c

Kompleks dla Uniwersytetu Rzeszowskiego jest już gotowy

Press release 01.08.2012 14:00 CET

Skanska zakończyła budowę Uniwersyteckiego Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno – Przyrodniczej oraz Kompleksu Naukowo-Dydaktycznego Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prace przy budowie kompleksu trwały od marca 2010 r. Będzie on służył studentom i pracownikom naukowym już w najbliższym roku akademickim.

Uniwersytet Rzeszowski

W ramach inwestycji Skanska wykonała czterokondygnacyjny budynek w kształcie litery „L” oraz dodatkowy budynek Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Komputerowego, którego realizację rozpoczęto w listopadzie 2011 r.

Całkowita powierzchnia tych budynków wraz z kondygnacją podziemną wynosi łącznie ponad 50 tys. m kw., a kubatura 540 tys. m sześc. Pod budynkami mieści się garaż podziemny z 296 miejscami parkingowymi. Na terenie kompleksu znajduje się 95 też miejsc postojowych. Całe przedsięwzięcie było dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Pierwsze na Podkarpaciu

Nowoczesny kompleks, który zrealizowała Skanska, ma priorytetowe znaczenie dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Mieści nowoczesne laboratoria, w których będą prowadzone badania w technologiach wykorzystywanych m.in. w lotnictwie i medycynie, a które do tej pory nie były realizowane na Podkarpaciu. Na Uniwersytecie powstaną nowe kierunki i specjalności, takie jak: nanoelektronika, bioinżynieria medyczna, bioinformatyka, biotechnologia analityczna i biomateriały.

W wybudowanym przez nas Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii znajdują się tzw. „clean rooms”, czyli pomieszczenia o klasie czystości „A” wyposażone w specjalne wejścia – śluzy, oraz bardzo wydajne systemy klimatyzacyjne.

W pomieszczeniach tych zostaną zainstalowane pierwsze na Podkarpaciu przyrządy do wytwarzania warstw półprzewodnikowych najnowocześniejszą metodą MBI, urządzenia do fotolitografii i litografii elektronowej, a także spektrometr masowy oraz jeden z najnowocześniejszych w Polsce mikroskopów elektronowych, tzw. Dual Bim.

Kapsuła i walce pod jednym dachem

Jednym z najciekawszych, a jednocześnie najtrudniejszych elementów zrealizowanego przez nas obiektu jest sala wykładowa w kształcie spłaszczonej rozciągniętej kuli („kapsuły”), która pomieści ponad 250 osób – mówi Antoni Chmura, Menadżer Projektu, Skanska. - Jest ona „zawieszona” na poziomie pierwszego i drugiego piętra w obszarze wewnętrznego, zadaszonego atrium budynku.

Nietypowy kształt auli wymagał od nas zaprojektowania i zastosowania niestandardowej i niepowtarzalnej formy szalunków. Realizacja tak skomplikowanej konstrukcji wiązała się z koniecznością bardzo dokładnego ustalania kolejności etapów robót żelbetowych, rozplanowania aktualnych prac oraz szczegółowego sprawdzania i weryfikowania wykonanych etapów prac. Ze względu na swoją bryłę kapsuła jest unikalnym elementem konstrukcyjnym w skali krajowej – dodaje Antoni Chmura.

Kolejnym ciekawym i trudnym elementem, jaki zrealizowaliśmy w ramach tego projektu, są sale wykładowe w kształcie poziomego walca, wychodzącego poza obrys zewnętrznej bryły budynku – mówi Marek Kozub, Kierownik Budowy, Skanska. - Podobnie jak w przypadku kapsuły, tutaj również zaprojektowaliśmy i zastosowaliśmy nietypowe deskowanie ze względu na wyjątkowy kształt tych sal. W zbudowanym przez nas obiekcie przewidziano sześć takich auli, z których każda pomieści od ok. 120 do 170 osób.

Sale wykładowe w kształcie kapsuły i walca to wyraz współczesnych możliwości technologicznych w projektowaniu i wykonawstwie konstrukcji żelbetowych - dodaje Marek Kozub.

Budujemy dla rzeszowskich uczelni

Skanska od wielu lat realizuje inwestycje na Podkarpaciu. Wykonaliśmy prace wykończeniowe w Regionalnej Bibliotece Akademickiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dla Politechniki Rzeszowskiej wybudowaliśmy halę sportową oraz Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne. Obecnie trwają prace wykończeniowe przy budowie obiektu wielofunkcyjnego dla Instytutu Pastoralno – Teologicznego im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie.

Firma z doświadczeniem

Skanska posiada wieloletnie doświadczenie w budowie obiektów dla polskich uczelni wyższych. Zrealizowaliśmy inwestycje dla Politechnik Poznańskiej i Wrocławskiej oraz Uniwersytetów Łódzkiego, Wrocławskiego, Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wybudowaliśmy także Bibliotekę Główną Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydział Biologii Molekularnej i Budynek Dydaktyczno-Naukowy Wydziału Chemii dla Uniwersytetu Łódzkiego i aulę Centrum Dydaktyczne Akademii Medycznej w Łodzi.