c

W Pustkowie-Osiedlu uruchomiono krytą pływalnię

Press release 24.09.2013 10:37 CET

W miniony weekend odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu basenowego „Nemo” w Pustkowie-Osiedlu koło Dębicy. Dzięki inwestycji o wartości 17 mln zł netto powstał obiekt z bogatą ofertą wypoczynkowo-rekreacyjną dla mieszkańców regionu i turystów. Inwestorem była Gmina Dębica, wykonawcą firma Skanska.

Zrealizowana przez Skanska inwestycja obejmowała budowę i uruchomienie krytej pływalni oraz modernizację istniejącego kompleksu basenów odkrytych.

- Na potrzeby rozgrywek piłkarskich i zawodów lekkoatletycznych wykonaliśmy również trybunę na niemal 420 miejsc i wymieniliśmy nawierzchnię boiska - mówi Franciszek Wnęk, Kierownik Budowy, Skanska. - Ponadto zajęliśmy się zagospodarowaniem terenu, budową dróg dojazdowych oraz parkingu dla 77 samochodów i 3 autokarów.

Atrakcje pływalni

Nowa kryta pływalnia, o kubaturze 24,3 tys. m sześc., dysponuje sześciotorową niecką sportowo-rekreacyjną o wymiarach 12,5 x 25 m i zmiennej głębokości od 1,35 do 1,8 m oraz mniejszym rekreacyjnym basenem z funkcją torów do nauki pływania, o wymiarach 5,7 x 12,5 m i głębokości od 0,8 do 1,2 m.

W budynku powstały sala fitness, siłownia, sauna fińska, łaźnia parowa, kawiarnia oraz widownia. Skanska zajęła się też wyposażeniem basenu. Jest tu szereg urządzeń rekreacyjnych: brodzik dla dzieci, ławeczki napowietrzające, parasol wodny, bicze i gejzery podwodne, dzika rzeka, dwa jacuzzi oraz wewnętrzna, 78-metrowej długości zjeżdżalnia.  Przy wejściu do obiektu firma wybudowała wieżę, w której znajduje się rura zjeżdżalni.

Element obudowy rury stanowi rodzaj „zamkniętego pudełka”, które umożliwi utrzymanie temperatury wewnątrz rury, a tym samym pozwoli na korzystanie z tej atrakcji w okresie zimowym.

Elewacja obiektu wykończona została blachą tytanowo-cynkową z elementami i tynkiem akrylowym. Nietypowym elementem wnętrza są łukowe dźwigary wykonane z drewna klejonego umiejscowione nad niecką basenową. Dźwigary mają prawie 30m długości i 2,7 m wysokości.

W wybudowanym przez Skanska obiekcie znalazły się wspólne z zewnętrznym kąpieliskiem kasy, szatnie, sanitariaty oraz bramki kontroli dostępu na basen odkryty.

Kompleks rekreacyjno-sportowy

Zrealizowany przez Skanska obiekt jest częścią powstającego tu kompleksu rekreacyjnego-sportowego, w którego skład – poza krytą pływalnią – wejdą obiekty już istniejące: budynek Przychodni Zdrowia, boisko piłkarskie, odkryty basen, budynki szatni, klubu sportowego i zaplecza oraz kompleks boisk „Orlik 2012”. Ofertę kompleksu w przyszłości wzbogacą:  korty tenisowe z nawierzchnią sztuczną, skate park, wielofunkcyjne boiska do piłki ręcznej
i piłki siatkowej plażowej, budynek klubu sportowego oraz hotel.

Uroczyste otwarcie

W dniach 20-21 września odbyły się uroczystości otwarcia kompleksu basenowego. Towarzyszyły im rozgrywki sportowe, występy artystyczne i świetlne zorganizowane przez jednostki sportowe i kulturalne z gminy Dębica.

W sobotę odbyło się oficjalne przecięcie wstęgi, po czym imprezę uświetniły pokazy akrobatyczne i bicie rekordu basenu w stylu dowolnym. Finałem był pokaz sztucznych ogni.