c

Zaradny Tomasz Miarka, Pani Jadzia i jej kot Leon edukują dzieci w warszawskich szkołach

Press release 24.11.2016 11:00 CET

Bajkowi bohaterowie przedstawienia „Bezpieczni w domu i mieszkaniu” – starsza Pani Jadzia, zaradny Tomasz Miarka i niesforny kot Leon – ponownie odwiedzili warszawskie szkoły, aby uczyć najmłodszych domowego BHP. Tym razem zawitali na Mokotowie. Organizatorem akcji społeczno-edukacyjnej promującej podstawowe zasad bezpieczeństwa w domu, jest firma Skanska Residential Development Poland. To jednak nie jedyne działanie społeczne Skanska tej jesieni. Koniec roku to gorący czas pomagania.

Bezpieczni w domu i mieszkaniu

Blisko 800 dzieci na Mokotowie poznało zasady domowego BHP
Kampania „Bezpieczni w domu i mieszkaniu” kierowana jest do najmłodszych, czyli osób, które są na etapie zdobywania umiejętności i przyzwyczajeń. Jest to najlepszy moment na kształtowanie bezpiecznych i odpowiedzialnych postaw. Jesienne spotkania w ramach kampanii odbyły się w Szkole Podstawowej nr 212 im. Krystyny Krahelskiej, Szkole Podstawowej nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Szkole Podstawowej nr 107 im. Bronisława Malinowskiego. Blisko 800 dzieci dowiedziało się jakie są możliwe źródła wypadków w domu i jak im zapobiegać, jak udzielać pierwszej pomocy i jak wezwać pogotowie czy straż pożarną. Do tej pory dzieci mogły uczyć się tego poprzez oglądanie perypetii Pani Jadwigi Nieład-Niedbały oraz jej sąsiada – złotej rączki – Pana Tomasza Miarki. W jesiennej edycji do spektakli dołączyła trzecia postać – niesforny Kot Leon. Bohaterowie przedstawienia uświadamiają dzieciom pewne podstawowe zasady, z których najmłodsi często nie zdają sobie sprawy. Podczas spektakli wychowankowie placówek dowiadują się co to jest zasada 5 testów, dlaczego nie wpuszczamy obcych do domu, dlaczego należy sprzątać po sobie zabawki, po co wietrzyć mieszkanie czy na przykład dlaczego powinniśmy wszystko przechowywać w oryginalnych opakowaniach.

„O tym wiedzą wszystkie dzieciaki: obcych do domu nie wpuszczamy” – można usłyszeć podczas przedstawienia Skanska. Jak również porady, że „krzesła, kwiatki, stoliczki w domu układamy, abyśmy przechodząc o nie się nie potykali. W łazienkach mat antypoślizgowych używamy i każdy dywanik czy wykładzinę sprawdzamy, aby od podłogi brzegi nie odstawały”. Aktorzy pokazują również jak udzielać pierwszej pomocy i jak wezwać pogotowie czy straż pożarną oraz jak w łatwy sposób zapamiętać podstawowy numer alarmowy – 112.

- Dom to miejsce, w którym wszyscy powinniśmy czuć się komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie. Warto znać podstawowe zasady domowego BHP i uczyć ich już najmłodszych – mówi Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży Skanska Residential Development Poland.

Spotkania w ramach kampanii „Bezpieczni w domu i mieszkaniu” organizowane są w szkołach podstawowych zlokalizowanych w pobliżu inwestycji mieszkaniowych Skanska Residential Development Poland w Warszawie. Tym razem bohaterowie przedstawienia zawitali na Mokotowie, gdzie Skanska realizuje swój nowy projekt – osiedle Jaśminowy Mokotów.

Skanska aktywna społecznie
Jesienna edycja kampanii edukacyjnej dla dzieci z warszawskich podstawówek to nie jedyna akcja społeczna podejmowana przez firmę Skanska w ostatnim czasie. Koniec roku to dla firmy gorący czas – czas pomagania. 17 listopada w Przedszkolu nr 420 przy ul. św. Urszuli Ledóchowskiej 8 w Warszawie odbyły się dwa spektakle w ramach kampanii „Bezpieczni w pobliżu budowy”. To akcja, którą Skanska prowadzi od 8 lat w szkołach zlokalizowanych w pobliżu placów swoich budów. Przedszkole nr 420 to dla Skanska wyjątkowa placówka także dlatego, że firma wybudowała ją w 2014 roku. W listopadowych spektaklach udział wzięło ok. 280 dzieci. Dodatkowo, przedszkole znajduje się w pobliżu nowej budowy Skanska – liceum ogólnokształcącego oraz towarzyszącej mu infrastruktury przy ulicy Ledóchowskiej, co wpłynęło na organizację wydarzenia w tym właśnie miejscu.

 - Ważnym aspektem naszej działalności jest edukowanie dzieci już od najmłodszych lat. Chcemy uwrażliwiać maluchy na niebezpieczeństwa związane z poruszaniem się po drogach oraz w pobliżu budowy, gdzie mamy do czynienia z dużym natężeniem ruchu maszyn i pojazdów. Natomiast jako spółka budująca nowoczesne mieszkania dokładamy wszelkich starań, aby najmłodsi lokatorzy czuli się bezpiecznie również we własnych domach – mówi Anna Strożek, lokalny koordynator kampanii, Skanska. - W ramach akcji „Bezpieczni w pobliżu budowy” promujemy m.in. noszenie elementów odblaskowych zwiększających ilość widocznych dzieci poruszających się po zmierzchu. Dzięki odblaskom kierowca może zauważyć pieszego z odległości 150, a nie 20 metrów, gdy jest już zdecydowanie za późno na jakąkolwiek reakcję. To, że w porównaniu z 2014 rokiem zmalała liczba wypadków z udziałem dzieci o ponad 2 tysiące, dla nas – organizatora akcji, jest bardzo ważnym sygnałem i potwierdzeniem, że nasze działania przynoszą realne efekty – dodaje.

W kwestii pomocy potrzebującym, pracownicy Skanska nie osiadają na laurach. W weekend 19 i 20 listopada wolontariusze z firmy podjęli się renowacji altany dla osób bezdomnych na osiedlu Jazdów w Warszawie, na tyłach Parku Ujazdowskiego. Osoby udzielające pomocy potrzebującym mogły liczyć na dobrą zabawę, ciepłą herbatę i dużo satysfakcji. To doskonały przykład na to, jak można wykorzystać wolny czas z korzyścią dla siebie i innych.