Budynek Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii to pierwszy z obiektów wchodzących w skład powstającego II Kampusu Politechniki Opolskiej.
Zakres prac
W ramach projektu zmodernizowaliśmy stary, pokoszarowy budynek przeznaczony dla Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. Obiekt składa się z trzech kondygnacji oraz poddasza. Znalazło się w nim ok. 250 pomieszczeń: administracyjnych i naukowo-badawczych, sale ćwiczeniowe i laboratoryjne oraz 3 sale seminaryjne na 100 miejsc każda.
Inwestycja objęła wykonanie prac rozbiórkowych, ścian działowych, klatek schodowych oraz szybów windowych. W przebudowanym budynku wymieniliśmy poszycie dachu i orynnowanie. W miejscach wewnętrznych wyburzeń wzmocniliśmy stropy, przebudowaliśmy klatki schodowe, wymieniliśmy również podłogi oraz stolarkę okienną. Przebudowaliśmy instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne oraz założyliśmy system wentylacji budynku. Wykonaliśmy również elewację z piaskowca, dzięki czemu budynek zyskał bardziej nowoczesny wygląd.
Zgodnie z wymaganiem inwestora na ukończenie projektu mieliśmy 33 miesiące – mówi Marek Nosal, Menedżer Projektu. – Potencjał naszej firmy i odpowiednia organizacja prac umożliwiły jednak zrealizowanie kontraktu w znacznie krótszym czasie. Prace zakończyliśmy siedem miesięcy przed terminem wynikającym z umowy.
Korzyści z nowego budynku
Realizacja projektu poprawi infrastrukturę dydaktyczno-badawczą oraz warunki kształcenia na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej poprzez stworzenie nowych miejsc nauki i pracy. Politechnika będzie mogła zwiększyć liczbę wykwalifikowanych kadr i specjalistów z zakresu wychowania fizycznego, fizjoterapii, turystyki i rekreacji. Nowy budynek wpłynie także na zwiększenie konkurencyjności uczelni na rynku usług badawczo-dydaktycznych.
Lokalne działania
Inwestycja dla Politechniki Opolskiej nie jest pierwszym projektem naszej firmy w tym mieście. W latach 2004 – 2006 zrealizowaliśmy strategiczne dla miasta zadanie, jakim było zabezpieczenie przeciwpowodziowe Młynówki z przebudową koryta i międzywala Odry oraz modernizacją towarzyszących obiektów hydroinżynieryjnych. Zapewniło to miastu kompleksową ochronę przed powodzią oraz zwiększyło jego atrakcyjność turystyczną.
Skanska dla uczelni wyższych w całej Polsce
Skanska posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu obiektów dla polskich uczelni wyższych. Zrealizowaliśmy inwestycje dla Politechniki Rzeszowskiej, Poznańskiej, Wrocławskiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Wrocławskiego, Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Obecnie realizujemy Centrum Języków Obcych i Biblioteki Głównej dla Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Bibliotekę Główną Uniwersytetu Wrocławskiego i Zielonogórskiego, Bibliotekę i Centrum Nauk Informatycznych dla Politechniki Poznańskiej, a także Biocentrum dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Budujemy również Wydział Biologii Molekularnej i Wydział Chemii dla Uniwersytetu Łódzkiego, Centrum Dydaktyczne Akademii Medycznej w Łodzi, Kompleks Naukowo-Dydaktyczny Centrum Mikroelektryki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Regionalne Centrum Informatyczne dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W kwietniu br. podpisaliśmy umowę na wykonanie Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.