Prawie 10 km drogi krajowej nr 19 przejdzie remont na zlecenie rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Odcinek między Sokołowem Małopolskim, Nienadówką a Stobierną (pow. rzeszowski) wyremontuje Skanska.
Wartość inwestycji, dzięki której zniszczony fragment krajowej 19-tki zyska nową nawierzchnię, to 13 mln zł netto (16 mln zł brutto). Prace remontowe rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu.
Prawie 10 km nowej drogi
Inwestycja została podzielona przez GDDKiA na trzy zadania. Największe z nich to remont DK19 między Stobierną a Nienadówką. – Wyremontujemy tutaj 4,3 km drogi – mówi Bogusław Cienki, Menadżer Projektu, Skanska. – Będzie to kompleksowa naprawa, polegająca na rozbiórce i odtworzeniu istniejących poboczy, frezowaniu i oczyszczeniu warstw konstrukcyjnych oraz wykonaniu nowych bitumicznych warstw wzmacniających remontowanej nawierzchni.
Remont obejmie również realizację nowego oznakowania poziomego i pionowego drogi, wykonanie urządzeń zabezpieczających ruch pieszych, chodników oraz zjazdów z DK19.
Kolejny remontowany odcinek znajduje się między Nienadówką a Sokołowem Małopolskim, gdzie na zlecenie GDDKiA Skanska zmodernizuje 3,6 km DK19. Wyremontowane zostanie też prawie 2 km krajówki w samym Sokołowie Małopolskim.
- W sumie remont czeka 9,8 km drogi krajowej nr 19 między Stobierną a Sokołowem Małopolskim – podsumowuje Bogusław Cienki.
Od 5 do 15 miesięcy
W związku z tym, że inwestycja składa się z trzech zadań, remonty poszczególnych fragmentów DK19 będą realizowane w różnych terminach. Remont w Sokołowie Małopolskim i na odcinku z Sokołowa do Nienadówki potrwa 5 miesięcy i zakończy się w połowie listopada. Z kolei na wykonanie remontu między Nienadówką a Stobierną Skanska ma 15 miesięcy. – Tutaj remont zakończymy we wrześniu przyszłego roku – mówi Bogusław Cienki.
Ruch wahadłowy
- Prace remontowe rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu – mówi Bogusław Cienki. W związku z tym na DK 19 w miejscach prowadzenia robót będą obowiązywały ograniczenia prędkości oraz zwężenia. Konieczne będzie też wprowadzenie ruchu wahadłowego sterowanego ręcznie.