c

Biblioteka uniwersytecka gotowa

Press release 12.12.2012 09:00 CET

Już wkrótce studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego będą mogli wypożyczać książki w najnowocześniejszej bibliotece w mieście. Skanska zakończyła budowę obiektu.

biblioteka Uniwersytetu w Zielonej Górze

Nowoczesna biblioteka uniwersytecka powstała na terenie kampusu B przy al. Wojska Polskiego, między głównym budynkiem dydaktycznym a Collegium Neofilologicum. Obiekt składa się z pięciu kondygnacji nadziemnych i piwnicy. Całkowita powierzchnia biblioteki wynosi ponad 8 tys. m. kw., a kubatura 35 tys. m sześc.

Nowoczesna biblioteka

Uniwersytecka książnica została zrealizowana zgodnie z popularną na świecie ideą „biblioteki otwartej”, w której kontakt czytelnika z książką nie jest ograniczony barierami przestrzennymi i organizacyjnymi. Nowoczesnym rozwiązaniem jest system identyfikacji zbiorów bibliotecznych RFID.

Wszystkie książki zostaną oznaczone elektronicznymi etykietami, które identyfikowane będą w centralnej bazie danych. Wypożyczanie i zwrot książek odbywać się będzie przy samoobsługowych stanowiskach wyposażonych w ekrany dotykowe oraz przy nowoczesnych stanowiskach wypożyczeń i zwrotów. Książki będą bezpieczne dzięki bramom radiowym, które współpracują z kontrolą dostępu w budynku. W obiekcie pomieści się milion zbiorów, w tym 450 tysięcy w części otwartej biblioteki.

W budynku znalazły się również pomieszczenia do przeprowadzania szkoleń, seminariów i zajęć dydaktycznych oraz do organizacji wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Nowością i udogodnieniem dla czytelników będzie możliwość skorzystania z bezprzewodowej sieci internetowej, katalogów elektronicznych, stanowisk do obsługi zbiorów multimedialnych i audiowizualnych czy samoobsługowych punktów wypożyczeń i zwrotów książek.

W obiekcie zlokalizowano również specjalne pomieszczenie do przechowywania starodruków, które objęte jest gazowym systemem gaszenia. Budynek jest klimatyzowany. Znajdują się w nim m.in. belki grzewczo-chłodzące, które latem będą pracowały jak klimatyzacja, a zimą jako źródło ciepła.

Zielony obiekt

Budynek wkomponowuje się w istniejące otoczenie. Dzięki szklanej fasadzie z obiektu rozciąga się widok na okoliczną zieleń. Dokonano też wielu nasadzeń, m.in. winogron – mówi Jan Matysiak, Menadżer Projektu, Skanska. Motyw rośliny kojarzonej z miastem znalazł się również na fasadzie budynku. Obiekt wykończono m.in. okładziną z płyty drewnianej, która „ożywia” wnętrze biblioteki. Spore wrażenie robi wejście do budynku, które jest wzniesione względem otaczającego terenu. Powstała również pełna światła przestrzeń od frontu budynku, która zapewne stanie się miejscem odpoczynku lub nauki dla osób korzystających z biblioteki. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Miejsca parkingowe znajdują się blisko windy, którą można dostać się bezpośrednio do wypożyczalni.

Budowa obiektu przebiegła bez większych utrudnień. Jednym zaskoczeniem na początku realizacji były dla nas przewarstwienia węgla brunatnego. W celu pewnego posadowienia obiektu musieliśmy usunąć warstwę ziemi o grubości 2,8 m – mówi Tomasz Bromber, Inżynier Projektu, Skanska. - Do wybudowania obiektu zużyliśmy 5200 m sześc. betonu i 670 ton stali.

Skanska w regionie

Aktualnie w województwie lubuskim Skanska buduje Archiwa w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim oraz Sąd Rejonowy w Słubicach. Realizujemy również Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii Uniwersytetu Zielonogórskiego, Wydział Elektrotechniki. We wrześniu br. podpisaliśmy umowę na budowę Centrum Innowacji – Technologie dla Zdrowia Człowieka, czyli kolejny obiekt Parku Naukowo Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego w Nowym Kisielinie.

Byliśmy także wykonawcą odkrytych basenów i hali tenisowej w Drzonkowie oraz Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim. W Zielonej Górze zrealizowaliśmy do tej pory Centrum Rekreacyjno-Sportowe, obiekt handlowy dla Leroy Marlin, halę produkcyjną dla ADB Polska oraz zakład przetwórstwa drzewnego Stelmet. Zmodernizowaliśmy także Palmiarnię i Dom Winiarza.