c

Kamień węgielny na budowie hali widowiskowo-sportowej w Lubinie

Press release 24.10.2012 14:00 CET

24 października br. odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę hali widowiskowo-sportowej w Lubinie. Skanska zakończy budowę nowoczesnego obiektu na ponad 3700 miejsc już na początku 2014 r. Inwestorem projektu o wartości 64,8 mln zł jest Regionalne Centrum Sportowe.

Lubin - wmurowanie kamienia

Prace na projekcie hali widowiskowo-sportowej w Lubinie przy ul. Odrodzenia nabierają coraz większego tempa. Na terenie lubińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji powstaje hala, która będzie miała ponad 16 200 m kw. powierzchni i ponad 18 m wysokości. Pomieści jednocześnie 3 727 osób na trybunach stałych i rozkładanych.

- Obecnie wykonujemy ostatnie elementy fundamentowe. Budujemy ściany żelbetowe oraz strop nad garażem, na etapie ukończenia jest również instalacja podposadzkowa – mówi Jarosław Michnowicz, Inżynier Projektu, Skanska. 

W budynku, oprócz głównej areny, znajdą się siłownie, mniejsze boiska i sale treningowe. W podziemiach hali powstanie 108 miejsc parkingowych w garażu otwartym, a przy samej hali będzie mogło zaparkować 246 samochodów. Nad parkingiem podziemnym, przed głównym wejściem do budynku powstanie scena służąca do organizacji koncertów na otwartej przestrzeni. 

Profesjonalna hala pozwoli na stworzenie zespołom piłki ręcznej mężczyzn i kobiet idealnych warunków do treningów oraz organizowanie rozgrywek międzynarodowych, zgodnie z wymaganiami Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. Mieszkańcy Lubina zyskają natomiast wielofunkcyjny obiekt, który będzie niewątpliwą atrakcją ich miasta.

Zakres prac                              

Parter pomieści przestronny hol z punktem gastronomicznym, oferujący przebywającym w nim osobom możliwość obejrzenia odbywającego się meczu na ekranach monitorów. Arena sportowa o wymiarach 45 m x 24 m będzie miała powierzchnię ok. 1080 m kw. Zgodnie z przepisami sportowymi na jej podłogę naniesione zostaną linie boiska do gry w piłkę ręczną, siatkówkę i koszykówkę.

Pierwsze piętro przeznaczone będzie na sale konferencyjne, biura, zaplecze i serwerownię. Z drugiego piętra będzie wejście na trybuny stałe - tzw. „balkon” na 2111 miejsc. Znajdą się tu również stanowiska komentatorskie dla dziennikarzy obsługujących mecze, miejsca na kamery stacjonarne i mobilne. Na tym poziomie planowane są również pomieszczenia dla VIP-ów oraz sala dla delegatów Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej.  

Teleskopowe trybuny

Dzięki składanemu pierwszemu rzędowi trybun możliwe będzie powiększenie areny sportowej. Pozwoli to na zwiększenie miejsca do rozgrywek prowadzonych w tym samym czasie na kilku boiskach poprzecznych, np. w fazie eliminacji albo podczas organizacji imprez targowo-wystawienniczych.

Po złożeniu trybuny teleskopowej może powstać również scena wewnętrzna. Dzięki niej, przy niesprzyjających warunkach pogodowych, możliwe będzie organizowanie koncertów, festynów i innych imprez masowych „pod dachem”.                                       

Firma z doświadczeniem 

Skanska posiada znaczące doświadczenie w realizacji obiektów sportowych. Jest to jeden z podstawowych obszarów działalności firmy. Skanska wykonała m.in. kompleks rekreacyjno-sportowy w Zielonej Górze, basen w Strzyżowie, Oleśnicy i Łodzi, halę sportową w Łodzi oraz stadion piłkarski w Kielcach na 15,5 tys. widzów. Zbudowała również centrum sportowo-rekreacyjne w Kórniku, aquapark w Wągrowcu, stadion w Kołobrzegu, a także halę widowiskowo-sportową w Koszalinie.

Skanska w regionie

Skanska jest wykonawcą wielu obiektów użyteczności publicznej. Obecnie budujemy między innymi biurowiec Green Towers i Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Zakończyliśmy realizację Centrum Handlowego Turawa Park w Opolu, basenu w Jeleniej Górze, budynku Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego czy obiektu sportowo-rehabilitacyjnego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Dzieci Niewidomych.