c

Skanska rozpoczęła ostatnią fazę budowy kompleksu dla Uniwersytetu Rzeszowskiego

Press release 30.01.2012 15:30 CET

W czerwcu br. zakończy się budowa Uniwersyteckiego Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno – Przyrodniczej oraz Kompleksu Naukowo-Dydaktycznego Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prace są realizowane przez Skanska zgodnie z przyjętym harmonogramem, co oznacza, że kompleks będzie służył studentom i pracownikom naukowym już w najbliższym roku akademickim.

wizualizacja

W ramach inwestycji wykonujemy czterokondygnacyjny budynek w kształcie litery „L” oraz dodatkowy budynek Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Komputerowego. Całkowita powierzchnia tych obiektów wraz z kondygnacją podziemną wyniesie łącznie niemal 50 tys. m kw., a kubatura 540 tys. m sześc. Pod budynkiem głównym będzie się mieścił garaż podziemny z 296 miejscami parkingowymi. Ponadto, na terenie obiektu znajdzie się 95 miejsc postojowych. Budowa kompleksu jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Pierwsze na Podkarpaciu
Nowoczesny kompleks, który zrealizuje Skanska, ma priorytetowe znaczenie dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pomieści nowoczesne laboratoria, w których będą prowadzone badania w technologiach wykorzystywanych m.in. w lotnictwie i medycynie, a które do tej pory nie były realizowane na Podkarpaciu.

Na Uniwersytecie będą mogły powstać nowe kierunki i specjalności, takie jak: nanoelektronika, bioinżynieria medyczna, bioinformatyka, biotechnologia analityczna i biomateriały. W budowanym przez nas Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii znajdą się tzw. „clean rooms” czyli pomieszczenia czyste w klasie czystości „A” wyposażone w specjalne wejścia – śluzy, oraz bardzo wydajne systemy klimatyzacyjne. W pomieszczeniach tych znajdować się będą pierwsze na Podkarpaciu przyrządy do wytwarzania warstw półprzewodnikowych najnowocześniejszą metodą MBI, urządzenia do fotolitografii i litografii elektronowej, a także spektrometr masowy oraz jeden z najnowocześniejszych w Polsce mikroskopów elektronowych, tzw. Dual Bim.

Kolejny obiekt dla rzeszowskich uczelni

Skanska od wielu lat realizuje inwestycje na Podkarpaciu. Wykonaliśmy prace wykończeniowe w Regionalnej Bibliotece Akademickiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dla Politechniki Rzeszowskiej wybudowaliśmy halę sportową oraz Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne.

To kolejna inwestycja, jaką wykonujemy dla rzeszowskich uczelni - mówi Marek Kozub, Kierownik Budowy. – Zakończyliśmy roboty konstrukcyjne stanu surowego w strategicznej części obiektu. W chwili obecnej trwają tam prace wykończeniowe – tynkarskie, malarskie, posadzkarskie oraz wykonywanie instalacji wewnętrznych. Na zewnątrz budynku rozpoczęliśmy wykańczanie elewacji okładziną z piaskowca. Realizujemy także kolejny etap robót konstrukcyjnych Centrum Modelowania Komputerowego – trwa tam teraz betonowanie konstrukcji żelbetowej drugiego piętra.

Kapsuła i walce pod jednym dachem

Jednym z najciekawszych, a jednocześnie najtrudniejszych elementów tego obiektu jest sala wykładowa na 250 miejsc w kształcie spłaszczonej rozciągniętej kuli - „kapsuły”. Ze względu na swoją bryłę „kapsuła” jest unikalnym elementem konstrukcyjnym w skali kraju. Jest ona „zawieszona” na poziomie pierwszego i drugiego piętra w obszarze wewnętrznego zadaszonego atrium budynku – dodaje Marek Kozub. - Nietypowy kształt konstrukcji auli wymagał od nas zaprojektowania i zastosowania niestandardowej i niepowtarzalnej formy szalunków. Bardzo istotne podczas realizacji kapsuły było ustalanie kolejności etapów wykonywanych robót żelbetowych, rozplanowanie aktualnych prac oraz dokładne sprawdzenie i weryfikowanie wykonanych etapów prac. Zakończyliśmy stan surowy obiektu, a w styczniu rozpoczęliśmy wykonywanie wewnętrznych i zewnętrznych robót wykończeniowych.
Kolejne ciekawe i trudne elementy, jakie realizujemy, to sale wykładowe w kształcie poziomego walca, wychodzącego poza obrys zewnętrznej bryły budynku. Podobnie jak w przypadku kapsuły, tutaj również zaprojektowaliśmy i zastosowaliśmy nietypowe deskowanie ze względu na wyjątkowy kształt  tych sal – mówi Marek Kozub. – W budowanym przez nas obiekcie przewidziano sześć takich auli, z których każda pomieści od ok. 120 do 160  osób. Sale wykładowe w kształcie kapsuły i walca to wyraz współczesnych możliwości technologicznych w projektowaniu i wykonawstwie nowych konstrukcji żelbetowych.

Świetliki dachowe

Jednym z największych wyzwań w trakcie realizacji jest montaż ponad 1870 m kw. świetlików stanowiących zadaszenie obszernego patio wewnątrz budynku. Do chwili obecnej wykonaliśmy około 1300 m kw. przeszklonego dachu, co wymagało ustawienia przestrzennego podestu roboczego w systemie Modex o wysokości około 16 metrów i łącznej powierzchni około 1300 m kw. Podest zagwarantował bezpieczne wykonanie wszystkich robót montażowych i instalacyjnych.

Firma z doświadczeniem

Skanska posiada wieloletnie doświadczenie w budowie obiektów dla polskich uczelni wyższych. Zrealizowaliśmy inwestycje dla Politechnik Poznańskiej i Wrocławskiej oraz Uniwersytetów: Łódzkiego, Wrocławskiego, Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Aktualnie budujemy Bibliotekę Główną Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydział Biologii Molekularnej i Budynek Dydaktyczno-Naukowy Wydziału Chemii dla Uniwersytetu Łódzkiego. W Łodzi budujemy  Centrum Dydaktyczne Akademii Medycznej, a w Poznaniu akademik dla Uniwersytetu Medycznego.
Dla innej poznańskiej uczelni – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza - wykonujemy remont akademika. W Lublinie realizujemy przebudowę Akademickiego Centrum Kultury.