c

Droga pomiędzy Złotkowem a Bogdanowem będzie bezpieczniejsza

Press release 27.09.2012 14:00 CET

W ciągu dwóch miesięcy 5,5-kilometrowy odcinek DK 11 pomiędzy Złotkowem a Bogdanowem zostanie zmodernizowany i wyposażony w elementy zwiększające bezpieczeństwo podróżowania. Łączna wartość robót wyniesie ponad 11 mln zł netto. Generalnym wykonawcą jest Skanska, a inwestorem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu.

Na dwupasmowej drodze zostanie wyrównana nawierzchnia, która dziś straszy kierowców koleinami i nierównymi poboczami. Na skrzyżowaniach Skanska poszerzy drogę i dobuduje prawo i lewoskręty, co poprawi nie tylko bezpieczeństwo jazdy, ale zwiększy również przepustowość trasy.

Będzie bezpieczniej

Wpływ na bezpieczeństwo będą miały nie tylko dodatkowe pasy przeznaczone do skręcania, ale także wysepki kanalizujące, które zwracają uwagę kierowców np. na udzielenie pierwszeństwa przejazdu, segregują ruch i wymuszają redukowanie prędkości do obowiązującej na danej trasie.

Droga zostanie wyposażona w nowe oznakowanie poziome i pionowe. Czytelność nowych znaków i linii pozwoli kierowcom dostosować prędkość do obowiązującej na tym odcinku. Skanska zastosuje również aktywne oznakowanie, tzw. kocie oczka. Będą to światełka wkomponowane w nawierzchnie, lecz nie te popularnie znane, które świecą światłem odbitym, lecz zdecydowanie nowocześniejsze, aktywne, świecące światłem własnym.

Organizacja prac

- Zasadnicze prace zakończymy do 30 października, a do końca listopada potrwają roboty związane z bezpieczeństwem ruchu – mówi Jan Jakubowski, Kierownik Budowy, Skanska. – Podczas prowadzenia robót na obu odcinkach wprowadzimy ruch wahadłowy.

Mając na uwadze krótki termin realizacji i dbałość o zminimalizowanie niedogodności dla kierowców, Skanska będzie prowadziła prace w systemie 12-godzinnych zmian. Roboty będą prowadzone w nocy oraz w każdą sobotę i niedzielę października, tak by jak najszybciej zlikwidować wahadłową organizację ruchu.

Podczas trwania prac bitumicznych ruchem będę kierować uprawnieni pracownicy. Zostanie też ustawiona tymczasowa sygnalizacja świetlna.

- Zwracamy się z prośbą do kierowców o dostosowanie prędkości do oznakowania na remontowanych odcinkach oraz o niewjeżdżanie na czerwonym świetle na zwężoną jezdnię - mówi Paweł Antkowski, Kierownik Budowy, Skanska. – Do zachowania bezpieczeństwa na remontowanej trasie potrzebna jest nie tylko dobra organizacja robót, ale także współpraca ze strony kierowców. Dlatego prosimy o wyrozumiałość i wspólną odpowiedzialność za wzajemne bezpieczeństwo.

Skanska w regionie

Od lat Skanska realizuje projekty drogowe i kubaturowe na terenie Poznania. W czerwcu tego roku firma oddała do użytku odcinek Zachodniej Obwodnicy Poznania na odcinku od autostrady A2 do Swadzimia. Aktualnie realizuje między innymi pierwszy ekologiczny biurowiec w Poznaniu - Malta House.