natryskami i pomieszczenia dla kadry nauczycielskiej. Będzie z nich mogło korzystać 250 osób. W piwnicach budynku znajdą się pomieszczenia gospodarcze, pralnia, suszarnia oraz garaż. Dom studencki zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Autorem projektu jest biuro Front Architects z Poznania.

Zgodnie z harmonogramem Umowę na realizację akademika zawarliśmy 8 miesięcy temu. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Zakończyliśmy stan surowy obiektu. Do jego wykonania zużyliśmy blisko 5 tys. m sześc. betonu i 600 ton stali zbrojeniowej. Ze względu na trudny dostęp do realizowanego obiektu, do betonowania wykorzystywaliśmy największą w Polsce pompę. Gdyby ją ustawić bezpośrednio przy budynku, mogłaby zabetonować strop na wysokości nawet 20. piętra – mówi Przemysław Kubaś, Kierownik Budowy, Skanska.

- Do wykonania stropów nad salami sportowymi zastosowaliśmy płyty sprężone. Podczas ich montażu korzystaliśmy z dźwigu samochodowego o nośności 250 ton, a balasty do jego obciążenia zostały przywiezione przez 4 tiry. Obecnie kończymy prace murarskie w obiekcie, montujemy okna i fasady szklane, wykonujemy instalacje wewnętrzne: wentylacji, elektryczną, centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjną. W najbliższym czasie rozpoczniemy prace wykończeniowe oraz wyposażanie obiektu. Pod koniec sierpnia zakończymy budowę akademika, do którego w październiku wprowadzą się studenci – dodaje Przemysław Kubaś.

Firma z doświadczeniem Skanska posiada wieloletnie doświadczenie w budowie obiektów dla polskich uczelni wyższych. Zrealizowaliśmy inwestycje dla Politechniki Poznańskiej, Wrocławskiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Wrocławskiego, Zielonogórskiego oraz dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie wykonujemy Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne Politechniki Rzeszowskiej, Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej, Kompleks Naukowo-Dydaktyczny Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Instytut Teologiczno-Pastoralny w Rzeszowie. We Wrocławiu budujmy Bibliotekę Główną Uniwersytetu Wrocławskiego, w Łodzi - Wydział Biologii Molekularnej i Budynek Dydaktyczno-Naukowy Wydziału Chemii dla Uniwersytetu i Centrum Dydaktyczne Akademii Medycznej, natomiast w Poznaniu, poza domem studenckim dla Uniwersytetu Medycznego, wykonujemy także remont akademika Jagienka dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.